[maxbutton name=”WROC_2018″]

Klub 13 Muz

17 listopada (piątek)

sala kominkowa

Maksym Kardias
Hydraulicy, grzybki i księżniczki: Historia Nintendo
15.00

Maksym interesuje się historią, kulturą japońską, psychologią, ekonomią, kryminalistyką, komiksami i grami video. Nie lubi długich wykładów i brukselki w swoim jedzeniu.

Opis prelekcji:
Krótka historia firmy Nintendo, która dała nam ikony elektronicznej rozrywki, takie jak Mario, Zelda, czy Pokemony. Wspólnie prześledzimy dzieje wielkiego N od końcówki XIX wieku aż po czasy współczesne, a także przyjrzymy się bliżej najważniejszym pracownikom, którzy swoimi pomysłami odmienili całą branżę gier video.

Michał R. Wiśniewski
Let’s play! O romansie gier i anime

15.50

sala edukacyjna

Gabriela „Gabrietta” Gryta
Poznajmy Studio Ghibli
15.00

Gabrietta o sobie “Myślę, że mogę powiedzieć o sobie „dusza artystyczna”. Uwielbiam wszelakie robótki ręczne, więc próbowałam wielu rzeczy, jak decoupage, scrapbooking, filcowanie, sutasz, koraliki, ceramika, malowanie, markery Graph’it i wiele innych… Jestem raczej samoukiem i zwykle robię wszystko po obejrzeniu w Internecie… Interesuję się kulturą japońską oraz należę do Szczecińskiego Klubu Azji, wielokrotnie prowadziłam warsztaty origami tradycyjnego i modułowego. Zakochana jestem oczywiście w twórczości Studia Ghibli, dodatkowo nie wyobrażam sobie życia bez kotów oraz zbieram minerały i kamienie półszlachetne. Studiuję Biotechnologię i prowadzę Koło Naukowe PLantX na Wydziale Biologii US, więc jak nazwa wskazuje, rośliny to moi kolejni towarzysze”.

Opis prelekcji:
Podczas prelekcji opowiem o fenomenie filmów, które wyszły spod skrzydeł Hayao Miyazakiego. Jak powstało Studio Ghibli i dlaczego do tej pory cieszy się ono tak dużą popularnością? Co sprawia, że nie potrafimy przejść obojętnie obok animacji sprzed ponad 30 lat ? Na te i inne pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź podczas krótkiego przeglądu filmów Studia Ghibli oraz poznamy wiele ciekawostek na jego temat.

Ozzie Scribbler
Podstawy wizualnego projektowania postaci
15.50

Opis prelekcji:
Wygląd postaci jest kluczową częścią każdej wizualnie opowiedzianej historii, czy jest to film lub serial animowany, komiks lub gra komputerowa. To jak się prezentują postaci może zadecydować o sukcesie projektu. Zaprojektowanie bohaterów dla mediów wizualnych to fascynujący proces… ale jak wygląda od kuchni? Jakie są podstawowe zasady tworzenia interesujących postaci? Czy istnieją jakieś niezmienne reguły? Jakich błędów unikać? Na kim lub na czym warto się wzorować? Na te i inne pytania odpowie studiująca temat od lat grafik, nerd i fascynatka tematu.

Mateusz Wójcik
Gorące zdjęcia, czyli pozowanie z ogniem
16.40

Opis prelekcji:
Członkowie Playing With Fire, szczecińskiej grupy zajmującej się płomiennymi efektami specjalnymi opowiedzą o swoim zainteresowaniu. Poznacie sekrety podpalania rąk i dowiecie się jak pozować kiedy wokół wszystko płonie. Dla cosplayerów, fotografów i wszystkich ciekawych!

