Przedstawiam Wam komiks pt. ,,Raport W Opowieść Rotmistrza Pileckiego” autorstwa Francuza Gaetan’a Nocq’e wydany w Polsce nakładem wydawnictwa Marginesy. Pierwszy raz spotykam się z takim komiksem czyli o polskiej postaci historycznej, stworzonym przez autora zagranicznego.
Opis wydawcy:
Historia Witolda Pileckiego i jego misji w obozie koncentracyjnym Auschwitz.
Gaetan Nocq – francuski rysownik, malarz i autor komiksów – zafascynowany postacią rotmistrza Pileckiego postanowił stworzyć opowieść graficzną poświęconą polskiemu bohaterowi, który we wrześniu 1940 roku przeniknął do Auschwitz jako Tomasz Serafiński. Zadaniem , które wyznaczyło mu Polskie Państwo Podziemne , było zorganizowanie w obozie ruchu oporu i oczekiwanie na sygnał do rozpoczęcia tam powstania.
Zagrożony dekonspiracją Pilecki uciekł z obozu w kwietniu 1943 roku. Do wybuchu powstania nie doszło, ale przez cały czas spędzony w Auschwitz pisał raporty o warunkach przetrzymywania więźniów i zbrodniach tam popełnionych. Był jedną z pierwszych osób , które dały światu znać o niewyobrażalnym horrorze, jaki miał miejsce w obozie zakłady.
Raport W został uznany we Francji za najlepszy komiks historyczny 2019 roku.
Otrzymał również pierwsze wyróżnienie specjalne w historii Nagrody im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego ( przyznaje się ją wybitnym publikacjom poświęconym dziejom Europy Środkowo-Wschodniej i jej relacją z Polską).
Fot. Internet
Scenarzystą i równocześnie rysownikiem komiksu jest Gaetan Nocq. W powstawaniu tego tytułu pomagała mu jako konsultantka wykładowczyni Uniwersytetu Paris, Sorbonne Isabelle Davion. To Ona właśnie zainteresowała tematem twórcę tego pięknie wydanego albumu.
Warto wspomnieć że z kart komiksu nie wylewa się potok przemocy i brutalności, czego spodziewać można by po pozycji podejmującej tematu Auschwitz.
Nocq w subtelny sposób przekazuje czytelnikowi realia życia w obozie i do jakich okrucieństw tam się dopuszczano.
Wracając do samego komiksu, to uważam że scenariusz jest na bardzo wysokim poziomie. Autor nie skupia się na całym życiorysie głównego protagonisty lecz na najważniejszym okresie jego życia, czyli pobycie w Auschwitz. Fragmenty jego przeszłości są przedstawione w formie retrospekcji bądź snów Pileckiego.
Wraz ze świetnym scenariuszem dostajemy bardzo rzadko spotykany styl rysunków który idealnie pasuje do fabuły. Oszczędny ale przemawiający do czytelnika.
Kolorystyka kadrów , którą znajdujemy w albumie jest równie interesująca co powyżej wspomniane rysunki, gdyż tak jak i one jest mocno minimalistyczna.
Cały komiks opiera się na różnych odcieniach m.in. niebieskiego i pomarańczowego. Często całe plansze są zdominowane wyłącznie jednym kolorem, czego przykład zamieszczam poniżej.
Przedstawioną historię czytałem, można powiedzieć, że wręcz jednym tchem. Mimo znacznej ilości stron tj. 264 w tym około 20 stron posłowia, można przeczytać ją w około 3-4 godziny. Ma na to wpływ stosunkowo mała ilość dymków z dialogami, przy czym są one stosunkowo krótkie. Duża część rysunków oprawiona jest podpisami.
W przypadku tej pozycji to nie słowa lecz obrazy w głównej mierze opowiadają historię.
W albumie śledzimy historię rotmistrza Witolda Pileckiego od roku 1940, czyli od momentu przyjazdu do Auschwitz, aż do roku 1943, kiedy zagrożony dekonspiracją, musiał stamtąd uciekać. Jest też kilka stron dziejących się w 1947 roku bezpośrednio przed jego aresztowaniem.
Końcówka albumu to posłowie napisane przez w/w konsultantkę, które zawiera m.in. historię rotmistrza Pileckiego ze szczególnym uwzględnieniem jego pobytu w KL Auschwitz, tworzenie przez niego konspiracji obozowej, pisanie raportów do władz Polski Podziemnej i sposobów ich przesyłania, a także sytuacji panującej w obozie. Ta część jest zilustrowana zdjęciami oryginalnych dokumentów z epoki oraz rysunkami autora wykonanymi podczas jego pobytu w Oświęcimiu gdy przygotowywał dokumentację.
O samym rotmistrzu Pileckim nie będę pisał, gdyż uczą o nim w szkołach.
Więc jak ktoś ma braki to najwyższa pora na nadrobienie ich 🙂
Z pewnością mogę polecić ten komiks każdej osobie interesującej się historią, a zwłaszcza okresem okupacji i polskim państwem podziemnym. Ze względu na sposób narracji a także treści zawarte w samym komiksie oraz w posłowiu, polecam go także uczniom, szczególnie szkół średnich, jako coś w rodzaju pomocy na lekcje historii. Forma opowieści graficznej na pewno w bardziej przystępny sposób dotrze do uczniów niż suche fakty zawarte w potoku słów w podręcznikach szkolnych.
Nie zawiodą się także miłośnicy komiksów, tym bardziej iż „Raport W” jest inny niż inne.
Dane Techniczne:
Wydawnictwo: Marginesy
Scenariusz: Gaetan Nocq
Rysunki: Gaetan Nocq
Konsultacja: Isabelle Davion
Oprawa: miękka
Format: 290×216
Druk: kolor
Ilość stron: 264
ISBN: 978-83-66500-06-8
Data premiery w Polsce: 30 wrzesień 2020