in , ,

Porcelana – #1 – Dziewczynka [Recenzja]

Niedawno, wydawnictwo Non Stop Comics zaserwowało kolejną interesującą pozycję – Porcelana.
Ta powieść graficzna napisana przez Benjamina Read i zilustrowana przez Chrisa Wildgoose’a jest cudowną lekturą!

W świecie wyglądającym na magiczne echo naszej rzeczywistości, wychowana na ulicy Gamine próbuje uciec od zimna i przemocy panujących w Snow City. Schronienie znajduje u tajemniczego ceramika. Życzliwy starzec mieszka w samotności, otoczony wyłącznie napędzanymi alchemią automatami. Dziewczynka może u niego zostać ile tylko chce pod jednym warunkiem: NIGDY nie wolno jej wejść do warsztatu...

Historia jest skrzyżowaniem powieści gotyckiej oraz baśni. Taki mix gatunków spisał się bardzo dobrze. Opowieść zaczyna się od tego, że istnieje duży stary dwór i wszyscy go unikają, ale pewnego dnia młoda dziewczyna z ulicy odważy się tam wejść za namową swoich… hmmm… „przyjaciół”. Historia wydaje się na początku klasyczną bajką, z wyjątkiem bardziej dorosłego języka i realistycznych scen. Jednakże w miarę upływu czasu nachodzą osobliwe i interesujące zwroty akcji. Wraz z rozwojem fabuły obserwujemy ewolucję postaci.

Główną postacią jest Mała, sierota nie mająca domu ani opieki. Jest zadziorna i wścibska, lecz przy tym budzi sympatię.
Historia skupia się głównie na uroczym związku między Małą a Wujem, którego zapoznała w okazałej posiadłości. Zafascynowana nowym miejscem oraz fabryką porcelany prowadzoną przez Wuja, zamieszkuje z nim.

Postać Wuja, który przyjmuje Małą za córkę, której nigdy nie miał, jest bardzo intrygująca. Budzi zaufanie oraz zdumiewa swoimi zdolnościami w obróbce porcelany oraz znajomością alchemii.
Niestety, szybko na jaw wychodzi że skrywa on mroczny sekret.
Druga połowa komiksu to horror, stylem przypominający powieści Neila Gaimana.

Warstwa wizualna Porcelany jest oszałamiająca.
Wygląd postaci, architektura oraz wyposażenie ukazanych wnętrz potęguje poczucie obcowania z baśnią. Również dobrze dobrane kolory mają w tym swoją zasługę.

W albumie zawarty został obszerny dodatek zawierający koncepty i szkice.
Ukazane w nim projekty zawierają notatki artysty w których tłumaczy co chciał osiągnąć, oraz jakie zmiany dokonywał wraz z rozwojem projektu.

Omawiana pozycja jest pierwszym tomem serii, chociaż jego zakończenie sprawia wrażenie, że mamy do czynienia z zamkniętą historią. Dlatego ciekaw jestem co zaserwuje tom drugi.

Wydanie albumu, jak to zwykle bywa w przypadku Non Stop Comics, jest bez zarzutu.
Powiększony format, kredowy papier oraz twarda oprawa są zawsze mile widziane.

Porcelana – #1 – Dziewczynka dzięki zaprezentowanej fabule stanowi doskonałą równowagę pomiędzy tajemnicą a napięciem, science fiction a gotycką fantazją. Przy tym pokazuje cenę, jaką należy zapłacić za stworzenie życia, oraz cenę, jaką należy zapłacić za złamanie obietnic.
Wydawca promuje tą pozycję jako skierowaną do młodzieży, lecz i starszy czytelnik z pewnością będzie czerpał przyjemność z lektury tego komiksu. Polecam!

 

Dane:

  • Scenarzysta: Benjamin Read
  • Ilustrator: Chris Wildgoose
  • Tłumacz: Paulina Braiter-Ziemkiewicz
  • Wydawnictwo: Non Stop Comics
  • Format: 215×280 mm
  • Liczba stron: 112
  • Oprawa: twarda
  • ISBN-13: 9788381109321
  • Data wydania: 6 marzec 2020
  • Cena okładkowa: 55 zł

Dyktatura z przyszłości w Super Naukoledzy 2099

Kipo i Dziwozwierze [Recenzja]