Playing With Fire to grupa współpracująca przy projektach z fotografami z całego świata. Zajmują się głównie efektami przy sesjach cosplayowych i modowych ale mają na koncie także krótkie filmy i teledysk disco polo 😉

Jonasz Pyrka
Fenomen Polonii 1 w Polsce
17.30

Jonasz w fandomie mangi i anime znany jako jest Andromeda no Pyras. Fan Saint Seiya, czyli popularnych Rycerzy Zodiaku z kanału RTL7. Miłośnik Japonii, figurek a w szczególności starych anime. Wychowany na takich tytułach jak Generał Daimos, Bia czy Kapitan Tsubasa.

Opis prelekcji:
Podczas swojej prelekcji będzie chciał cofnąć się o te 20 lat wstecz by wspólnie powspominać stare, klasyczne, troche już zapomniane produkcje, które w połowie lat 90. XX wieku pokazywała nam nieśmiertelna POLONIA 1.

Wojtek „Namban” Kaśków i Artur “Wiseman” Niewczas
Twarde prawo… w fandomie mangi i anime? Dyskusja od fanów z fanami
18.20

Namban to wieczny student i niespełniony marzyciel, stąpający twardo po ziemi w najmniej odpowiednich do tego momentach. Wieloletni gracz w go z rangą 6k, fan mangi, anime i innych gałęzi popkultury.

Wiseman to od pradziejów: fan kultury japońskiej, wielbiciel klasyki mangi i anime, kinoman do potęgi, wyznawca twórczości Quentina Tarantino, Grahama Mastertona i J. R. R. Tolkiena,a także „ein heavy-metal fan”, prelegent na konwentach i cosplayer-amator. Spokojny, nieśmiały, lubiący nieść pomoc wszystkim wokół. Należy do drużyny POP-ARTu oraz Szczecińskiego Klubu Azji.

Opis prelekcji:
Oglądacie anime w internecie? Czytacie rozdziały mang na stronach skanlacyjnych? Zgodnie z obowiązującym prawem, zatem ŁAMIECIE PRAWO fani mangi i anime. Z drugiej strony dlaczego dostęp do, powiedzmy, legalnych wydań DVD z seriami i filmami anime jest tak utrudniony, a właściwie niemożliwy. Zapraszamy na prawniczo-fanowskie wywody w formie dyskusji z publicznością.

Robert Bilski
Rozwój esportu w Azji – Asian Games
19.10

Robert ‘seerees’ Bilski to trener League of Legends i redaktor esportowy. W swojej karierze pracował z drużynami z Polski, Włoch, Hiszpanii, Chile i Turcja. Uznany ekspert, który występował na różnych transmisjach esportowych w Polsce.

Opis prelekcji:
Azja od zawsze uchodziła za centrum światowego esportu. Od pierwszego World Cyber Games w 2000 w Korei Południowej do oficjalnego turnieju podczas Asian Games w 2018 roku esport przeszedł długą i wyboistą drogę. Dzisiaj pule nagród na największych turniejach esportowych liczy się w milionach dolarów. Podczas prelekcji prześledzimy rozwój esportu w jego głównych centrach w Azji (Korea Południowa, Chiny, Wietnam oraz Tajwan), a także odpowiemy sobie dlaczego Japonia, pomimo potężnego rozwoju technologicznego odstaje w wyścigu esportowym z innymi państwami Azjatyckimi.

18 listopada (sobota)

Ozzie Scribbler
Zbroje bikini w popkulturze
10.00

Agata „Jolinar” Tomaszewska i Artur „Wiseman” Niewczas
Good vs Evil – dobro i zło w animacjach Disneya
10.50

Agata to od zawsze fanka komiksów, dobrego kina i seriali sci-fi. Zaczynała od komiksów polskich i europejskich oraz anime z RTL 7. Obecnie czyta wszystko co wpadnie jej w ręce, w szczególności komiksy i mangi. W wolnych chwilach ogląda amerykańskie seriale sci-fi i kryminalne. Często też bywa w kinie.

