in , ,

Superman: Action Comics – Efekt Oza [recenzja]

Od początku przygód Supermana w linii wydawniczej DC Odrodzenie, największą tajemnicą była tożsamość zakapturzonej postaci nazywającej siebie Pan Oz. Wraz z wydaniem  Superman: Action Comics – Efekt Oza przyszło nam rozwiązać tą intrygującą zagadkę.

Opis wydawcy: Przełomowy album z serii SUPERMAN – ACTION COMICS. Zostaje w nim ujawniona jedna z największych tajemnic DC Odrodzenie. Z tego tomu dowiemy się, kim jest zagadkowa postać znana jako Pan Oz. Od wydarzeń przedstawionych w tomie UNIWERSUM DC – ODRODZENIE nękał Supermana i jego sojuszników – porywając zarówno przyjaciół, jak i wrogów, rozstawiając pionki do tajemniczej ostatecznej rozgrywki, której nikt nie potrafił zgłębić. Teraz Pan Oz chce, żeby Superman na zawsze opuścił Ziemię i jest gotów siać śmierć i zniszczenie na całym świecie, dążąc do osiągnięcia swojego celu. Kim jest ta tajemnicza postać i dlaczego ma obsesję na punkcie Człowieka ze Stali? Odpowiedź na to pytanie zaskoczy Supermana i wstrząśnie nim do głębi!

Ostatnie zdanie opisu wydawcy można równie dobrze odnieść do czytelnika. Mną również wstrząsnęła tożsamość Oza. Na dodatek pewne wydarzenia z jego przeszłości postawiły kolejne, nurtujące pytania.

Postać Oza może obecnie wydawać się kontrowersyjna dla zagorzałych fanów Człowieka ze Stali. Sam na początku przekręciłem oczami z zażenowania, wynikającego z decyzji scenarzysty, Dana Jurgensa, o tym kogo umieścił pod kapturem i enigmatycznym pseudonimem. Lecz pogrążając się w lekturze albumu, zacząłem stopniowo zmieniać swoje zdanie. Przyczynił się do tego konflikt filozoficzny Supermana i Oza., którego tematem jest ludzka natura. Czy mieszkańcy Ziemi czerpią inspirację od Supermana? Czy jego codzienne zmagania sprawiają, że ludzkość obierze właściwy kurs na drodze rozwoju? Czy Ziemianie są warci tego, by wśród nich żył Ostatni Syn Kryptona?

Tego typu kwestie były niejednokrotnie poruszane w przygodach Supermana, lecz tożsamość Oza nadaje tym zagadnieniom jeszcze większej głębi.

Na początku albumu znajduje się krótka opowieść wprowadzająca do głównej fabuły.  W trakcie jej lektury obserwujemy jak po raz kolejny Superman i Lex Luthor łączą siły przeciwko wspólnemu zagrożeniu.Ta zdawkowa historia wizualnie bardziej przypadła mi do gustu, niż reszta albumu. Rysunki są szczegółowe i świetnie przedstawiana jest mimika postaci. Odpowiedzialnym za to był Guillem March.

Nad pozostałą zawartością komiksu pracowało szerokie grono artystów. Mimo to prace na całej długości historii wydają się spójne stylistycznie, lecz wypadają nieco kreskówkowo na tle prac Marcha z początku tomu.

Superman: Action Comics – Efekt Oza ze względu na swój ciężar gatunkowy jest pozycją obowiązkową dla każdego fana Supermana. Można powiedzieć, że jej znajomość jest niezbędna w celu śledzenia dalszych przygód Człowieka ze Stali. A ja ze swojej strony gorąco polecam!

Dane techniczne:

 • Scenariusz: Dan Jurgens, Rob Williams
 • Rysunek: Viktor Bogdonavic, Guillem March, Ryan Sook
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Tytuł oryginalny: DC Rebirth: Superman: Action Comics: The Oz Effect
 • Wydawca oryginalny: DC Comics
 • Rok wydania oryginału: 2018
 • Liczba stron: 168
 • Format: 165×255 mm
 • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolor
 • Cena okładkowa: 49,99 zł

How-to Produce a Quote within an Article

Marcowe zapowiedzi Egmontu