in , ,

Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę [Recenzja]

Trawka: jak zdelegalizowano marihuanę” Boxa Browna to opowieść o jednej z najbardziej zmitologizowanych używek w historii ludzkiej cywilizacji. Towarzyszyła ludzkości od zarania dziejów jako święty element religijnych rytuałów, lekarstwo, środek odurzający albo wprowadzający w bitewny szał.

W 1519 roku na amerykański kontynent przywieźli ją konkwistadorzy, m.in. Hernan Cortés, którzy korzystając z żyznej gleby i dobrych warunków zakładali jej plantację, by plony sprzedawać z dużym zyskiem w Europie. Lokalna ludność, szczególnie z terenów dzisiejszego Meksyku, zaczęła ją jednak stosować jako używkę pozwalającą przyjemnie spędzać czas.

Gdy na początku XX wieku Meksykanie w poszukiwaniu pracy nielegalnie emigrowali do Stanów Zjednoczonych zabierali ze sobą trawkę, którą dzielili się z wykonującymi podobnie niewolnicze prace Afroamerykanami. Nie potrzeba było wiele czasu, by amerykańscy prawodawcy powiązali używkę z etnicznymi mniejszościami i tym samym uznali ją za równie niebezpieczną dla zdrowej społecznej tkanki, co one.

W opartym na faktach komiksie Box Brown przedstawia historię trawki i pokazuje, dlaczego w wielu miejscach na całym świecie stała się ona wrogiem publicznym.

Komiks ten przedstawia pokrótce historię marihuany i jaką rolę odgrywa/odgrywała w niektórych kulturach.
Lecz w szczególności skupia się na działaniach pewnych ugrupowań w USA  XX wieku, które demonizowały trawkę tłumacząc, że stanowi ona łatwo dostępny sposób wpadnięcia w nałóg narkotykowy. Wg nich osoby mające palić marihuanę nie tylko prędzej sięgały po inne rodzaje narkotyków ale również z jej powodu stawały się agresywniejsze i szalone.
Na łamach komiksu obserwujemy jak działania prawicowców za pomocą środków masowego przekazu otumaniali ludzi fałszywymi danymi. Przeinaczali fakty, aby dopasować je do swoich tez oraz stosowali taktykę szerzenia strachu.

W krucjacie przeciwko marihuanie wykorzystano również kwestie rasowe oraz imigracyjne, które pomogły wzbudzić publiczną furię co w rezultacie doprowadziło do wprowadzenia zakazu tego specyfiku.

Brown odwalił naprawdę dobrą robotę obalając wiele mitów związanych z używaniem marihuany.
Dokonał dobre rozeznanie w temacie co pozwoliło mu na napisanie
pouczającej treści, wyjaśniającej przy tym wiele spraw, które powinny być powszechnie znane.
Należy zaznaczyć, że autor absolutnie nie wybiela marihuany, lecz w klarowny sposób przytacza realne informacje, których potwierdzeniem jest obszerna bibliografia zawarta na ostatnich stronach tomu.
A właściwie tomiska, gdyż mowa tu o 250 stronach oprawionych co prawda minimalistycznymi ilustracjami ale spełniającymi swoje zadanie.
Mimo swojej prostoty bez problemu można zrozumieć i przetrawić informacje jakie rysunki wraz z zawartym tekstem, prezentują czytelnikowi.

Każdy zainteresowany tym tematem powinien zdecydowanie zapoznać z tą pozycją, z której całkiem możliwe dowie się czegoś nowego. Uważam, że również osoby niezaznajomione z historią marihuany lub zwyczajnie nie interesujące się tym tematem powinny dać komiksowi szansę. Jego fabuła pozwoli zrozumieć jak środki masowego przekazu są wykorzystywane w przeinaczaniu faktów, tak aby korzyść z tego czerpały poszczególne jednostki lub ugrupowania. Pomimo upływu tylu lat od momentu rozpoczęcia krucjaty przeciwko marihuanie, wiele tych niecnych sposobów jest do dzisiaj stosowanych. Natomiast fakt, iż obecnie żyjemy w dobie internetu dostarcza więcej możliwości szerzeniu dezinformacji i to do znacznie szerszego grona społeczeństwa.

  • Scenarzysta: Box Brown
  • Ilustrator: Box Brown
  • Tłumacz: Marcin Wróbel
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Marginesy
  • Format: 148×208 mm
  • Liczba stron: 256
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • ISBN-13: 9788366335684
  • Data wydania: 2 kwiecień 2020
  • Cena okładkowa: 39,90 zł

Chilling Adventures of Sabrina. Córka chaosu [Recenzja]

Władca marionetek. Tajemnica Askiru. Tom 4 [Recenzja]