in , ,

TAJNE IMPERIUM [Recenzja]

Lipcowe wydania Egmontu z uniwersum Marvela zostały zdominowane eventem Tajne Imperium (Secret Empire).
To gigantyczne wydarzenie swoimi korzeniami sięga  do marca 2019 roku i wydanego wówczas tomu Atak na Pleasant Hill. To wtedy miała początek intryga, której kulminację otrzymaliśmy w wydanym w lipcu obecnego roku, gigantycznym tomie zatytułowanym Tajne Imperium.
Zainteresowanie wątkiem podsycała seria Kapitan Ameryka: Steve Rogers.
Jej drugi tom nie tylko poprzedza wydarzenia z tomu Tajne Imperium ale również je uzupełnia, sprawiając że całość jest bardziej klarowna dla czytelnika oraz bardziej atrakcyjna.

No dobra, ale o czym jest Tajne Imperium?

Dla tych, którym udało się w jakiś sposób pozostać obojętnym na główne wydarzenia uniwersum Marvela, ta miniseria jest kulminacją sagi  scenarzysty Nicka Spencera o Kapitanie Ameryce.
W trakcie wydarzeń z historii Atak na Pleasant Hill, żyjąca Kosmiczna Kostka, zwana Kubik,
przepisała życie Steve’a Rogersa  tak, że od najmłodszych lat był on uśpionym agentem Hydry. Tajne Imperium oznacza moment, w którym Kapitan Ameryka i odrodzona Hydra powstają i przejmują kontrolę nad światem, pozostawiając resztę superherosów bezradnych i pogrążonych w zadumie nad tym, jak mogli kiedykolwiek pokładać tyle wiary w swojego byłego sojusznika.

Kapitan Ameryka agentem Hydry? Brzmi niedorzecznie, prawda?
Też tak sądziłem, gdy pierwszy raz usłyszałem o tym projekcie, lecz muszę przyznać że efekt końcowy wyszedł ciekawie.
Steve Rogers nie jest po prostu kolejnym złym łotrem. Jest po prostu osobą o konkretnej wizji lepszego świata, do której dąży wszelkimi możliwy sposobami. Wykorzystuje przy tym wady obecnego systemu oraz dobrze znaną doktrynę: Żeruj na strachu ludzi, aby zdobyć ich lojalność.
Niemal godne podziwu jest to jak dzięki zaufaniu i polityce, Rogers stawiał krok po kroku ku zdobyciu władzy, którą w końcu społeczeństwo samo powierzyło mu.
Pomimo początkowych, znaczących sukcesów, nowe przeszkody i zmagania z Ruchem Oporu sprawiają iż Steve staje się ucieleśnieniem tego z czym całe życie walczył znany wszystkim Kapitan Ameryka – faszyzmu.
Lecz, niestety wielu nie widzi w tym nic złego, co sprawia że ta naładowana politycznie historia jest bardzo aktualna.

Dla mnie osobiście najciekawszymi elementami całej historii jest fragment ukazujący drogę Steve’a po władzę oraz epilog.
Fragment z Hydrą u szczytu potęgi i konfrontacja z Ruchem Oporu jest kwintesencją superbohaterszczyzny pełnej epickich walk, nagłych zwrotów akcji i dosyć przewidywalnego zakończenia.
Jednakże cała historia mocno wciąga i nie nuży.

Pod względem graficznym jest to spory misz-masz różnych stylów, wynikający z zaangażowania w ten projekt sporej ilości artystów. Czy to dobrze czy źle, to już każdy musi indywidualnie sobie odpowiedzieć. Lecz nie można zaprzeczyć, że otrzymujemy sporo wręcz epickich ilustracji.

Jak wspominałem wcześniej, tom drugi serii Kapitan Ameryka: Steve Rogers jest mocno powiązany z Tajnym Imperium i je znacząco wzbogaca. Otrzymujemy nawet poradniki w którym momencie czytać dany zeszyt zawarty w albumie w odniesieniu do wydarzeń przedstawionych w głównym tomie eventu.
Szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie by ktokolwiek miał sięgnąć tylko po tom z main eventem bez tie-innu.
Oczywiście znajdą się głosy krytyki takiego sposobu rozpisania historii. W końcu przez to jest wymagany znacznie większy wkład finansowy w zakup dwóch tomów.
Lecz warto mieć na uwadze, że dostajemy wtedy ponad 750 stron czystej, wciągającej rozrywki.
Dlatego uważam, że warto sięgnąć do portfela po te kilkadziesiąt złociszy więcej i zakupić pełen komplet Tajne Imperium.

