in

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa #5

Publikacje/premiery/zapowiedzi, spotkania/rozmowy, festiwale i varia. Takie się wykluły główne kategorie tego newslettera. Dzieje się dużo!

Publikacje/premiery/zapowiedzi

Do sprzedaży trafiła już chyba większość komiksów nominowanych do tegorocznych Złotych Kurczaków. Gildia wrzuciła je w osobną kategorię — warto zerknąć.

Stowarzyszenie Gildia Superbohaterów i The Presja zapowiedzieli w mediach społecznościowych album „Przerysowani — komiksowe opowieści o narkotykach”. Album składa się z dziewięciu opowieści komiksowych, zrealizowanych przez czołowych polskich twórców komiksowych. Oparty jest on na prawdziwych przeżyciach osób, które doświadczyły problemów z narkotykami. Album ma się pojawić w sprzedaży już w kwietniu.

Spotkania/rozmowy

Incelizm, czyli o wojnie płci w dobie internetu” – polecam nagranie rozmowy Jana Mazura, autora komiksu „Incel” oraz seksuologa prof. Zbigniewa Izdebskiego z Anną Mentlewicz z Wydziału Pedagogicznego UW. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Pre/teksty. Spotkania biblioterapeutyczne”.

Festiwale

Krakowski i Małopolski festiwale już za nami, intensywną kampanię promującą prowadzi festiwal stolicy Pyrlandii. Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej przedłużył termin zamawiania koszulek oraz zapowiada kolejnych gości i gościnie. Z kim się widzę w Poznaniu?

W sieci pojawił się już także plakat tegorocznej Komiksowej Warszawy. Wszystkie nadchodzące imprezy komiksowe możecie znaleźć w moim zbiorczym wpisie na Betoniarce.

Varia

Dzisiejsze varia wypełniają konkursy. Do 15 kwietnia 2023 r. można nadsyłać prace na konkurs literacko-komiksowy na opowiadanie lub krótką formę komiksową inspirowane twórczością Edmunda Niziurskiego. Do wygrania w sumie 5 tysięcy złotych.

Gildia Superbohaterów zaprasza do udziału w konkursie rysunkowym zatytułowanym „Sekretne życie Kopernika“. W ramach konkursu można zgłaszać różnego typu prace plastyczne: jednostronicowy komiks, rysunek bądź grafikę, technika pracy — dowolna. Prace można przesyłać do 13 maja 2023 r. Na zwycięzców w dwóch kategoriach (uczestnicy do 15 roku życia i starsi) czeka zestaw albumów komiksowych. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 20 maja podczas tegorocznego Festiwalu Kultury Popularnej “DwuTakt”.

MFKiG ogłosił wyczekiwany przez wielu konkurs na projekt publikacji komiksowej. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zgłoszenie prac komiksowych o objętości co najmniej 8, maksymalnie 12 gotowych plansz, tworzących spójną opowieść przeznaczoną do kontynuacji w formie pełnometrażowego albumu komiksowego do 31 lipca 2023 r. Laureaci konkursu otrzymają nagrody finansowe (od 2000 do 7000 złotych brutto), a także możliwość nawiązania współpracy z organizatorem konkursu w celu realizacji publikacji komiksowej na podstawie zgłoszonego projektu.

 

A jakie newsy z polskiego komiksowa były dla Was najważniejsze w minionym tygodniu?
MK

Jeżeli chcecie, aby zbierane przeze mnie informacje trafiały bezpośrednio na Waszą skrzynkę e-mailową — zapraszam do subskrypcji. Jeżeli chcecie, by jakaś informacja się ukazała w kolejnym numerze — zapraszam do kontaktu.

powered by TinyLetter

 

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Sherlock Holmes i Wampiry Londynu. Zew krwi. Tom 1.

Sherlock Holmes i Wampiry Londynu

Hotel na skraju lasu [recenzja komiksu]