in , ,

Superman – Action Comics: Booster Gold. Tom 5 [recenzja]

Najnowszy, piąty tom Action Comics jest bezpośrednią kontynuacją wydarzeń przedstawionych w Superman: Action Comics – Efekt Oza (recenzja tutaj). Zarazem jest to ostatni tom runu prowadzonego przez scenarzystę, Dana Jurgensa.

Opis wydawcy: Piąty tom serii Superman – Action Comics z linii wydawniczej DC Odrodzenie. Superman i Booster Gold cofają się w czasie, aby sprawdzić, czy ojciec Kal-Ela jakimś cudem przeżył zagładę Kryptona. Odkrywają jednak całkowicie inny świat od tego znanego im z historii. Kiedy intruzi z innego czasu zostają odkryci, Jor-El i Generał Zod nawiązują współpracę, aby ich schwytać lub zabić. W pogoni za sprawiedliwością Eradicator ściga dwójkę bohaterów do Gotham City z XXV wieku i z powrotem na Krypton.

Superman i Booster muszą walczyć o życie – Zod, jego syn Lor-Zod i Ursa niczego nie pragną bardziej niż zemsty na synu Jor-Ela. Na Ziemi sprawy również nie układają się najlepiej. Okazuje się, że ojciec Lois Lane, generał Sam Lane, zaginął. Z powodu braku misji ratunkowej, Lois podejmuje działania na własną rękę. Czy też tak jej się wydaje. Jej obdarzony supermocami syn Jon rusza w ślad za nią.

Finałowa historia napisana przez Dana Jurgensa wysoko podnosi poprzeczkę — tajemniczy sprawca organizuje serię zamachów na Lois Lane. Za oprawę graficzną albumu odpowiadają Dan Jurgens, Brett Booth, Will Conrad i Norm Rapmund.

Zawartość tomu jest kwintesencją historii z gatunku science fiction. Są obce planety i cywilizacje, cyborgi, podróże w czasie, podróże w czasie i raz jeszcze podróże w czasie. Ten wielokrotnie wymieniony przeze mnie element jest motywem przewodnim całej głównej osi fabularnej oraz zawartej na końcu tomu, historii Ostatnia wola i testament Luthora.

Skoro mamy podróże w czasie to nie mogło zabraknąć Booster Golda, postaci dawno temu stworzonej przez Dana Jurgensa, kilka lat przed rozpoczęciem jego pracy nad Supermanem. I co ciekawe, ten narwany podróżnik w czasie ma w przedstawionej historii służyć za głos rozsądku, gdyż zazwyczaj opanowany Superman tym razem nie jest sobą. Momentami można odnieść wrażenie, że charakter Człowieka ze Stali odmienił się o 180 stopni i aż dziw człowieka bierze co on wyprawia. Oczywiście jego nietypowe zachowanie ma wynikać z potrzeby poznania odpowiedzi na nurtujące go pytanie, ale i tak jest chwilami dosyć dziwnie.

W komiksie jest wiele momentów, gdy postać Supermana schodzi na dalszy plan a jego kosztem w centrum wydarzeń pojawia się wspomniany już Booster Gold. I nie mam nic przeciwko, gdyż jest to ciekawa i dynamiczna postać. W całą historię udało się wplątać jego origin, więc osoby niezaznajomione dotychczas z tym osobliwym bohaterem mają dobrą okazję aby go lepiej poznać. Duet Superman/Booster Gold dobrze się sprawdza i dodaje sporo humoru do fabuły.

Przedstawiona w komiksie historia domyka wątki rozpoczęte w Efekcie Oza, ale stawia również nowe pytanie. Ponadto mamy sporo nieoczekiwanych zwrotów akcji. Warto dodać, iż poza wspomnianym Efektem Oza, dobrze byłoby zapoznać się z poprzednim, czwartym tomem serii Action Comics, Nowy świat. Dzięki temu czytelnik lepiej zrozumie wszystkie przedstawione w komiksie wątki.

Dan Jurgens, źródło: twitter.com

Action Comics: Booster Gold jest interesującą, ładnie zilustrowaną i zapewniającą rozrywkę lekturą. Nie sposób się przy niej nudzić. Warto sięgnąć po ten tom nawet by pożegnać się z wieloletnim scenarzystą przygód Supermana, Danem Jurgensem. Dla polskich czytelników jest to postać ważna, gdyż mieliśmy okazję czytać jego historie nie tylko te wydane na łamach linii wydawniczej DC Odrodzenie, ale również w zeszytach Superman wydawanych w latach 90tych przez wydawnictwo TM-Semic. Dzięki temu mnie jak i wielu innym fanom Supermana, komiksy Jurgensa mogły towarzyszyć w czasach dzieciństwa oraz w dorosłym okresie życia. Dan ustępuje ze swego stanowiska, aby zajął je Brian Michael Bendis. Lecz zanim otrzymamy tomy z historiami od nowego scenarzysty czeka nas jeszcze specjalne, jubileuszowe wydanie 1000 numeru Action Comics!

 

P.S. Nie wspomniałem, że w tym tomie Superman wraca do swojej oryginalnej ikonicznej stylówy, czyli majtek noszonych na rajtuzach ;P

Dane techniczne:
 • Scenariusz: Dan Jurgens
 • Rysunek: Brett Booth, Will Conrad, Dan Jurgens
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Tytuł oryginalny: DC Rebirth: Superman: Action Comics Vol. 5: Booster Shot
 • Wydawca oryginalny: DC Comics
 • Rok wydania oryginału: 2018
 • Liczba stron: 180
 • Format: 165×255 mm
 • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolor
 • Cena okładkowa: 49,99 zł

Mort Cinder [recenzja]

Czwartkowe wieści ze srebrnego ekranu #1