in , ,

Wróg Zewnętrzny – Dark Heresy – 2. edycja [Recenzja]

Akolito, witaj.
Witaj w szeregach Ordo Xenos!

Wydawnictwo Copernicus Corporation domyka serię podręczników do gry fabularnej umiejscowionej w uniwersum Warhammera 40000 – Dark Heresy 2. edycja.
Ostatnim dodatkiem jest rozszerzenie noszące nazwę Wróg zewnętrzny, skupiające się na odłamie Inkwizycji skupiającym się na niebezpieczeństwie jakie dla Imperium stanowią obce rasy, potocznie zwane Xenos.
Dlatego nowy podręcznik skupia się wokół Ordo Xenos oraz obcych działających w dobrze już graczom znanym sektorze Askellon.

Ordo Xenos, czyli Łowcy Obcych, to gałąź Imperialnej Inkwizycji, która skupia się na badaniu i eliminowaniu życia obcych. Niezależnie od tego, czy są to Orkowie, Nekroni, Tyranidzi, czy jakakolwiek z niezliczonych pomniejszych ras Xenosów, które zasiedlają galaktykę, wszyscy podlegają kompetencjom Ordo Xenos i jego inkwizytorów.

Podobnie jak Wróg wewnętrzny (recenzja tutaj), ten podręcznik zawiera wybór dodatkowych światów domowych, środowisk i ról, a także nową broń i sprzęt, zarówno pochodzenia ludzkiego, jak i Xenos. Ze światów domowych mamy teraz do dyspozycji Świat Śmierci, Rajski Świat i Stacje Badawcze. Co do uzbrojenia to zaczyna się od wyboru zaawansowanych technologicznie elementów wyposażenia imperialnego. Następnie przechodzimy do szczegółów wyposażenia Xenosów, zaczynając od przedmiotów wytwarzanych przez Eldarów i Mrocznych Eldarów, przez broń Orków, Kroot i Necronów, a także wybór broni stworzonych przez pomniejsze rasy Xenos.
Jest też wybór nowych talentów.
Zatem raz jeszcze dostajemy obszerne materiały, zarówno dla graczy jak i Mistrza Gry.

Treść podręcznika pozostaje na wysokim poziomie wyznaczonym przez poprzednie publikacje z serii, zaczynając od ogólnego przeglądu historii i obowiązków Ordo Xenosów, a także krótkiego spojrzenia na to, jak Inkwizytorzy i Akolici Ordo rekrutują swoich sojuszników i zajmują się ich pracą. Oprócz informacji o samym Ordo znajduje się również sekcja poświęcona różnicom między jego purytańskimi i radykalnymi członkami oraz tym, jak różnią się ich metody.
Jest przytoczonych wielu przykładowych członków organizacji, których kojarzyć można z treści Kodeksów gry bitewnej oraz nowel z Black Library.
Sporo uwagi poświęcono rozbudowie sektora Askellon. Wymienione są rasy Xenos nawiedzające granice tego sektora oraz na jakie artefakty obcego pochodzenia można trafić.
Przytoczonych zostaje również kilka planet, na których powierzchni Mistrz Gry może ulokować graczy w swojej przygodzie.

Lekturę tego podręcznika, tak jak w przypadku poprzednich, umilają nam świetne i bardzo klimatyczne grafiki. Układ graficzny jest doskonały co czyni całość bardzo atrakcyjnym i dobrze wykonanym podręcznikiem. Dostarcza wiele walorów estetycznych nawet stojąc na półce pośród reszty podręczników z serii.

Wróg Zewnętrzny to naprawdę solidny dodatek wprowadzający do stołu wiele nowych opcji, zapewniając graczom i Mistrzom Gry wiele nowych narzędzi do zabawy.
Nawet jeżeli nie prowadzicie kampanii skupionej wokół Xenos to warto mieć w posiadaniu ten podręcznik. Zawiera on sporo opcji i informacji, które można wykorzystać w zupełnie innych kampaniach. Fani fabuły uniwersum Warhammera 40.000 też nie będą zawiedzeni.
Naprawdę warto sięgnąć po tą pozycję.
Polecam!

 

Dane:

Autor: Praca zbiorowa
Cykl: Warhammer 40.000
Liczba stron: 144
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2021
Wydanie: polskie
Wydawca: Copernicus Corporation

Uwodzenie. Historia Architektoniczno-kryminalna [Recenzja]

Legendy Smoczej Lancy