Zachęcam Was do tego …

i….

psstt….

Hail Hydra!

 

Tajne imperium.

Steve Rogers poświęcił życie walce o wolność. Dziś jednak jest jej największym wrogiem i jako agent faszystowskiej organizacji Hydra nie cofnie się przed niczym, żeby zdobyć władzę nad światem. Jego autorytarnym rządom sprzeciwią się Czarna Wdowa, Kapitan Marvel, Doktor Strange i inni superbohaterowie, ale ich ruch oporu ma niewielkie szanse w starciu ze zbrodniczym reżimem, który opanował nie tylko media i państwowe instytucje, lecz także serca wielu ludzi. Czy mimo to znajdą sposób na ocalenie uniwersum Marvela? Oto wielki finał sagi o upadłym Kapitanie Ameryce, na którą składają się także album „Avengers: Impas – Atak na Pleasant Hill” i dwa tomy serii „Kapitan Ameryka: Steve Rogers”.
Scenariusz tego niepokojąco aktualnego thrillera politycznego napisał Nick Spencer – autor historii zebranych w albumie „Ant-Man: Druga szansa” oraz serii „Iron Man 2.0” i „The Amazing Spider-Man”. Twórcami rysunków są: Daniel Acuña („Uncanny Avengers”), Steve McNiven („Wojna domowa”), Rod Reis, Jesús Saiz, Andrea Sorrentino („Staruszek Logan”) i Leinil Francis Yu („Inhumans kontra X-Men”).
  • Scenarzysta: Nick Spencer
  • Ilustrator: Steve McNiven, Daniel Acuña, Leinil Francis Yu, Andrea Sorrentino, Jesús Saiz, Rod Reis
  • Tłumacz: Marek Starosta
  • Wydawnictwo :Egmont
  • Format: 167×255 mm
  • Liczba stron: 484
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • ISBN-13: 9788328196568
  • Data wydania: 15 lipiec 2020
  • Cena okładkowa: 99,99 zł

Kapitan Ameryka. Steve Rogers – #2.

Drugi tom głośnej sagi o Kapitanie Ameryce, zwieńczonej wydarzeniem „Tajne imperium”. Steve Rogers – niegdyś niestrudzony strażnik wolności, a dziś agent zbrodniczej Hydry – podstępem przejął władzę nad SHIELD. Ma jednak znacznie ambitniejsze plany, a po tym, jak świat odwrócił się od skompromitowanych superbohaterów, na przeszkodzie stoi mu tylko jego wódz – Red Skull. Jeśli Steve zdusi wszelki opór, nikt nie powstrzyma go przed budową własnego faszystowskiego imperium… chyba że Sam Wilson powróci z wygnania i ponownie wzbije się w niebo, by stać się symbolem nadziei dla zniewolonej ludzkości.
Scenariusz tego tomu napisali Donny Cates, znany z takich komiksów jak „Cosmic Ghost Rider”, „Doktor Strange” czy „Venom”, oraz Nick Spencer – autor historii zebranych w albumie „Ant-Man: Druga szansa”, a także serii „Iron Man 2.0” i „The Amazing Spider-Man”. Twórcami rysunków są m.in. Andrés Guinaldo („Blade Runner 2019”) i Javier Piña („Birds of Prey”).
  • Scenarzysta: Nick Spencer, Donny Cates
  • Ilustrator: Javier Piña, Andrés Guinaldo
  • Tłumacz: Marek Starosta
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Format: 167×255 mm
  • Liczba stron: 288
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • ISBN-13: 9788328196605
  • Data wydania: 23 lipiec 2020
  • Cena okładkowa: 79,99 zł

Wiedźmin – Historia Fenomenu – Adam Flamma [Recenzja]

Superman – tom 2 – Saga jedności: Ród El [Recenzja]