UWAGA! Na wszystkie warsztaty pierwszeństwo mają osoby, które zarejestrują się drogą mailową: stowarzyszeniepopart@gmail.com. W dniu warsztatów wstęp w zależności od ilości wolnych miejsc, według kolejności zgłoszeń.

MAŁA SALA KONFERENCYJNA
(Biblioteka Międzywydziałowa US, al. Piastów 40b, bud. 3)

10:00-12:00 Warsztaty komiksowo-detektywistyczne dla dzieci “Śledztwo w bibliotece”
Marek Stelar i Wojciech Biernawski

Czy odwiedzając ostatnio bibliotekę, nie zauważyliście czasem czegoś podejrzanego? Dziwnego spojrzenia pani za kontuarem, kiedy oddawaliście książkę wcale nie po terminie? Braku regału z pozycjami fantasy, który stał przy oknie, w kącie, po prawej stronie od wejścia; stał tam od początku Waszego życia, a nawet życia Waszych rodziców? Dziwna, nie do końca sprana rdzawobrunatna plama na dywanie w czytelni czasopism? Czy w związku z tym, w ostatnim czasie w Waszym otoczeniu nie miało miejsca jakieś tajemnicze zdarzenie? Niewyjaśnione zniknięcie kolegi, który odwiedził bibliotekę dzień wcześniej, wypożyczając książkę, którą to Wy chcieliście wziąć? Niebieska skoda octavia zaparkowana niedaleko Waszego domu; taka sama, jaka stała pod biblioteką?
Przypadek?
Nie sądzę.
To fakty.
Skojarzcie je.
Albo wymyślcie własne. Wymyślcie swoją tajemniczą historię, która dzieje się w bibliotece i jej okolicach. A potem ją narysujcie. Przelejcie tajemnicę na papier i z naszą małą pomocą nadajcie jej formę komiksu.
Wszystko jest w Waszych głowach i Waszych rękach. Chcemy TO zobaczyć!
Przybywajcie!

12:30-15:00 Warsztaty komiksowo-kryminalne dla młodzieży i dorosłych “Zbrodnia w Szczecinie”
Marek Stelar i Wojciech Biernawski

Każde miejsce jest dobre, żeby popełnić zbrodnię. Nie, nie tak… Każde takie miejsce jest złe. Naznaczone piętnem. Jest niedaleko, może dwie ulice dalej, a może nawet tuż za rogiem. Może dopiero stanie się takim miejscem. A co, jeśli to miejsce jest w naszym mieście? Mijacie je codziennie w drodze do szkoły, do pracy. Wygląda niepozornie i zwyczajnie: bruk, może granitowe płyty, ściana kamienicy albo bloku. Latarnia, śmietnik, ślady opon odciśnięte w kurzu na nigdy niezamiatanym chodniku. I nagle okazuje się, że to zwyczajne miejsce jest areną i tłem zdarzeń, które nigdy nie powinny się wydarzyć. Staje się sceną zbrodni. W naszym mieście…
Nie powiemy Wam jakich zdarzeń. Nie powiemy Wam, czy to był nóż, czy pistolet; afekt czy zaplanowana na zimno zemsta. Czy zginął jeden człowiek, czy kilku. Nie wiemy tego. Wiemy tylko, że TO stało się w Szczecinie. W naszym mieście. Opowiedzcie nam o tym. Opowiedzcie, jak to się stało, w której części miasta i kiedy. Czym i dlaczego. Oraz najważniejsze: powiedzcie nam KTO za tym stoi. A najlepiej narysujcie to. I po to się spotykamy.
Startujemy punktualnie w południe. Najpierw poznacie kilka podstawowych zasad, jakimi rządzi się kryminał. A potem róbcie z nimi, co chcecie. Stosujcie je w praktyce, łamcie, wymyślajcie nowe i wymyślajcie je, zawsze w Szczecinie. Chcemy zobaczyć, co z tego wyniknie. Wiemy tylko, że komiks. A jaki?
WASZ komiks „Zbrodnia w Szczecinie”.
Zapraszamy!

O prowadzących:

Marek Stelar (właśc. Maciej Biernawski) – rocznik 1976, z wykształcenia architekt, z zawodu urzędnik, z pasji modelarz architektoniczny wspomagający kolegów po fachu. Miłośnik muzyki rockowej i elektronicznej, kryminału i szeroko pojętej grozy w wydaniu literackim i filmowym. Rozdarty wewnętrznie konfliktem między przygnębiającym uczuciem zaniku wiary w ludzkość a desperacką nadzieją na istnienie jednostek moralnie doskonałych. „Szczeciner” silnie związany z przygranicznym regionem północno-zachodniego skraju Polski, zwłaszcza Puszczy Wkrzańskiej, Zalewu Szczecińskiego i pobrzeża Bałtyku po obu stronach granicy. Debiutował w 2015 roku powieścią „Rykoszet”, w tym samym roku ukazał się „Twardy zawodnik”, a rok później „Cień” – trylogia kryminalna wydana przez wyd. Videograf. W lipcu 2017 wyd. Filia wydało pierwszą część serii (planowanej trylogii) o inspektorze Suderze („Niepamięć”).

Wojciech Biernawski – miłośnik sztuki nie tylko współczesnej, upcyclingu i estetyki PRL, pedagog, arteterapeuta, nauczyciel plastyki, prywatnie ojciec dwóch królewien.

15:00 Warsztaty makijażu cosplayowego

Zapraszam na warsztaty makijażu scenicznego oraz cosplayowego! Jeżeli nie wiesz jak zmienić sobie rysy twarzy dzięki konturowaniu, przemiana z dziewczyny w przystojnego chłopca jest według Ciebie niemożliwa lub uważasz, że mężczyźni nie muszą się malować do cosplayu, to te warsztaty są właśnie dla Ciebie! Odpowiem na wszystkie wasze pytania, pokażę jak konturować twarz, jak konturować twarz, jak dobrać podkład i jak nie zwariować w świecie rozświetlaczy i brązerów. Pokażę Wam również przemianę w słodką dziewczynkę, z dziewczyny w chłopca lub jak wykonać makijaż odpowiedni dla mężczyzny. Zapraszam!

Prowadzi: Wiktoria „Shironi” Wędroch. Cosplayerka od 2014roku; do swoich największych osiągnięć zalicza wygraną w eliminacjach do konkursu European Cosplay Gathering w kategorii grupy (w duecie z Liną Sakurą), którego finały odbędą się we Francji w 2018. Ukończyła kurs wizażu w szkole Beauty-Art w Poznaniu. Obecnie kontynuuje naukę na kierunku charakteryzacji. Uważa, że każdy strój idealnie dopełnia pasujący makijaż. Ma na swoim koncie ponad 50 różnych stylizacji i makijaży inspirowanych postaciami z serii anime oraz gier

16:00 Warsztaty: Jak zrobić przebranie na cosplay?

Podczas warsztatów nauczymy się robić szablony pod wykroje z folii aluminiowej i taśmy klejącej. W ten sposób łatwo będziecie mogli przenieść swoją wizję elementu stroju na piankę, gąbkę bądź też inny materiał. Do dzieła!

Prowadzenie: Tomasz Gierwiatowski