in , ,

Niebieski. Ilustrowana historia koloru [recenzja]

Czy kiedyś zastanawialiśmy się, jaka jest historia otaczających nas rzeczy? Może okazać się, że coś, co mamy na co dzień na wyciągnięcie ręki może mieć bujne dzieje. Taką rzeczą okazują się być kolory.

Fascynacja tym tematem bije z książki Niebieski ilustrowana historia koloru. Kolejne strony prowadzą nas przez wieki: od starożytnego Egiptu, do współczesności. Poznajemy znaczenie tego koloru w sztuce i kulturze, a co najważniejsze jak to się zmieniało. W Egipcie niebieski był kolorem bogów, ale również miał chronić zmarłego w zaświatach. Dla Rzymian oznaczał żałobę. W średniowieczu stał się kolorem królów. Od XVIII stał się kolorem wojska, a później służb mundurowych. W 1968 uczestnicy protestów studenckich na znak buntu nosili niebieskie jeansy.

Książka przybliża nam również temat zdobywania barwników i pigmentów. Jak pozyskiwano naturalne barwniki oraz kiedy i w jaki sposób zaczęto wytwarzać syntetyczne. Co ciekawe, w pewnych okresach dochodziło wręcz do wojen wśród farbiarzy stosujących różne barwniki i kolory.

Książka jest bardzo ciekawie zbudowana. Na stronach nie znajdziemy dużych bloków tekstów. Wszystkie informacje znajdują się w pojedynczych akapitach, umieszczonych w różnych miejscach. Teksty są zwięzłe i przekazują bardzo dużo informacji, łącznie z nazwami własnymi, które czasami mogą być zbyt trudne dla młodszych czytelników.

Każda strona, to tak naprawdę duża ilustracja, która przenosi nas do konkretnej epoki. Znajdziemy tu wiele elementów zaczerpniętych ze sztuki i kultury danego okresu. Dla urozmaicenia lektury autorka ukryła na każdej stronie zadania na spostrzegawczość. Trzeba, na przykład, znaleźć ukryte przedmioty bądź konkretne osoby.

Niebieski ilustrowana historia koloru, może być ciekawym urozmaiceniem lekcji plastyki. Jest to książka, z której możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Po lekturze zostaniemy z poczuciem, że ta historia się jeszcze nie skończyła, tylko dzieje się obok nas. Może to właśnie jutro, będzie ten dzień, kiedy dowiemy się, że został wynaleziony nowy odcień niebieskiego.

Opis wydawcy:
Wybierz się w podróż przez historię koloru niebieskiego… 
Błękit egipski z grobowców faraonów, lazur płaszcza Madonny, niebieskości sztuki islamu, intensywne indygo szat królewskich czy tajemnicza ultramaryna z rozgwieżdżonego nieba Vincenta van Gogha. Kolor niebieski zmieniał swoje znaczenie (i przeznaczenie) w różnych cywilizacjach i epokach. Dla starożytnych Egipcjan był barwą bogów, dla dawnych Rzymian – żałoby, dla rewolucjonistów francuskich – wolności. Uczestnicy protestów studenckich 1968 roku na znak buntu nosili niebieskie dżinsy.
Dziś niebieski jest ulubionym kolorem ludzkości. A jego historia wcale się jeszcze nie kończy, gdyż wciąż powstają nowe odcienie!

#współpracarecenzencka

Dane techniczne:
Tytuł: Niebieski. Ilustrowana historia koloru
Scenariusz i ilustracje: Cristiana Valentini
Tłumaczenie: Joanna Wajs
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48
Format: 240 × 326 mm
ISBN:  978-83-10-13998-6
Wiek: 6+

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa 12/2024 (44)

Konkurs Cosplay na Białogard Comic Con 2024