in , ,

Dyktatura z przyszłości w Super Naukoledzy 2099

Witajcie. Dzisiejsza recenzja przeniesie nas w cybernetyczny świat przyszłości, a to wszystko dzięki komiksowi „Super Naukoledzy 2099”. Serdecznie zapraszam.

Tym razem w moje ręce wpadł komiks z uniwersum serialu animowanego Super Naukoledzy (Super Science Friends). W 2014 roku na znanym portalu crowdfundingowym „Kickstarter” studio „Tinman Creative Studios” rozpoczęło zbiórkę pieniędzy na stworzenie serialu animowanego „Super Science Friends” (polski tytuł: „Super Naukoledzy”). Serial opowiada o drużynie super geniuszy z super mocami, którzy podróżują w czasie walcząc z nazistami! Na komiksową adaptację musieliśmy trochę poczekać. Nie jest to jednak kontynuacja serii a jedynie dodatkowa historia z tego uniwersum.

Super Naukoledzy 2099 skupia się na przygodach Ady Lovelace, światowej klasy hakerki, która podróżuje w czasie, aby uzdrowić swojego męża. Już po krótkiej lekturze dowiadujemy się, że jej mężem jest superkomputer Z3, dyktator który zniewolił wszystkich ludzi na Ziemi. Ady Lovelace buntuje się i szuka pomocy wśród grupy super potężnych naukowców, w tym Alberta Einsteina, Nikoli Tesli, Marie Skłodowskiej-Curie, Charlesa Darwina, Zygmunta Freuda i Tapputi, którzy z Winstonem Churchillem dzięki podróżom w czasie planują odzyskać kontrolę na światem.

 

Fabuła komiksu jest bardzo przyjemna, ale też dynamiczna. Czasami może nawet zbyt dynamiczna, ponieważ gdy dochodzi do walk ciężko się połapać co się dzieje. Może jest to specjalny zabieg, aby ukazać skalę chaosu, ale ja podczas czytania musiałem na chwilę zwolnić i przyjrzeć się ponownie kadrom komiksu, żeby zrozumieć co się dzieje.

Kreska w całym komiksie jest bardzo prosta a fragmentami wręcz nieco dziecinna. Niemniej jednak nie przeszkadza to w ogólnym odbiorze komiksu, który czyta się bardzo dobrze. Niektórym z Was kreska może przypominać tą z kreskówek „Samuraj Jack” lub „Dexter”. Ciekawostką jest to, że za scenariusz oraz rysunki odpowiada Xulm, czyli Polak Marcin Surma. Nasz rodzimy rysownik posiada bardzo ciekawe portfolio. Xulm uczestniczył w wielu projektach i maczał już swoje zdolne palce w ilustracjach, grach komputerowych, animacjach i komiksach.

Podsumowując komiks „Super Naukoledzy 2099” jest to bardzo prosta ale i udana kontynuacja serialu. Komiks jak i serial powinien być pokazywany szerszej części czytelników, nawet ze względu na występujące w nim oryginalne, historyczne postacie, które są ukazane w zabawny i oryginalny sposób. Miejmy nadzieję, że popularność w Polsce tej serii wzrośnie dzięki temu komiksowi. Cześć!

Dane:

  • Seria: Super Naukoledzy: 2099
  • Scenarzysta: Brett Jubinville
  • Ilustrator: Marcin “XULM” Surma
  • Wydawnictwo: 23
  • Format: 195×255 mm
  • Liczba stron: 80
  • Oprawa: miękka
  • Druk: kolor
  • ISBN-13: 9788395376757
  • Data wydania: 30 maj 2020
  • Cena okładkowa: 55 zł

Recenzja sagi „Hotel Varsovie”

Porcelana – #1 – Dziewczynka [Recenzja]