in

Dr. Stone – tom 3 i 4 [Recenzja]

Kontynuacja polskiego wydania od Waneko. Manga ta w Japonii skończyła się na 16 tomie, a w 2019 roku dostała swoją popularną adaptację oczekującą już drugiego sezonu. Jest to jeden z przyjemniejszych i najbardziej wartościowych dla młodzieży shounenów ostatnich lat. Dlaczego tak dobrze bawię się przy Dr. Stone i czy warto ten tytuł kolekcjonować? 

Dr. Stone – tom 1 i 2 [Recenzja]

Senku nie tylko spotyka żywą dziewczynę, człowieka innego niż tych, których do tej pory samodzielnie uwalniał z kamienia, a też dowiaduje się, że pochodzi ona z licznej osady. Cała wioska okazuje się wręcz nową silniejszą ludzką rasą. Nawet jeśli kiedyś była spetryfikowana i ożyła, to jest całkowicie pozbawiona wspomnień poprzedniego życia, czyli milionów lat ukochanej dla Senku cywilizacji. Przed przekroczeniem granicy wioski młody naukowiec jest ostrożny – po przekonaniu się, że jak można przypuszczać silniejsi fizycznie niż dawniej ludzie są rzeczywiście dość prymitywni. W tej sytuacji jego plan rodzi się praktycznie sam. Po pierwsze przekonanie wszystkich do siebie i do dóbr nauki. Następnie stworzenie swojego państwa, z nauką nawet bardziej rozwiniętą niż dawniej. Zaczynamy krok po kroku, pomału, od podstaw. Od prostszych i trudniejszych szkolnych eksperymentów.

 

Główna przyjemność z lektury Dr. Stone leży w obserwowaniu każdego kolejnego kroku wytwarzania prostych i praktycznych wynalazków, jakich nasz nastoletni geniusz zapamiętał ze swej edukacji. A nawet bardziej skomplikowanych, takich jakich jak antybiotyk czy współczesne dania, oczywiście niezupełnie takie jaki znamy, bo nadal stworzone w trudnych warunkach, innymi metodami i z zamiennikami. Bohaterowie z problemami często zmagają się miesiącami, pomaga im fakt nadludzkiej siły nowych ludzi i genialny umysł Senku. Proste zestawienie w tym przypadku nie tylko ma bawić młodszych i starszych, a pokazać piękno ludzkiego umysłu, szacunek do siebie nawzajem, wartość i przydatność każdej najmniejszej jednostki w społeczeństwie. Proste postacie i przykłady dały wynik pięknych i zrozumiałych dla każdego przesłań. Na pierwszym planie mamy jednak zawsze dynamiczne żarty i epickie rysunki tworzenia wytworów Senku, a od czasu do czasu pojedynki. 

Akcja w tych tomach przyśpieszyła i zgęstniała. Poznaliśmy nowe postacie i dogłębniej te znane wcześniej. Rozwój i fakty o nich zaskakują coraz bardziej. Odpowiedzi na pytania o dokładnym stanie aktualnego świata paradoksalnie przyniosły tylko jeszcze więcej ekscytujących znaków zapytania. Tego, co możemy być pewni, to cały czas wiszące w powietrzu napięcie nadchodzącej rywalizacji między państwem nauki Senku, a tym drugim, nieskalanym szkodami cywilizacji mocarnego Tsukasy.

 

Przykłady użytych naukowych odkryć za każdym razem mi się podobały, są też wspomniani poszczególni naukowcy. Nie ma błędów logicznych w fabule, a jednym z głównych motywów mangi jest pokazanie radości Senku z nauki i wytrwałości w dążeniu do celu. Znana sekwencja “edukacja przez zabawę” osiąga tutaj niesamowicie wysoki poziom i ma głębsze przesłanie. Jest pokazane, że nie tyle naukę można pokazać zabawnie, a to sama nauka jest źródłem zabawy. Wręcz ekscytacji, euforii i nie trzeba przesączać jej przez żaden filtr, tylko brać się wytrwale do tej pracy napędzanej przez ciekawość. Taka narracja przedstawiająca te sprawy w samych superlatywach, wręcz można odnieść wrażenie przesadnych, bardzo mi się spodobała. Jest motywująca i przyjemna. 

Kreska Boichiego bardzo pasuje do mangi, jego styl karykaturalnego realizmu jest zmieszany z typową mangową manierą. W zależności od sceny szala przechyla się na dany styl dodając albo powagi, albo humorystyki. Czy to postacie czy to tło wszystko jest dokładne, szczegółowe i ma ciekawą, dodającą dynamizmu perspektywę.

 

Polecam nie tylko fanom (nawet tych przewidywalnych) shounenów, takich jak ja. Rozrywka z czytania jest po prostu przyjemna i seria wyróżnia się paroma czynnikami na plus, więc powinna spodobać się większej ilości osób. Ale przede wszystkim bardzo polecam czy to na prezent, czy po prostu do zaznajomienia się, dla młodych osób.  

Dane:

  • Scenarzysta: Riichiro Inagaki
  • Ilustrator: Boichi
  • Wydawnictwo: Waneko
  • Oprawa: miękka
  • Papier: offset
  • Druk: cz.-b.

Superman – tom 2 – Saga jedności: Ród El [Recenzja]

Czarne nenufary [Recenzja]