in , ,

Wernisaż wystawy Piotra Drzewieckiego [relacja]

Nie samym internetem żyje człowiek, dlatego #miniesiepodoba wybrało się na żywo zobaczyć wystawę Polski rysunek komiksowy Piotra Drzewieckiego w szczecińskiej Piwnicy Kany. Autor należy do tzw. fali szczecińskich klasyków (wraz z Gacparskim, Rzeszutkiem i Sawką). W latach 90 zajmował się z powodzeniem twórczością satyryczną, celnie opisując zmiany zachodzące w naszym kraju. Jest też rysownikiem komiksów, które tworzył na potrzeby wydawnictwa BOOM, cyklu Czarno na Białym, czy Bayki.


Drzewiecki swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, także pod czas pierwszych konwentów komiksowych w Łodzi, ale, jak sam mówi, inspiruje go wciąż życie, jego nonsensy i nietypowe zdarzenia. Więc nie wyklucza dalszych prac komiksowych.

Zdobył wiele nagród i obecnie przestał odwiedzać konwenty, choć trzeba wspomnieć, że jest jednym z pierwszych laureatów nagrody popkulturalnej BETON, którą otrzymał podczas naszego lokalnego konwentu BETON 2017 i nagrodę, statuetkę Betona, przyjął.

Okazją do spotkania się z Piotrem i jego komiksową twórczością (to nie jedyna zresztą jego aktywność) jest jego wystawa – wydarzenie zorganizowane w ramach obchodów 70-lecia Liceum Plastycznego w Szczecinie, którego Drzewiecki jest absolwentem.

Oprócz wspomnianych plansz komiksowych w formacie A3, wyeksponowanych po cztery w ramach o wymiarach 100/70, co wymaga od widza skupienia przy poznawaniu fabuły prezentowanych historii, podczas wernisażu można było obejrzeć również pokaz filmów animowanych tworzonych przez Drzewieckiego.

Filmy inteligentnie wyśmiewają naszą polską rzeczywistość. Nie stroni w nich od purnonsensownego dowcipu i skojarzeń z konkretnymi osobami z życia publicznego. Często są to parodie dawnych popkulturowych bohaterów: Czterech Pancernych czy Hansa Klosa. Czasami szkoda, że nie możemy podziwiać tych filmów w którejś z licznych telewizji, pozostaje nadzieja w streamingu.

Życzliwe pomieszczenia Piwnicy Kany przy Pl. św. św. Piotra i Pawła 4/5 w Szczecinie będą udostępniać wystawę do 15 listopada. Z kolei 16 o 17 listopada w pobliskich 13 Muzach i Pubie EXP odbywa się druga edycja szczecińskich spotkań z popkulturą BETON2018 (o którym możecie poczytać POD TYM LINKIEM), więc wystawę można uznać za swoiste preludium do tego wydarzenia. Zapraszam na obie atrakcje!

#miniesiepodoba, a Ty sprawdź, czy Tobie też będzie.

 

“YE” Guilherme Petreca [zapowiedź]

#mniesiepodoba33 [Michael Carson]