in , , ,

Bitwa o Otchłań – Herezja Horusa [Recenzja]

Bitwa o Otchłań to 8. tom cyklu Herezji Horusa.
Tym razem mamy okazję ujrzeć w akcji przedstawicieli legionów Ultramarines oraz Niosących Słowo.

Opis wydawcy:

Nadszedł czas próby. Podczas gdy Horus potajemnie kieruje swymi siłami w odległych zakątkach galaktyki, grupa lojalnych Kosmicznych Marines trafia na trop zdrady znacznie bliżej swego domu. Niosący Słowo posyłają okręty na Ultramar, niszcząc wszystko, co napotkają na swej drodze. Co gorsza, Mechanicum skonstruowało dla nich przerażającą nową broń: Wściekłą Otchłań. Jeśli ten śmiercionośny statek nie zostanie w porę przechwycony i zniszczony, Roboute Guilliman i Legion Ultramarines mogą nigdy nie otrząsnąć się z zadanego im ciosu.  

W skrócie można tą pozycję nazwać prequelem do …I nie poznają co to strach Dana Abnetta, obracającym się wokół ogromnego statku zwanego Wściekłą Otchłanią , który został zbudowany w tajemnicy przez Niosących Słowo i wystrzelony, by zadać niespodziewany cios Roboutowi Guillimanowi i jego Legionowi Ultramarines.
Garstka lojalistów Kosmicznych Marines z Ultramarines, Kosmicznych Wilków, Pożeraczy Światów i Tysiąca Synów wyrusza w desperacki pościg aby powstrzymać zdradziecki Legion przed dokonaniem ataku na Ultramar.
To w zasadzie jedna długa sekwencja pościgu usiana kosmicznymi bitwami i sekwencjami abordażowymi.
Cała powieść jest zasadniczo na uboczu Herezji Horusa.

W powieści spotykamy kilka legionów Kosmicznych Marines, każdy z własną specjalizacją i modyfikacją genetyczną.

Tutaj tymi złymi są Niosący Słowo, o których Prymarsze i historii legionu dostajemy strzępki informacji. To zdrajcy łączący umiejętności walki z fanatycznym przestrzeganiem Słowa Lorgara Aureliana, ich Prymarchy. Sam zdradziecki Legion w tej książce przypomina trochę złoczyńcę rodem z lat 80-tych.
Złowrogi, potężny i jednocześnie coraz bardziej nieudolny 🙂

Lojalistyczni Marines zbierają się na pokładzie Gniewnego, statku legendarnej floty Saturn.
Flota ma historię, która poprzedza Imperium Człowieka.
Całą wyprawą pościgową dowodzi Cestus, brat-kapitan i dowódca floty 7. Kompanii Ultramarines.
Cestusowi towarzyszą członkowie trzech innych Legionów Kosmicznych Marines. Skraal, brat-kapitan Legionu Pożeraczy Światów, który walczy z psychotyczną zaciekłością, która przeraża pozostałych Kosmicznych Marines. Brynngar, nieokrzesany i impulsywny kapitan Legionu Kosmicznych Wilków, cechujący się ponadto upodobaniem do picia, ma poważne obawy co do Mhotepa, Brata-sierżanta Tysiąca Synów. Mhotep wzbudza gniew Brynngara, gdyż ten, jak się okazuje, para się psioniką, która została oficjalnie zakazana pośród Legionów Astartes na Radzie w Nikei.

Bitwa o Otchłań nie jest wybitnym dziełem spośród pozostałych części cyklu Herezji Horusa. Niektóre postacie są trochę słabo rozwinięte i nie jest to do końca skomplikowana, górnolotna historia. Ale nie próbuje nią być. Nie posuwa ogólnej narracji Herezji Horusa do przodu, lecz stanowi osobną historię ulokowaną na bocznym torze. I to mi odpowiada. Ukazuje że Herezja to nie tylko epickie momenty stanowiące jej kamienie milowe. Podobnie jak np. Przekleństwo Pythosa ukazuje że Wojna Domowa miała miejsce na wielu frontach.

Omawiana tu pozycja zapewnia rozrywkę, którą mi dostarczyły szczegółowe bitwy kosmiczne, które są rzadkością w cyklu… a przynajmniej w tych tomach, z którymi miałem już przyjemność się zapoznać.
Także opisy niebezpieczeństw Osnowy na jakie natrafiają tu lojalistyczni Astartes są zjawiskowe i tworzą klimat odosobnienia w ekstremalnie nieprzyjaznym środowisku.
Także wielu bohaterów występujących na kartach książki jest interesujących i aż miałoby się ochotę by poświęcono im więcej uwagi.

Uważam że warto sięgnąć po Bitwę o Otchłań ale ze świadomością że nie poszerzy znacząco Waszej wizji wszechświata Warhammera 40,000.
Zapewni Wam rozrywkę i nic ponad to ale i zarazem aż tyle 🙂

 

Dane:

  • Autor: Ben Counter
  • Tytuł oryginalny: Battle for the Abyss
  • Data wydania: 2017-05-30
  • ISBN: 978-83-61656-51-7
  • Wydawnictwo: Copernicus Corporation
  • Cykl: Herezja Horusa, tom 8
  • Seria: Warhammer 40000
  • Stron: 416
  • Cena: 49 zł

Wypuść mnie, proszę i inne opowiadania [Recenzja]

Szumowina – 1 – Cocainefinger [Recenzja]