BETON 2017 to pierwsza edycja szczecińskich spotkań z popkulturą – komiksami, książkami, filmami, serialami, grami, sztukami wizualnymi i muzycznymi, ich twórcami i pasjonatami. Organizatorem spotkań jest Stowarzyszenie POP-ART. Chcemy być lokalnym minikonwentem, szczecińskimi spotkaniami miłośników popkultury, organizowanymi cyklicznie i rozbudowującymi się.

IDEA
Chcemy stworzyć platformę do spotkań dla fanów kultury popularnej, podczas której będą mogli uczestniczyć w giełdzie komiksu i kultury popularnej, szeregu prelekcji i spotkań z twórcami oraz warsztatach tematycznych. Liczymy na zaktywizowanie, dalszy rozwój i integrację lokalnej społeczności wokół popkultury.

KORZENIE
Projekt chcemy przeprowadzić w ramach kontynuacji i rozwijania idei giełdy komiksowej, którą przeprowadzamy w Szczecinie dwa razy w roku. Inicjatywa powstała w związku realizowanym od października 2015 wydarzeniem cyklicznym, jakim są Szczecińskie Spotkania Komiksowe, będące próbą zapełnienia niszy, jaka powstała po zawieszeniu działalności przez Szczecińską Giełdę Komiksu. Do tej pory odbyły się cztery takie spotkania w formie prelekcji w ProMediach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie oraz giełdy komiksów i towarzyszących wydarzeniom projekcji ekranizacji komiksowych, wystaw, czy spacerów tematycznych, a także z atrakcjami w postaci wizyty szczecińskiej Ligi Superbohaterów. Giełdy odbywały się też w szczecińskich pubach Exp i Cesky Film. Każde z nich zgromadziło ok. 200-300 osób. Formuła wydarzeń jest elastyczna i każde kolejne dopasowywane jest do potrzeb ich uczestników w oparciu o feedback (informację zwrotną i ewaluację).

EDYCJA 2017
Zmieniamy i dopasowujemy formułę kolejnego spotkania, które zaplanowaliśmy wspólnie z wystawcami giełdy komiksu na 18 listopada 2017 roku, znacznie rozszerzając jego obszar. Na nowe miejsce wybraliśmy bibliotekę międzywydziałową przy ul. Piastów, gdyż chcemy wyjść bliżej studentów i środowisk akademickich. Chcemy imprezę uatrakcyjnić, dodając sprawdzoną formułę warsztatów komiksowych, ale w nowej, kryminalnej odsłonie, tym razem prowadzonych przez popularnego w całym kraju szczecińskiego pisarza kryminałów i plastyka, z podziałem na grupę dzieciąca i młodzieżowo-dorosłą. Ponownie sięgniemy do sprawdzonej formuły eksperckiej – oprócz amatorów, zaprosimy z Poznania specjalistę, badacza komiksu.
Do udziału w giełdzie zapraszamy nie tylko lokalnych komiksiarzy, ale i innych kolekcjonerów dóbr popkultury (mangowców, graczy itd). Podobnie zapraszamy do wygłaszania prelekcji nie tylko znawców komiksu, ale i innych obszarów.
Przeprowadzimy też konkurs na przebrania, czyli cosplay.

DLA KOGO
Odbiorcami są wszystkie osoby zainteresowane kulturą popularną bez względu na wiek, czy płeć. Warsztaty przeprowadzimy w wersji dla dzieci i dorosłych osobno, będą też osobne spotkania dla najmłodszych i dla dorosłych. Prelekcje adresowane są raczej dla dojrzałych odbiorców, na giełdzie z kolei będą mogli znaleźć coś dla siebie wszyscy, od dzieci po seniorów.

INNE DZIAŁANIA POP-ARTu
Wokół działań stowarzysznie zebrała się społeczność sympatyków komiksu i kultury popularnej ze Szczecina, którzy regularnie się spotykają oraz pozostają w kontakcie poprzez grupę na Facebooku. Niemal od roku funkcjonuje też dyskusyjny klub komiksowy, również zainicjowany przez nasze stowarzyszenie, jako pierwszy nasz produkt. spotykamy się też podczas wspólnych projekcji wybranych filmów. Organizujemy też spotkania z ciekawymi ludźmi. Do tej pory zaprosiliśmy takich ważnych przedstawicieli sztuki komiksowej i kultury popularnej, jak prof. Jerzy Szyłak, Jacek Frąś, Michał Radomił Wiśniewski, Przemysław Witkowski, Paweł Gąsowski, czy Krzysztof Gawronkiewicz.