in , , , ,

Już nie chcę być WIEWIÓRKĄ [recenzja]

Już nie chcę być wiewiórką to trzecia część serii o wiewiórce, od Olivera Talleca.

Wiewiórka stwierdza, że ma dość spędzania dni w samotności na skakaniu z gałęzi na gałąź i zbieraniu szyszek. Najpierw chce być bobrem, ponieważ jego życie jest ekscytujące, potem jeleniem, ponieważ jest wspaniały i szlachetny, później jeżem a na koniec sową. W wyobrażeniach wiewiórki, każde z tych zwierząt ma lepsze życie od niej. Jednak szybko przekonuje się, że jednak każde ma swoje wady i nie jest idealne. Na koniec stwierdza, że jej życie wcale nie jest takie złe i chce ponownie być wiewiórką.

Już nie chce być wiewiórką, w bardzo przystępny sposób przedstawia problem zazdrości i nieakceptowania tego kim się jest. Wiewiórka uważa, że jej życie jest nudne i inni mają lepiej. Dostosowuje się do ich trybu życia, ale okazuje się, że nie jest ono, takie idealne jak myślała. Szuka dalej, ale i tak na koniec chce znowu być sobą. Książka może być dobrym pretekstem, żeby porozmawiać z dzieckiem o zazdrości, i że inni nie koniecznie mają lepiej. Każdy ma swoje problemy, których czasem nie widać na pierwszy rzut oka.

W bardzo ciekawy sposób autor przedstawia to jak wiewiórka się zmiana. Nie robi tego w pełni, tylko z każdą przemianą dostaje po jednej charakterystycznej części ciała. W ten sposób na koniec wiewiórka ma ogon bobra, poroże jelenie i igły jeża.

Tak, jak w poprzednich częściach, ilustracje są bardzo ładne i kolorowe. Łatwo możemy rozpoznać jakie emocje towarzyszą wiewiórce podczas jej przygód. Zwróciłabym też szczególną uwagę na ostatnią ilustrację, którą można z dzieckiem zinterpretować na różne sposoby.

Już nie chce być wiewiórką, na pewno spodoba się fanom poprzednich części. Książkę mogę polecić rodzicom, którzy szukają pomocy przy omówieniu z dzieckiem problemu zazdrości.

Opis wydawcy:
Nie chcę już być wiewiórką! Gdyby ktoś mnie zapytał, to wolałbym być kimś innym. Na przykład bobrem. Gdybym był bobrem, to zbudowałbym lepszy świat! No tak… ale bycie bobrem jest takie męczące… A zresztą zawsze marzyłem, by zostać jeleniem. Hmm myślałam, że jeleń wiedzie lepsze życie. To może… sowa? Jeż? O nie, już nic nie wiem!

Wiewiórce znudziło się być wiewiórką! Bo przecież innym żyje się łatwiej, ciekawiej, lżej… Kto tak by nie chciał?

Przekorna wiewiórka powraca, by sprawdzić, w którym futerku jest jej lepiej: swoim czy innych. „Już nie chcę być wiewiórką” to urocza opowieść o zazdrości, ale też o tym, jak ważne jest, by poznać swoje mocne strony.

Już nie chcę być wiewiórką to trzeci tytuł z serii o przekornej wiewiórce. Polecamy też To jest MOJE drzewo oraz Trochę DUŻO.

Dane techniczne:
Tytuł: Już nie chcę być WIEWIÓRKĄ
Autor: Olivier Tallec
Przekład: Dorota Hartwich|
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Format: 200×280 mm
Wydawnictwo: Wydawnictwo Druganoga
Kategoria wiekowa: 
3+

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa #28

 Siostra Śmierć  [recenzja]