in , ,

Czarne nenufary [Recenzja]

 

Z ciekawością podszedłem do tego komiksu. Samo wydanie daje przedsmak jakości w środku. Twarda okładka i niestandardowo duży format, a w środku naprawdę wysokiej jakości papier. Jednak to nie wydanie jest tutaj mimo wszystko najważniejsze. Historia jest adaptacją powieści Michaela Bussiego z 2011 roku. Oryginalna publikacja została wyróżniona m.in. Prix Polar Michel Lebrun, Grand Prix Gustave Flaubert i wiele innych w kategorii kryminał roku we Francji.
Z uwagi na powyższe, przygotowując się do czytania miałem naprawdę wysokie oczekiwania i naprawdę się nie zawiodłem. Ta pozycja to prawdziwa perła. Historia od strony graficznej jest świetnie opowiedziana. Kreska jest nienachalna i wręcz idealnie pozwala się wczuć w przebieg opowieści. Widać delikatne muśnięcia ołówka w niektórych kadrach, a styl dość typowy dla francuskich czy belgijskich twórców. Bliżej w mojej opinii wizualnie zbliżonym do Blueberry Jean Giraud’a.


Ale przejdźmy wreszcie do historii tutaj opowiedzianej. Całość dzieje się w autentycznym miasteczku Giverny, znanej głównie z tego, że w tym miejscu urodził się i tworzył Monet. Dla rzeszy turystów z całego świata jest to miejsce do którego z chęcią by przyjechali, dla miejscowych jest to miejsce z którego naprawdę ciężko się wyrwać. Bohaterkami są trzy niewiasty: mała dziewczynka, która była egoistką, dorosła kobieta, która była kłamczuchą i staruszka, która była wredna. Co je łączyło poza miasteczkiem w którym mieszkały? Oczywiście morderstwo.
Do rozwikłania zagadki skierowany zostaje Inspektor Laurenc, a ofiarą jest Jerome Morval, który został znaleziony w płytkiej rzeczce z rozwaloną głową i raną w sercu. Denat, który jest lokalnym bogaczem znany był ze swoich romansów.
Wśród podejrzanych pojawia się m.in. jego żona, która wiedziała o innych kobietach w życiu swojej drugiej połówki i zazdrosny mąż lokalnej nauczycielki, która opierała się bogaczowi oraz nieznane kobiety ze zdjęć. Przy ofierze znaleziono również pocztówkę z nenufarami zawierającą życzenia urodzinowe dla nieznanej nikomu jedenastolatki. Z tych wszystkich poszlak Inspektor Laurenc musi wywnioskować tożsamość mordercy. Niemym świadkiem wszystkiego jest tutaj pies Neptun, ale on nie zdradzi swoich tajemnic.

Historia poprowadzona jest perfekcyjnie. Zachowane są wszystkie główne reguły powieści kryminalnej: Sprawca pojawia się w historii stosunkowo wcześnie, a jednocześnie samo rozwiązanie nie jest oczywiste. Wszystkie poszlaki pojawiają się w trakcie, a jednocześnie finał zaskakuje. Brak tutaj wszelkich zbędnych ozdobników. Komiks wciąga tak, że naprawdę ciężko się od niego oderwać. Do niemal samego końca nie wiadomo kto jest winny i jaką rolę w tym wszystkim odgrywają wszystkie trzy kobiety. Każda z nich opowiada swoją część tej zajmującej historii, a wątki wzajemnie i płynnie się przeplatają.
Zdecydowanie polecam tą pozycję do czytania. Zawiera absolutnie wszystko to, co wielbiciele kryminałów i komiksów mogą oczekiwać. Wspaniałej opowieści pełnej tajemnic, niedopowiedzeń a także erotycznego napięcia. Warto, naprawdę warto sięgnąć po ten tytuł.

Dane techniczne:

  • Wydanie: 2020
  • Autor: Fred Duval, Michel Bussi, Didier Cassegrain
  • Typ oprawy: Twarda
  • Wydawca: Marginesy
  • Liczba stron: 140
  • ISBN: 978-83-66500-38-9
  • Cena okładkowa: 69,90

Dr. Stone – tom 3 i 4 [Recenzja]

Lego Explorer 1/2020