in

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa 6

Kolejna porcja informacji o komiksach, wystawach, festiwalach i innych atrakcjach. Zapraszam do lektury.

Publikacje/premiery/zapowiedzi

Na początek spóźnione prezenty od zająca. Mam dobre wiadomości dla wszystkich osób, które lubią erotykę i neuroatypowość. Unka Odya i Kasia Mazur ogłosiły w mediach społecznościowych, że w święta ukończyły swoje komiksy. Oznacza to, że Brom XXX oraz autobiograficzny komiks o pewnej autystce już niebawem wpadną w trybiki machin wydawniczych i trafią do nas zapewne jeszcze w tym roku.

Drugi prezent przygotował dla Was Ottoich. Na jego stronie znajdziecie kolejny całkowicie darmowy komiks. „Zagubiona godzina” to króciutka historia o zmianie czasu. Przy okazji warto przejrzeć pozostałe publikacje na stronie Otto, zwłaszcza jeżeli czujecie niedobór niepokojącej kreski i demonicznych bohaterów.

Spotkania/rozmowy

Dla tych osób, które, podobnie jak ja, przegapiły rozmowę z Tadeuszem Baranowskim podrzucam link do jej nagrania na FB Ongrysa.

Wystawy

20 kwietnia o godz. 18.00 w Lengrenówce – pracowni Muzeum Karykatury w Warszawie zainaugurowany zostanie nowy cykl wystawowy pt. „Dobre Kreski”. Będą to solowe wystawy utalentowanych twórczyń i twórców ilustracji, komiksów i rysunków satyrycznych; osób autorskich, które istotnie zaznaczyły swoją obecność na rynku książkowym, w prasie, Internecie i środowisku artystycznym. Pierwszą artystką w cyklu będzie Edyta Bystroń. Jeszcze w tym roku zostaną zaprezentowane również prace: Marty Tomiak, Falauke, Anny Krztoń, Martyny Bolanowskiej i Tomasza Trzaskalika.

Festiwale

Ten numer i zapewne ze dwa kolejne dominuje nadchodzący Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej. Organizatorzy nakręcają hype ogłaszając kolejnych gości, kolejne punktu programu i zapowiedzi darmowych komiksów, które są wisienką na torcie tej imprezy. Nieustannie zachęcam do śledzenia strony i wydarzenia Festiwalu, a tutaj nieśmiało zachęcam do oddania głosu na najlepszy darmowy zin z zeszłorocznej edycji.

Varia

Jeżeli macie ochotę na zapoznanie się z ofertą najnowszego wydawnictwa komiksowego Nagle Komiks, a w portfelu pustki, jest szansa na zdobycie kilku ich pozycji w konkursie, który realizują wraz z Ostatnią Tawerną. Konkurs trwa do 15 kwietnia na FB.

A na zakończenie polecam uwadze szanownych osób subskrybujących bardzo fajną inicjatywę Współczesny Polski Komiks. Znajdziecie tam recenzje komiksów spoza mainstreamu, polecajki polskiego niezalu i sporo ciekawych informacji na temat naszych komiksów niezależnych. Naprawdę warto śledzić!

A jakie newsy z polskiego komiksowa były dla Was najważniejsze w minionym tygodniu?
MK

Teksty z newslettera są publikowane równolegle na portalu betoniarka.net i w newsletterze. Jeżeli chcecie, aby zbierane przeze mnie informacje trafiały bezpośrednio na Waszą skrzynkę e-mailową — zapraszam do subskrypcji. Jeżeli chcecie, by jakaś informacja się ukazała w kolejnym numerze — zapraszam do kontaktu.

powered by TinyLetter

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Film animowany Suzume w polskich kinach

Taktownie o Popkulturze i Komiksie 3/23 – relacja [patronat]