in , ,

Dark Heresy 2 edycja [Recenzja]

Ostatnimi czasy przedstawiam na tej stronie sporo publikacji z uniwersum Warhammera 40 000 wydanych w ramach polskiej edycji Black Library przez wydawnictwo Copernicus Corporation.

Tym razem mam okazję zaprezentować coś zupełnie innego lecz utrzymanego w tej samej tematyce – grę fabularną Dark Heresy – 2. edycja.
Jest to flagowy tytuł spośród wszystkich gier typu RPG (Role Playing Game) koncentrujących się na mrocznym i brutalnym świecie wykreowanym przez Games Workshop.

W celu zanurzenia się w ten świat, gracze muszą zaopatrzyć się w pokaźnych rozmiarów, cudnie wydany podręcznik.
Zamiast próbować uwzględnić całą scenerię WH40K , Dark Heresy skupia się na życiu akolity w orszaku Inkwizytora, polującego na herezję.
W typowych misjach gracze będą badać planety, szukać oznak inwazji demonów, wybijać komórki kultystów i w inny sposób oczyszczać galaktykę Imperatora z zagrożeń egzystencjalnych, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Podręcznik zawiera szeroki zakres informacji, które pomogą komuś niezaznajomionemu z materiałem źródłowym zacząć grać w Dark Heresy . Od dochodów dla postaci (na podstawie ich kariery, rangi i hojności ich mistrza Inkwizycji) po szczegóły dotyczące wewnętrznego funkcjonowania Ordos Inkwizycji i ogólne informacje o życiu w Imperium. Wskazówki dla Mistrza Gry dotyczące tematów i sugestie kampanii są również zawarte.
Większość misji jest pokroju tzw. procedural czyli prowadzenia śledztwa od miejsca zbrodni poprzez przesłuchiwanie świadków i podejrzanych kończąc na sprowadzeniu sprawiedliwości za pomocą szerokiej gamy wszelakiej broni białej i palnej.
Oddziały Akolitów z racji statusu organizacji jaką reprezentują mają swobodną rękę co do formy sprowadzenia światła Imperatora na pogrążonych w mroku herezji podejrzanych. Mogą oczyszczać świętym ogniem zbrukane podsektory Miast-Kopców lub wybrać bardziej subtelne metody.

Podstawowa mechanika systemu Dark Heresy jest prosta, dzięki czemu nowy gracz może od razu zanurzyć się w grze. Z tego podstawowego założenia wynika wyrafinowany zestaw zasad, które określają, jak wykonywać rodzaje działań, których można się spodziewać w śledczej grze akcji.
System jest przedstawiony w jasny i spójny sposób, tak aby odpowiednie zasady można było szybko znaleźć lub łatwo ekstrapolować.
Z drugiej jednak strony graczy, szczególnie początkujących, może odstraszyć mnogość akcji jakie ich postacie mogą wykonać. Podręcznik to spora cegła, której sama objętość może przerażać. A jest tak, gdyż twórcy gry przewidzieli wiele możliwych scenariuszy wydarzeń jakie mogą spotkać graczy w trakcie sesji, więc w odpowiedzi przygotowali sporą ilość akcji, z którymi dobrze by było aby gracze zapoznali się przed przystąpieniem do gry.
Z jednej strony nie wymusza to na graczach posiłkowania się zewnętrznymi źródłami wiedzy (np. fora internetowe), lecz z drugiej może to mocno przeciągać grę. Szczególnie jeżeli gracze nie zapoznali się z całością systemu.

Jednakże lektura podręcznika to czysta przyjemność. Fenomenalna jakość wydania sprawia że ręce same ciągną ku podręcznikowi. Spora liczba stron to istna skarbnica wiedzy o uniwersum WH 40K, która usatysfakcjonuje fanów jak i wciągnie w klimat nowicjuszy.
No i warstwa graficzna. Ahhhh!
Stoi na najwyższym poziomie. Jeżeli sam tekst na stronach podręcznika nie sprawi że gracz poczuje mrok i brutalność spowijające świat w którym przyjdzie mu grać, to na pewno zrobią to ilustracje. Ponadto obrazują elementy wyposażenia i uzbrojenia jakie do dyspozycji mają postacie graczy.

Całość przybiera formę prawie 450 stronicowego, ciężkiego tomiska o kredowym papierze i matową, twardą okładką na której widnieje lakierowany symbol Inkwizycji.
Pierwszorzędna jakość!

Cena (179 zł) może się wydawać zaporowa, jednakże sądzę że jest adekwatna do tego co otrzymujemy.

hdrpl

Dlatego jeżeli jesteś fanem Warhammera 40 000 bądź szukasz gry o wyjątkowym i unikatowym klimacie oraz jeżeli jakość wydania podręcznika ma dla Ciebie duże znaczenie to Dark Heresy – 2. edycja jest tym czego szukasz.
Już teraz możesz zakupić podręcznik na stronie wydawcy by za parę dni spopielać heretyków ku chwale Imperatora!

Dane:

 • Tytuł: Dark Heresy – 2. edycja
 • Autorzy: Dan Abnett, Owen Barnes, Max Brooke, Tim Cox, John Dunn, Tim Flanders, Jordan Goldfarb, Andy Hoare, Tim Huckelbery
 • Okładka: twarda
 • Ilustracja na okładce: Mathias Kollros
 • Ilustracje: Mathias Kollros, David Ardila, A.L. Ashbaugh, Jacob Atienza, Cristi Balanescu, Lin Bo, Alex Boca, Matt Bradbury, Filip Burburan, Jon Cave, Anna Christenson, Alexandre Dainche, Mauro Dal Bo, Vincent Devault, Guillaume Ducos, Álvaro Calvo Escudero, Zack Graves, Ilich Henriquez, Imaginary Friends Studio, Toni Justamante Jacobs, Nicholas Kay, Julian Kok, Anton Kokarev, Mathias Kollros, Alex Konstad, Sam Lamont, Clint Langley, Ignacio Bazan Lazcano, Diego Gisbert Llorens, Henning Ludvigsen, Mark Molnar, David Auden Nash, Niten, Hector Ortiz, Shane Pierce, Yos Bayu Pratama, Neil Roberts, Michael Rookard, Martin de Diego Sabada, Christian Schwager, Stephen Somers, Ray Swanland, Theo Sylinades, Thrung, Eric Tranchefeux, Ben Zweifel, Games Workshop Design Studio
 • Wydawca oryginału: Fantasy Flight Games
 • Data wydania oryginału: 4 września 2014
 • Miejsce wydania oryginału: USA
 • Wydawca polski: Copernicus Corporation
 • Data wydania polskiego: 30 listopada 2015
 • Miejsce wydania polskiego: Warszawa
 • Liczba stron: 448
 • Oprawa: twarda
 • Format: A4
 • Cena detaliczna: 179,00 zł

Pierwsze zwycięstwa [Recenzja]

Ostatni pisarz [Recenzja]