in , , ,

Tomasz Kontny — gość Kanału Książkowego

8 lipca (poniedziałek) o godz. 18.00 zapraszamy na Kanał Książkowy na spotkanie z Tomaszem Kontnym. Jak zawsze będzie możliwość zdania własnych pytań autorowi. Rozmowę poprowadzi Marta Kostecka. Patronat nad wydarzeniem objął portal betoniarka.net.

Nie jest to pierwszy raz, gdy Kontny będzie gościł na Kanale, ale z pewnością będzie to spotkanie wyjątkowe. Po pierwsze — będzie to spotkanie indywidualne z Tomkiem, jako szeroko rozumianym scenarzystą, a nie tylko częścią zespołu związanego z danym projektem. Po drugie — pretekstem do spotkania będzie wyjątkowa wystawa, którą można oglądać w Galerii Środek Komiksu w warszawskim DOK Ursynów. Cała ekspozycja jest narracyjnym eksperymentem o pisaniu, warsztacie i autorze. Wystawa o scenariuszu, scenariusz o wystawie. W dodatku praktycznie bez obrazków. Kuratorem wystawy jest Tomxyz.

Tomasz Kontny

Scenarzysta komiksów, nagradzany w konkursach, w tym wielokrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Pisze serię „Wydział 7” o SB-ekach rozwiązujących paranormalne zagadki w realiach PRL (nagroda Komiks Roku 2022 na 33 MFKiG). Prowadzi warsztaty scenopisarskie i zajęcia z kreatywnego pisania na Uniwersytecie Śląskim. Współpracuje z katowicką Akademią Sztuk Pięknych.

Współtwórca i wydawca Opowieści tramwajowych, redaktor antologii komiksów z województwa śląskiego Fest, twórca komiksowego reportażu Nasze Muzeum. Komiksy do jego scenariuszy gościły m.in. w antologiach Niczego sobie i W sąsiednich kadrach, publikował w magazynach KKK, Profanum, Maszin i Karton, a także w Piśmie, Wysokich Obcasach i Gazecie Wyborczej. Współpracuje ze sceną niezależną i dużymi wydawnictwami.

Komiksy do jego scenariuszy rysowali między innymi: Robert Adler, Jakub Babczyński, Krzysztof Budziejewski, Edyta Bystroń, Artur Chochowski, Daniel Gutowski, Katarzyna Klas, Arkadiusz Klimek, Piotr Nowacki, Krzysztof Owedyk, Grzegorz Pawlak, Paweł Piechnik, Wojciech Stefaniec, Marek Turek, Mikołaj Tkacz, Mikołaj Ratka, Mateusz Skutnik, Rafał Szłapa, Agata Wawryniuk, Leszek Wicherek i Katarzyna Witerscheim.

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa

Mizukon 2024