in , ,

#mniesiepodoba33 [Michael Carson]

Michael Carson to współczesny amerykański malarz. Jego impresjonistyczne prace figuralne, często przedstawiające samotne kobiety, osadzone są w pozbawionych głębi przestrzeniach, utrzymane są w ziemistej tonacji i wydają się wyciszone. Pod wpływem prac malarzy takich, jak Henri de Toulouse-Lautrec, John Singer Sargent i Norman Rockwell, Carson tworzy prace w ich rozumieniu realizmu.

Carson urodził się w Minneapolis w 1972 r. W 1996 r. ukończył College of Art and Design tamże. Wystawiał tam też swoje obrazy w galeriach, w szczególności w galeriach Jones & Terwilliger, w latach 2003-2006.

Przedstawione przez Michaela Carsona sceny usytuowane w barach, klubach, kawiarniach i studiach tańca, charakteryzują się mglistym realizmem, przypominającym francuskie impresjonistyczne i postimpresjonistyczne dzieła takich artystów, jak Edgar Degas i Henri de Toulouse-Lautrec.

Carson, który formalnie kształcił się w projektowaniu, wnosi do swoich dzieł elementy mody i architektury, ale jego najważniejszym powołaniem jest sztuka malowania.

Uwielbiam sposób, w jaki pojedyncze pociągnięcie pędzlem może stworzyć takie subtelności w wyrazie twarzy. Najwięcej czasu zajmują mi twarze i dłonie – to one opowiadają historię.

Jego postacie powstają z grubych pociągnięć pędzla, ale rysy twarzy zachowują subtelność i niespotykaną delikatność. Wszystkie postacie i osoby portretowane przez niego, kryją swego rodzaju tajemnicę, którą malarz jedynie nam sugeruje. Paleta mrocznych barw przełamana jest często kontrastową czerwienią lub pomarańczem. Sprawdźcie czy to, co zobaczycie i wam przypadnie do gustu… Bo #mniesiepodoba!

 

 

Wernisaż wystawy Piotra Drzewieckiego [relacja]

Komiks szczeciński [promocja]