in , ,

Ósmy Dzień Kultury Japońskiej Nippon [relacja]

Podobnie jak w roku ubiegłym przedostatni dzień grudnia spędziłem na Ósmym Dniu Kultury Japońskiej Nippon. Wydarzenie regularnie organizowane jest w Szczecinie przez trzy przyjaciółki ze stowarzyszenia Umi no Koe. W tym roku nie tylko spotkałem lokalnych wielbicieli Kraju Kwitnącej Wiśni i wysłuchałem ciekawych prelekcji, ale miałem również przyjemność poprowadzić jedną z nich.

Mimo że Nippon Day jest niewielkim wydarzeniem, to zawsze zapewnia mnóstwo atrakcji. Tak było również w tej edycji. W dwóch salach wykładowych lokalni pasjonaci opowiadali o różnych aspektach kultury japońskiej w ujęciu historycznym oraz współczesnym. Znana cosplayerka Lina Sakura wspominała początki swojej przygody z przebraniami, radząc przybyłym jak najlepiej zacząć cosplay’ową zabawę, aby dojść do profesjonalizmu w tej dziedzinie. Z kolei Kasia Wójcicka przybliżyła mistyczny świat świątyń japońskich, opowiadając legendy i tajemnicze historie o ich boskich opiekunach.

Po kuluarowych rozmowach ze znajomymi najpierw wybrałem się na prelekcję koleżanki ze Szczecińskiego Klubu Azji, Marii Zielskiej. Maiika-san zaprezentowała świat seiyuu, czyli japońskich aktorów podkładających głos postaciom seriali animowanych, filmów oraz gier. Ponieważ od lat jestem fanem takich produkcji, zainteresowały mnie szczególnie informacje związane z przygotowaniem aktorskim seiyuu oraz ich popkulturową sławą. W Japonii bowiem są oni traktowani jak gwiazdy Hollywood.

Brałem też udział w prelekcji poświęconej japońskim opowieściom o wampirach koleżanek ze stowarzyszenia POP-ART – Agaty Tomaszewskiej i Mai Warczakowskiej. Dziewczyny bardzo dobrze przygotowały się do wystąpienia, porównując postrzeganie krwiopijców w kulturach japońskiej i europejskiej. Maja przedstawiła dalekowschodnie legendy o postaciach wampiropodobnych, natomiast Agata zaprezentowała wampiryczne mangi oraz filmy japońskie. Dziewczyny w duecie fajnie współpracowały i naprzemiennie dzieliły się informacjami z publiką.

Po krwawej uczcie wybrałem się na prelekcję o niesamowitym wydarzeniu popkulturowym, czyli figurkowym festiwalu Wonder Festival. Adrianna „Mayora 13”, kolekcjonerka figurek z mangi i anime, z pasją opowiadała o tym tokijskim święcie każdego szanującego się kolekcjonera. Omówiła historię festiwalu oraz przygotowania do najnowszej edycji w lutym 2018 roku. Największe wrażenie na publiczności zrobił chyba filmik prezentujący mecha, czyli ponad 3-metrowego robota, którym można sterować ze środka. Produkt ten wykonała jedna z japońskich firm sprzedających figurki kolekcjonerskie. Niecodzienny okaz można było kupić w 2012 roku za jedyny milion jenów, czyli około 4,5 miliona złotych.

Moja prelekcja o syndykatach yakuzy przypadła na koniec Nipponu. Trochę żałowałem, że na tę samą godzinę organizatorki zaplanowały wystąpienie Gierwola, czyli Tomka Gierwiatowskiego i jego relację z japońskiej wyprawy, bo miałem ochotę go posłuchać.

Nie spodziewałem się, że informacje o japońskiej mafii, które przygotowałem, przyciągną tak wielu przybyłych na Dzień Japoński i że zostanę nagrodzony na koniec gromkimi brawami.

Podczas Nipponu, poza wysłuchaniem prelekcji, szczecińscy fani kultury japońskiej mogli nauczyć się gry w go, czyli japońskie szachy, ćwiczyć origami i pismo japońskie na warsztatach lub zasmakować w herbacie i przekąskach z Kraju Kwitnącej Wiśni, w specjalnie przygotowanej do tego kawiarence z prawdziwą meido obsługującą gości.

Łącznie organizatorki naliczyły prawie 150 uczestników, więc frekwencja wypadła bardzo zadowalająco. Sądząc z uśmiechów i oklasków, impreza przypadła wszystkim do gustu.

Dziękuję koleżankom z Umi no Koe, czyli Asi „Akane”, Beacie „Neru” i Kamili „Kame” za zaproszenie na Nippon i danie mi możliwości prowadzenia jednego z punktów programu. Jako wieloletni fan Japonii będę aktywnie wspierał każdą podobną inicjatywę, do czego zachęcam każdego. To było naprawdę przyjemne zakończenie roku.

Szczecin, 30 grudnia 2017

Fan kultury japońskiej. Wielbiciel twórczości Quentina Tarantino i J. R. R. Tolkiena. Classic-metal maniac, Prelegent i cosplayer-amator na konwentach.
Spokojny, nieśmiały, z empatią dla innych.

Zaradnym być… [W podróży #2 ]

Drugie Szczecińskie Spotkania z Azją