in , , , ,

 Siostra Śmierć  [recenzja]

Klasztor, antypatyczne siostry zakonne, tajemnicze zjawiska nadprzyrodzone, egzorcyzmy, są to motywy dość mocno wyeksploatowane przez filmowy horror. Warto jednak dać szanse Siostrze Śmierć, ponieważ jest to całkiem udana propozycja dla miłośników horroru, od Netflix.
Akcja filmu rozgrywa się w rzeczywistości powojennej Hiszpanii. Młoda nowicjuszka, przyjeżdża do szkoły dla dziewcząt, w której kiedyś mieścił się klasztor. Ciepło przyjęta przez siostrę przełożoną, otoczona sławą dziewczynki obdarzonej darem nadprzyrodzonych sił, Narcisa rozpoczyna pracę nauczycielki.
Opowieść rozpoczyna się intrygująco. Nagrany filmowy materiał na czarno-białej taśmie filmowej pokazuje małą dziewczynkę w stanie ekstazy i zgromadzonych wokół niej rozmodlonych ludzi, co przywodzi na myśl relacje objawień w Fatimie albo w Lourdes.
Dorosła Narcisia, jak się dowiadujemy, przechodzi kryzys tożsamości. Nie wie, kim tak naprawdę jest. Pójcie do klasztoru, było dla niej naturalnym wyborem, oczekiwanym zresztą przez otoczenie.
Kiedy jednak w klasztorze zaczynają się dziać niepokojące rzeczy, a na jaw wychodzą mroczne tajemnice, młoda nowicjuszka będzie musiała zmierzyć się ze swoimi lękami.
Dużym atutem jest kreacja aktorska głównej bohaterki. Aria Bedmar, jako Narcisia, jest jednocześnie subtelna, wrażliwa, ale też widzimy dramat i czujemy sprzeczne emocje, które targają młodą nowicjuszką. Narcisia, nie jest tylko niewinnym, niczego nieświadomym młodym dziewczątkiem.
Sam klasztor skąpany w ciemnym świetle, w nocy gdy pojawiają się zjawy, słychać niepokojące dźwięki jest kolejnym głównym bohaterem. Jako widzowie czujemy, że musiał być świadkiem przerażających wydarzeń.
Uczucie klaustrofobii i braku zaufania rośnie z każdą minutą.
Siostra Śmierć jest nie tylko horrorem, ale też dramatem psychologicznym. Postaci są ciekawie nakreślone, ich motywacje zrozumiałe. Film jest też rozliczeniem z czasami wojny domowej w Hiszpanii.
Po obejrzeniu filmu możemy zadać sobie pytanie, czy aby na pewno nie ma zbrodni bez kary?.

Reżyseria: Paco Plaza
Scenariusz:
Jorge Guerricaechevarría
Gatunek:
horror
Produkcja:
Hiszpania
Premiera:
5 października 2023 (Światowa premiera na VOD) 27 października 2023 (Polska premiera na VOD)

Już nie chcę być WIEWIÓRKĄ [recenzja]

Zapowiedzi mangowe – listopad 2023