Wiseman to od pradziejów: fan kultury japońskiej, wielbiciel klasyki mangi i anime, kinoman do potęgi, wyznawca twórczości Quentina Tarantino, Grahama Mastertona i J. R. R. Tolkiena,a także „ein heavy-metal fan”, prelegent na konwentach i cosplayer-amator. Spokojny, nieśmiały, lubiący nieść pomoc wszystkim wokół. Należy do drużyny POP-ARTu oraz Szczecińskiego Klubu Azji.

Opis prelekcji:
Piękne księżniczki, dobre wróżki, przystojni rycerze, mówiące zwierzęta, magia, dobro, szczęśliwe zakończenie… A czy tylko? Każdy z disneyowskich protagonistów musi w końcu zmierzyć się ze złem uosabianym przez złą królową, zazdrosną macochę, brata przepełnionego pychą, czy zadufanego uwodziciela. I choć agresorzy zazwyczaj na końcu zostają przykładnie ukarani, prezentują naprawdę ciekawe formy “niecności”, a ich motywy postępowania przykuwają uwagę. Jednak dobrzy bohaterowie radzą sobie w magicznym świecie również całkiem sprawnie.
Zapraszamy na disneyowskie starcie dobra i zła.

Paweł Gąsowski
Superfajtłapa i Doktor Popychadło – bohaterowie i przestępcy klasy <Z>
11.40

Paweł Gąsowski – doktor nauk humanistycznych, autor artykułów i książek naukowych poświęconych komiksowi. Kolekcjoner, badacz i miłośnik obrazkowych narracji, potwór żywiący się popkulturą. Poniekąd sympatyczny człowiek.

Opis prelekcji:
Nie sztuką jest kochać potężnych, pięknych i wcielających wszelkie cnoty herosów czy genialnych i do szpiku kości złych antagonistów. Ale co z noszącymi peleryny nieudacznikami, fajtłapami i dziwolągami? Czy Batman rzeczywiście jest lepszy od Króla Przypraw? (tak, ale nie o to chodzi) Przyjrzyjmy się głębokiemu zapleczu komiksowego panteonu. Bardzo głebokiemu zapleczu.

Joachim Tumanowicz
Mangi dla komiksiarzy, komiksy dla mangowców
12.30

Tomasz Pstrągowski
Porażka jako temat autobiografii. O komiksach Joe Matta i Daniela Chmielewskiego
13.20

fot. Łukasz Baczewski

Tomasz Pstrągowski (r. 1984) – dziennikarz, były redaktor naczelny serwisów książki.wp.pl i komiksomania.pl, doktorant Uniwersytetu Gdańskiego (bada tematykę komiksu autobiograficznego), współtwórca podkastu o grach wideo Niezatapialni.pl. Scenarzysta komiksowy i growy. Współautor powieści graficznej „Jak schudnąć 30 kg? Prawdziwa historia miłosna” (rys. Maciej Pałka).

Pub EXP

17 listopada (sobota)

Marek Kozłowski
Bez demedża, czyli jak zacząć grać w RPG i gdzie znaleźć drużynę?
10.00

Opis prelekcji:
Czym są narracyjne gry fabularne? Dlaczego ludzie w to grają? Jak i gdzie znaleźć kompanów do sesji? Czy można grać tylko w piwnicy? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź na panelu poświęconym RPGom.

Mariusz Myszkier [EXP Pub]
Cegiełka cywilizacji. Jak gry pomagają nam budować siebie
11.00

Opis prelekcji:
Gry towarzyskie pod postacią planszy z pionkami istnieją od tysiącleci. Ewoluując przetrwały do dziś. Są nieodłącznym składnikiem wielu kultur, uczą, rozwijają, bawią. Na spotkaniu prześledzimy szczyptę historii gier, zajrzymy do ich wnętrza i sprawdzimy czym są i co nam dają gry planszowe.

Błażej Kępiński [sklep Fenix]
Gry bez prądu – trendy (karcianki, bitewniaki) 
12.00

ALEJA KWIATOWA
Fireshow
18.00

[maxbutton name=”WROC_2018″]