in , ,

Ghostmoney [recenzja]

Ghostmoney to istna jazda bez trzymanki. Akcja goni akcję jak w serialu sensacyjnym. Czego tu nie ma? Wielkie miasta i suche pustynie, dalekowschodnie więzienie i nowoczesne technologie, zamach terrorystyczny na ekskluzywny hotel. Political fiction miesza się z odrobiną sf, a wszystko to przedstawione w realistycznych obrazach Bertaila. Do tego mamy doskonałe wydanie wydrukowane na papierze kredowym zamknięte w twardą oprawę, trzystustronicowe tomiszcze w formacie A4, w dobrej cenie.

Trailer całej serii można obejrzeć poniżej.

GHOST MONEY – series trailer from Neurobellum on Vimeo.

Irak, ulica w Faludży – a za chwilę NY. Potem szybki przelot prywatnym samolotem i już jesteśmy nocą w Dubaju… Tak żyje główna bohaterka tej opowieści. A wszystko to za sprawą niewidocznej mocy „ghostmoney”. Pieniędzy, które Chamza odziedziczyła po mamie i którymi w dniu jej 28 urodzin zacznie dysponować w pełni… Czy aby na pewno? Czy może czeka na nie ktoś jeszcze? Na pewno na tej ogromnej, legendarnej kwocie, zależy ekipie ”psów wojny”, niebezpiecznych typów o zszarganych reputacjach. Ale i amerykański rząd też na nie liczy…

Dodajmy do tego, że główna bohaterka to córka dalekowschodniego watażki, „ojca narodu”, który  może niemal wszystko. Nie mógł jednakże przewidzieć, że jego zmarła żona, matka Chamzy, miała romans ze skarbnikiem Al Kaidy. Wie natomiast, że córka ma romans z Umarem, przywódcą Emiratu Świateł. Czy jest on oczytanym, młodym i bogatym, światłym liderem świata arabskiego, czy może terrorystą? A może jednym i drugim?

W te wszystkie niejasne historie wplątuje się Lindsey, przypadkowo poznając Chamzę podczas demonstracji w Londynie. Nawiązuje się między nimi przyjaźń, która przeradza się w bardziej zażyłą relację. Razem podróżują po świecie suborbitalem bogaczki.

Bo trzeba dodać, że wydarzenia tego komiksu, mimo że osadzone w naszych realiach historycznych, to technologicznie wybiegają znacznie w przyszłość. Mamy tu więc suborbitale, sexroboty, czy wideo transmisje bezpośrednio z oka. Dzięki wynalazkom rodem z sf poznamy np. wielopokoleniową rodzinę z Chin, która śledzi poczynania naszych bohaterek na swoim telewizorze w ciasnym mieszkaniu…

Jeżeli więc cenisz wartką akcję, a fantastyka przyprawiona odrobiną egzotyki, specyficznego humoru i delikatnej erotyki nie jest Ci obca, to jest to pozycja obowiązkowa. Dowiedz się do kogo należą tytułowe ghostmoney, jak potoczą się losy Chamzy i jej przyjaciółki Lindsey. Warto!

Opis wydawcy:
Pełen wybuchowej akcji polityczny thriller osadzony w niedalekiej przyszłości. Lindsey, studentka z Londynu, zostaje przypadkowo wciągnięta w wir zdarzeń mogących całkowicie odmienić obraz współczesnego świata. Cyberinwigilacja, wojna z terrorem, tajne programy CIA i zaginione pieniądze Al-Kaidy w zamkniętej historii autorstwa Thierry’ego Smolderena (autora niezapomnianego Cygana) i Dominique’a Bertaila.

Dominique Bertail (ur. 27 marca 1972 r.) jest francuskim rysownikiem komiksów i kolorystą. Przez dwa lata studiował Sztukę Komiksu w Ecole des Beaux-Arts w Rennes, a kolejne trzy w Angoulême. Tam poznał Thierry’ego Smolderena, który był wykładowcą, a z którym trzy lata po zakończeniu studiów, w 1998 r., stworzył dwutomową opowieść „L’Enfer des Pelgram”. W 1999 r., wraz z kilkoma twórcami utworzyli Coconino World, platformę spełniającą funkcję muzeum, umożliwiającą swobodny dostęp do historycznego i obecnego dziedzictwa francuskiej narracji graficznej.

W 2002 r. zilustrował dwa tomiki poezji wydane przez Alaina Beauleta („L’homme tableau”, „L’homme nuit”), a dwa lata później rozpoczął współpracę z pisarzem i scenarzystą Matzem, która zaowocowała dwutomową serią „Shandy, un Anglais dans l’Empire”. Za drugi tom tej opowieści zgarnęli prestiżową belgijską nagrodę Saint-Michel, za najlepszy album francuski. W 2008 Bertail powrócił do współpracy ze Smolderenem – razem stworzyli pięcioczęściową serię science fiction, „Ghost Money” (wszystkie albumy zostaną wydane w jednym tomie przez Non Stop Comics w listopadzie 2018 r.). W 2008 r. narysował pierwszy tom serii s-f „Infinity 8” do scenariusza Lewisa Trondheima, a na początku 2018 r. rozpoczął publikowanie nowej serii, komediowego westernu, „Mondo Reverso” do scenariusza Arnauda Le Gouëffleca. Oprócz komiksów regularnie tworzy ilustracje do magazynów Je bouquine i Fluide glacial oraz rysuje storyboardy do reklam i filmów.

Ghost Money
Scenarzysta: Thierry Smolderen
Ilustrator: Dominique Bertail
Tłumacz: Wojciech Birek
Wydawnictwo: Non Stop Comics

Dzień Darmowego Komiksu 2019 w Szczecinie

Brak [#Żyjek28]