[maxbutton name=”WROC_2018″]

Edyta Bystroń
Jest autorką publikacji niezależnych takich jak Nie chcę się bać, Dziwadła, Na koniec wszystko spłonie. Jej prace można przeczytać w wybranych antologiach (Prace i robótki, Komiks wierszem po ukraińsku, Komiks Kobiecy) oraz zinach (Mydło, Biceps, Beton, Sama kupi kwiaty).
W roku 2016 otrzymała nagrodę Złote Kurczaki dla niezależnych artystów/wydawnictw komiksowych w kategoriach Rysownik Roku 2015 i Scenarzysta Roku 2015 za komiks Nie chcę się bać.
Jest absolwentką Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prowadzi autorskie warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży.

www.mei.art.pl
www.facebook.com/edyta.bystron.komiksy

Jakub Ćwiek
Urodził się w Opolu. Rocznik 1982 – czyli ten sam, co debiutancki singiel zespołu Metallica, filmowy Conan Barbarzyńca i Blade Runner, to zobowiązuje. Pierwsze trzy lata życia spędził jako dziecko całego akademika, po czym przeprowadził się z rodzicami do Głuchołaz. Dalej było już tylko gorzej, stał się człowiekiem drogi – przeprowadzał się 23 razy w ciągu ostatnich 5 lat.

Nie uznaje deadline’ów, sam wyznacza sobie cele i system pracy. Telefon odbiera, gdy zechce. Musi mieć czas zarówno na koncert Slash’a, jak i na podróż autobusem po Stanach. To jego pomysł na proces twórczy. A w pracę angażuje się w pełni, o czym świadczyć może choćby książka „Ciemność płonie”. Żeby ją napisać, pół roku spędził na katowickim dworcu wśród bezdomnych – jadł z nimi, spał i rozmawiał.

Miał dwa marzenia w życiu – spotkać się ze Stevenem Kingiem i z Brucem Willisem – oba zrealizował.

Pięciokrotnie nominowany, otrzymał Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2011 w kategorii opowiadanie za tekst “Bajka o trybach i powrotach”.

Bartek “Henryk” Glaza
HENRYK- pseudonim, którym podpisuje się Bartek Glaza. Samouk, komiksiarz, pedagog. Debiutował komiksem Tylko Spokojnie (wyd. Kultura Gniewu), opowiadającym o zmaganiu się z nowotworem. Laureat nagrody za debiut roku 2017 na Komiksowej Warszawie, oraz dwukrotny zdobywca Grand Prix na MFKiG w Łodzi (do scenariuszy B. Sztybora). Publikował w zinach i czasopismach (Warchlaki, Biceps, Pismo). Pracuje w studiu animacji Yellow Tapir Films.

Paweł Jakubowski
Urodził się w 1984 r. w Szczytnie, prawie od urodzenia mieszka w Szczecinie. Ukończył Filologię Polską na Uniwersytecie Szczecińskim. Wydałem cztery powieści: postmodernistyczne Ty (2010), fantasy Najemnicy cz. I i II (2013 i 2015) postapokaliptyczny kryminał Kopuła (2013) i opowiadanie Gwiazda. Na podstawie Kopuły zrealizował spektakl, który był wystawiany na deskach szczecińskiego teatru Nie Ma. Poza pisaniem interesuje się grami RPG i powieściami Witkacego.

Łukasz Kowalczuk
Urodzony w 1983, w północnej Polsce. Tata czytał mu na dobranoc komiksy, a mama nie miała nic przeciwko. Pierwszy samodzielnie przeczytany komiks to Przyjaciele Roda Taylora autorstwa Jerzego Wróblewskiego. Potem nadeszła era superbohaterów i wydawnictwa TM-Semic, któremu w 2013 złożył hołd w postaci książki. Nie ukończył żadnych studiów artystycznych, bo nie chciał “uczyć się z hipisami”.
Inspiracje? Kultura śmieciowa lat 80. i 90. – poszukiwanie materiałów najczęściej polega na czytaniu historyjek, oglądaniu filmów klasy B i graniu w gry video. Może wymieniać setki nazwisk, ale zacznie od Jacka Kirby’ego. Ma na koncie kilkadziesiąt samodzielnych tytułów, od 2017 roku zajmuje się zawodowo komiksem i ilustracją. We współpracy z OMG! Wytwórnią Słowobrazu stworzył imprint Łukasz Kowalczuk Przedstawia.
www.lukaszkowalczuk.com
www.fb.com/nienawidzeludzi666
www.instagram.com/elkowalczuk

