< POWRÓT

Edyta Bystroń
Jest autorką publikacji niezależnych takich jak Nie chcę się bać, Dziwadła, Na koniec wszystko spłonie. Jej prace można przeczytać w wybranych antologiach (Prace i robótki, Komiks wierszem po ukraińsku, Komiks Kobiecy) oraz zinach (Mydło, Biceps, Beton, Sama kupi kwiaty).
W roku 2016 otrzymała nagrodę Złote Kurczaki dla niezależnych artystów/wydawnictw komiksowych w kategoriach Rysownik Roku 2015 i Scenarzysta Roku 2015 za komiks Nie chcę się bać.
Jest absolwentką Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prowadzi autorskie warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży.

www.mei.art.pl
www.facebook.com/edyta.bystron.komiksy

Jakub Ćwiek
Urodził się w Opolu. Rocznik 1982 – czyli ten sam, co debiutancki singiel zespołu Metallica, filmowy Conan Barbarzyńca i Blade Runner, to zobowiązuje. Pierwsze trzy lata życia spędził jako dziecko całego akademika, po czym przeprowadził się z rodzicami do Głuchołaz. Dalej było już tylko gorzej, stał się człowiekiem drogi – przeprowadzał się 23 razy w ciągu ostatnich 5 lat.

Nie uznaje deadline’ów, sam wyznacza sobie cele i system pracy. Telefon odbiera, gdy zechce. Musi mieć czas zarówno na koncert Slash’a, jak i na podróż autobusem po Stanach. To jego pomysł na proces twórczy. A w pracę angażuje się w pełni, o czym świadczyć może choćby książka „Ciemność płonie”. Żeby ją napisać, pół roku spędził na katowickim dworcu wśród bezdomnych – jadł z nimi, spał i rozmawiał.

Miał dwa marzenia w życiu – spotkać się ze Stevenem Kingiem i z Brucem Willisem – oba zrealizował.

Pięciokrotnie nominowany, otrzymał Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2011 w kategorii opowiadanie za tekst „Bajka o trybach i powrotach”.

Bartek „Henryk” Glaza
HENRYK- pseudonim, którym podpisuje się Bartek Glaza. Samouk, komiksiarz, pedagog. Debiutował komiksem Tylko Spokojnie (wyd. Kultura Gniewu), opowiadającym o zmaganiu się z nowotworem. Laureat nagrody za debiut roku 2017 na Komiksowej Warszawie, oraz dwukrotny zdobywca Grand Prix na MFKiG w Łodzi (do scenariuszy B. Sztybora). Publikował w zinach i czasopismach (Warchlaki, Biceps, Pismo). Pracuje w studiu animacji Yellow Tapir Films.

Paweł Jakubowski

Łukasz Kowalczuk
Urodzony w 1983, w północnej Polsce. Tata czytał mu na dobranoc komiksy, a mama nie miała nic przeciwko. Pierwszy samodzielnie przeczytany komiks to Przyjaciele Roda Taylora autorstwa Jerzego Wróblewskiego. Potem nadeszła era superbohaterów i wydawnictwa TM-Semic, któremu w 2013 złożył hołd w postaci książki. Nie ukończył żadnych studiów artystycznych, bo nie chciał “uczyć się z hipisami”.
Inspiracje? Kultura śmieciowa lat 80. i 90. – poszukiwanie materiałów najczęściej polega na czytaniu historyjek, oglądaniu filmów klasy B i graniu w gry video. Może wymieniać setki nazwisk, ale zacznie od Jacka Kirby’ego. Ma na koncie kilkadziesiąt samodzielnych tytułów, od 2017 roku zajmuje się zawodowo komiksem i ilustracją. We współpracy z OMG! Wytwórnią Słowobrazu stworzył imprint Łukasz Kowalczuk Przedstawia.
www.lukaszkowalczuk.com
www.fb.com/nienawidzeludzi666
www.instagram.com/elkowalczuk

Anna Krztoń
Twórczyni komiksów i ilustratorka. Absolwentka ASP w Katowicach. Współpracuje z wydawnictwami, magazynami i studiem animacji. Jej prace można znaleźć w magazynach i antologiach w Polsce i zagranicą. Od kilku lat związana ze sceną komiksu niezależnego, tworzy na potrzeby zinów, przede wszystkim tych publikowanych własnym sumptem. Autorka albumu Weź się w garść, który ukazał się we wrześniu 2018 roku nakładem Wydawnictwa Komiksowego. Rysuje też komiks w odcinkach Karolina i Klara (do scenariusza Sebastiana Frąckiewicza) dla magazynu „Kosmos dla dziewczynek”. Lubi literaturę i podróże.

melon

Ojciec Rene

Tomasz Pstrągowski

Marek Stelar
Rocznik 1976, z wykształcenia architekt, z zawodu urzędnik, z pasji modelarz architektoniczny wspomagający kolegów po fachu. Miłośnik muzyki rockowej i elektronicznej, kryminału i szeroko pojętej grozy w wydaniu literackim i filmowym. Rozdarty wewnętrznie konfliktem między przygnębiającym uczuciem zaniku wiary w ludzkość a desperacką nadzieją na istnienie jednostek moralnie doskonałych. „Szczeciner” silnie związany z przygranicznym regionem północno-zachodniego skraju Polski, zwłaszcza Puszczy Wkrzańskiej, Zalewu Szczecińskiego i pobrzeża Bałtyku po obu stronach granicy. Debiutował w 2015 roku powieścią „Rykoszet”.

Katarzyna Witerschein
Rocznik 1988, urodzona i wychowana na Śląsku. Pani socjolog i grafik, autorka komiksów internetowych. Znana z takich projektów jak: instagramowy 1995Regi, zbiór słowiańskich opowieści Slavonica czy Helena Wiktoria (Wydawnictwo Studio JG, 2018). Współpracowała z takimi scenarzystkami jak Kelly Thompson (Jem and the Holograms) czy Magdalene Visaggio (Sex Death Revolution).

 

< POWRÓT