https://s.cdaction.pl/obrazki//Kawaii-1_179ni.jpg zdjęcie ze strony CD-Action
in

Nowy numer magazynu “Kawaii”

Reaktywacja dla fanów mangi i anime w Polsce

News, który pozbawił (lub pozbawi dopiero) oddechu niejednego fana mangi i anime w Polsce. Po 15. latach na rynek prasy branżowej powraca magazyn o tematyce manga/anime/Japonia, czyli “Kawaii”. Wśród wielu fanów (szczególnie z pokolenia 80-90) nazywany “legendarnym”. Magazyn naprawdę odegrał dużą rolę w przybliżeniu kultury popularnej Kraju Kwitnącej Wiśni. Bowiem właśnie w latach, w których wychodził tytuł (1997-2003) w Polsce zaistniało i rozwinęło się zainteresowanie komiksami i animacjami tworzonymi przez japońskich twórców. Magazyn miał swoich zagorzałych zwolenników jak i przeciwników, ale obie te grupy przyznawały, że jako pierwszy na szerszą skalę wprowadził popkulturę z Dalekiego Wschodu i robił to (co miesiąc lub dwa) przez 5 lat. Dzięki “Kawaii” zaczęto również organizować konwenty i spotkania fanów, a także wydawać kultowe tytuły mangowe, jak Sailor Moon, Dragon Ball czy Akira.

Z zaprezentowanej okładki wynika, że tematami numeru będą recenzje takich tytułów jak Dragon Ball Super, Yuri on Ice, One Punch Man, Batman Ninja i kilka innych. Do magazynu dołączony zostanie również plakat z DBS oraz Ataku Tytanów.

Czy pismo przyjmie się po tak długiej nieobecności na rynku? Trzeba poczekać. Problemem może być zanikająca rola mediów papierowych wśród społeczeństwa XXI wieku. Fakt reaktywacji “Kawaii” ucieszy niezmiernie z pewnością starszych fanów, którzy namiętnie kolekcjonowali dawne numery magazynu, biegając często po kioskach i salonach prasowych rozrzuconych po mieście.

Sam pamiętam te poszukiwania i radość z nich płynącą. Nieśmiało się chwaląc, po latach wysiłków udało mi się zebrać wszystkie numery magazynu “Kawaii” (oczywiście mam na myśli wydania, kiedy redaktorem naczelnym był Paweł “Mr Jedi” Musiałowski). Miejmy nadzieję, że również młodsi fani (których jest w Polsce naprawdę wielu) docenią powrót tego kultowego tytułu prasowego i zechcą zakupić go i przeczytać, nie krzywiąc się przy tym, że to wydanie tradycyjne (czyli papierowe).

Ja z przyjemnością kupię nowy numer i mam nadzieję, że pozytywne wspomnienia wrócą oraz pojawi się zadowolenie z dobrego poziomu pisma. Odliczam zatem dni do premiery i zachęcam do zakupu. Oby znów okazało się “ślicznie” (z jap. kawaii – śliczny, uroczy) i nie było to tylko jednorazowe przedsięwzięcie.

Data premiery: 26.07.18
Liczba stron: 100
Cena: 6,99 zł

Połówka [Żyjek#7]

Śmierć Stalina [recenzja]