in , , ,

Spuścizna Zdrady – Herezja Horusa [Recenzja]

Spuścizna Zdrady to 31. tom cyklu Herezja Horusa i zarazem antologia opowiadań.

Opis wydawcy:

Jedynie największe konflikty mogą zrodzić prawdziwych bohaterów. W trawionej ogniem, rozdartej wojną o niewyobrażalnej skali galaktyce czempioni światła i ciemności służą swym panom na niezliczonych polach bitew. Nie łakną upamiętnienia i nagród, lecz chcą stawić czoła swemu przeznaczeniu, gdyż tylko w ten sposób mogą zgłębić sekrety czekającej ich nieznanej przyszłości.

Niniejsza antologia zawiera osiemnaście krótkich opowiadań autorstwa Grahama McNeilla, Aarona Dembskiego-Bowdena, Nicka Kyme’a oraz wielu innych. Całość uzupełnia doceniona przez czytelników powieść „Bractwo Burzy” autorstwa Chrisa Wraighta, przybliżająca naturę nieuchwytnego Legionu Białych Szram oraz ich budzącego wątpliwości oddania względem Imperatora.

Nie miałem dotąd okazji recenzować zbioru opowiadać w ramach cyklu Herezji Horusa.
Na pewno nie chcę opowiadać o każdej z 18 opowiadań jakie zostały zawarte w tym tomie, lecz o tym czy warto po niego sięgnąć.
A odpowiedź jest prosta – WARTO!

Wszystkie historie zawarte  w omawianym tutaj tomie, zostały wcześniej opublikowane w innej formie, np. jako słuchowiska bądź ebooki. Lecz były to wydania niedostępne w języku polskim.
Dlatego dla np. brytyjskiego czytelnika kolekcjonującego wszystko co związane z Herezją Horusa w dowolnej formie, książka ta mogła zostać uznana jako skok na kasę. Bądź jako prosty wypełniacz kupujący czas dla nowych projektów.
Polscy czytelnicy jednakże mają do wyboru stosunkowo niewielką ilość tytułów z skarbnicy Black Library, dostępnych w naszym języku.
Dlatego każdy polski fan cyklu będzie zadowolony z wydania tej antologii.

A jest ona pełna naprawdę dobrych historii. Różnią się one pod względem tematyki, ram czasowych i długości.
Razem stanowią absolutną skarbnicę nowych materiałów rzucających światło na różne aspekty Herezji. Dlatego zasiadając do lektury warto być zaznajomionym z poprzedzającymi ją książkami z cyklu lub przynajmniej kojarzyć wydarzenia i postacie.

Wszystkie zawarte opowieści charakteryzują się zbliżonym poziomem i po skończeniu lektury ciężko jest wybrać spośród nich najlepszą i najgorszą historię.
Dla mnie osobiście najbardziej podobała się pierwsza z zawartych historii – Bractwo Burzy, skupiająca się na bohaterach z Legionu Białych Szram. Tempo historii idealnie pasowało do Legionu ceniącego sobie szybkość. Ponadto opisy ich szybkich patroli na równinach planety  Chondax oraz potyczki z karawanami Orków dodawały całości klimatu rodem z serii filmów Mad Max.

A najgorsza opowieść? Nie ma takiej.
W moich oczach żadna z zawartych w tej antologii opowiadań nie zasługuje na takie miano.
Lektura tej książki to była czysta przyjemność.
Dawała zarówno sporo rozrywki jak i nowej wiedzy odnośnie elementów już mi znanych z wcześniejszych odsłon cyklu.
Więc jeżeli jesteście zagorzałymi fanami Herezji Horusa to Spuścizna Zdrady powinna koniecznie zawitać do Waszej biblioteczki.

Dane:

  • Wydawnictwo: Copernicus Corporation
  • Format: 130×195 mm
  • Liczba stron: 416
  • Oprawa :Miękka
  • ISBN-13: 9788382320336
  • Data wydania: 8 grudzień 2021
  • Cena: 51,00 zł

Fear Agent – tom 4 [Recenzja]

Deadly Class – 8 – Nigdy nie wracaj [Recenzja]