Anna Krztoń
Twórczyni komiksów i ilustratorka. Absolwentka ASP w Katowicach. Współpracuje z wydawnictwami, magazynami i studiem animacji. Jej prace można znaleźć w magazynach i antologiach w Polsce i zagranicą. Od kilku lat związana ze sceną komiksu niezależnego, tworzy na potrzeby zinów, przede wszystkim tych publikowanych własnym sumptem. Autorka albumu Weź się w garść, który ukazał się we wrześniu 2018 roku nakładem Wydawnictwa Komiksowego. Rysuje też komiks w odcinkach Karolina i Klara (do scenariusza Sebastiana Frąckiewicza) dla magazynu „Kosmos dla dziewczynek”. Lubi literaturę i podróże.

Ojciec Rene
Urodzony 23 września 1984 r. w Szczecinie. Twórca komiksów, rysownik, scenarzysta, poeta. Związany z zinami “Nansze”, hip-hopowym “Hardkorporacja”, “GTP”, “Biceps” oraz “1Zine” i wydawnictwem Bazgrolle (m.in. w: “Qrczango Bizarro World” #2). Komiksy Ojca można było również podziwiać w szczecińskim magazynie kulturalno-informacyjnym “SIC!” oraz magazynie “Menażeria”. Co jakiś czas wydaje zinowe albumy komiksowe; sporo publikuje w Internecie.

fot. Łukasz Baczewski

Tomasz Pstrągowski
Dziennikarz, były redaktor naczelny serwisów książki.wp.pl i komiksomania.pl, doktorant Uniwersytetu Gdańskiego (bada tematykę komiksu autobiograficznego), współtwórca podkastu o grach wideo Niezatapialni.pl. Scenarzysta komiksowy i growy. Współautor powieści graficznej „Jak schudnąć 30 kg? Prawdziwa historia miłosna” (rys. Maciej Pałka).

Marek Stelar
Rocznik 1976, z wykształcenia architekt, z zawodu urzędnik, z pasji modelarz architektoniczny wspomagający kolegów po fachu. Miłośnik muzyki rockowej i elektronicznej, kryminału i szeroko pojętej grozy w wydaniu literackim i filmowym. Rozdarty wewnętrznie konfliktem między przygnębiającym uczuciem zaniku wiary w ludzkość a desperacką nadzieją na istnienie jednostek moralnie doskonałych. „Szczeciner” silnie związany z przygranicznym regionem północno-zachodniego skraju Polski, zwłaszcza Puszczy Wkrzańskiej, Zalewu Szczecińskiego i pobrzeża Bałtyku po obu stronach granicy. Debiutował w 2015 roku powieścią „Rykoszet”.

Mateusz Wiśniewski
Przyszedł (wyszedł) na świat w 1994 roku, a pisaniem na poważnie zajął się dopiero podczas studiów inżynieryjnych za granicą. Od niepamiętnych czasów kochał fantasy. Z wypiekami na twarzy zamykał się w jamie wyobraźni, przemierzając krainę wyobraźni. Geekgawędziarz jasno określający granice (o których sam czasami zapomina). Już za szczeniaka śnił po nocach koszmary, będące poniekąd punktem zapalnym do napisania debiutanckiej powieści DUOR VAAH.

Katarzyna Witerschein
Rocznik 1988, urodzona i wychowana na Śląsku. Pani socjolog i grafik, autorka komiksów internetowych. Znana z takich projektów jak: instagramowy 1995Regi, zbiór słowiańskich opowieści Slavonica czy Helena Wiktoria (Wydawnictwo Studio JG, 2018). Współpracowała z takimi scenarzystkami jak Kelly Thompson (Jem and the Holograms) czy Magdalene Visaggio (Sex Death Revolution).

 

[maxbutton name=”WROC_2018″]