in , ,

Sniff [Recenzja]

‘’Sniff’’ komiks autorstwa Fulvio Risuleo i Antonio Pronostico jest z pozoru historią miłosną jakich wiele. Ona i on wciąż są w sobie zakochani, ale bardzo blisko decyzji o rozstaniu. Wspólny wyjazd na narty ma być ostatnią daną sobie szansą na odbudowanie relacji. To co zachodzi między nimi jest komentowane przez… nosy bohaterów, które są narratorami powieści. Trudne emocje, smutek, zazdrość , próby godzenia się i rozpalenia na nowo namiętności , są głęboko odczuwane przez nosy, świadków rozstania a jednocześnie aktywnych uczestników wydarzeń próbujących zapobiec rozpadowi związku.
Zwyczajna historia o miłości, dzięki temu zabiegowi zamienia się w surrealistyczną , grę z czytelnikiem, która na przemian uwodzi i zbija z tropu.
Komiks fantastycznie pokazuje dynamikę związków damsko-męskich, egocentryczność ludzi i brak umiejętności rozmowy.

Komiks jest wspaniale zilustrowany dominuje niebieski, zielony i biały. Widać w nim inspiracje włoskimi filmami z lat 70-tych. Ciała postaci są groteskowo wydłużone do nienaturalnych rozmiarów. Mamy częste zbliżenia na szczegóły anatomiczne, szczególnie gdy autor chce zaznaczyć szczególną rolę nosów i zmysłu węchu, kształt dymków przypomina parę wydobywającą się z ust i nosów w trakcie mówienia.


Szerokie kadry świetnie obrazują osobność pary bohaterów, ich zanurzenie we własnym świecie. Historia toczy się w kurorcie zimowym w szczycie sezonu. Jest tłoczno, ale dla kobiety i mężczyzny wydaje się to nie mieć znaczenia. Nieliczne interakcje z innymi ludźmi są brzemienne w skutkach, zakłócają kruchą równowagę związku.


Bohaterowie ‘’Sniff’’, nie mają imion mogą być każdym mężczyzną i każdą kobietą. Uniwersalność tej historii i sposób narracji sprawia, że czytelnik bez trudu może odnaleźć siebie w tym komiksie.
Polecam.

Dane:

o Tytuł: Sniff
o Scenarzysta: Fulvio Risuleo
o Ilustrator: Antonio Pronostico
o Tłumaczka: Paulina Gorzkowska
o Wydawnictwo: Kultura Gniewu
o Format: Format: 215×290 mm
o Liczba stron: 108
o Oprawa: twarda
o ISBN: 9788366128842
o Data wydania: 2021-11-20
o Data 1. wyd. pol.: 2021-11-20

Wojna Iwana [Recenzja]

Chłopiec z gór [Recenzja]