in ,

“Jak stworzyć kostium. Zbroja i rekwizyty do cosplayu” [recenzja]

Jak stworzyć kostium. Zbroja i rekwizyty do cosplayu Svatlany Quindt [Kami Cosplay] to kompendium wiedzy o tym, czym jest cosplay oraz o podstawowych technikach wykorzystywanych przy tworzeniu rekwizytów. W Polsce książka została wydana przez wydawnictwo Vesper.

Svetlana Quindt to niemiecka cosplayerka, którą swoją przygodę z tym hobby rozpoczęła w 2003 roku. Obecnie jej pasja przerodziła się w sposób na biznes. Tworzy kostiumy, pisze książki o ich tworzeniu oraz prowadzi panele i warsztaty na konwentach w USA, Europie i Azji.

Książka Jak stworzyć kostium. Zbroja i rekwizyty do cosplayu wprowadza nas krok po kroku w świat cosplayu. Zaczynamy od ustalenia definicji cosplayu, poznania jego historii oraz ustalenia czym są konkursy cosplay oraz dlaczego warto zająć się cosplayem. Następnie czytamy o tym, na co musimy zwrócić uwagę przy wyborze stroju oraz jak znaleźć dobre zdjęcia referencyjne. Ostatnim etapem przygotowań jest zapoznanie się z listą przyborów potrzebnych do wykonania stroju. Cała lista materiałów i narzędzi zawiera dokładny opis oraz zdjęcia. Ułatwi nam to później odnalezienie odpowiednich przedmiotów w sklepie.

Tak jak sama Svetlana pisze we wstępie do książki, nie jest ona krawcową i nie pokaże jak okiełznać maszynę do szycia, ale pokaże jak z kawałka sklejki, worbli i pianki EVA wyczarować pełną zbroję. W książce opisane jest jak przygotować takie elementy zbroi jak: karwasz, napierśnik i naramiennik. Opisane jest również jak przygotować topór oraz miecz. Svetlana Quindt na końcu poradnika przedstawiła krok po kroku proces stworzenia jej ulubionego kostiumu. Dzięki temu możemy zobaczyć na co trzeba zwrócić uwagę na każdym etapie pracy.

Przystępując do wykonania każdego przestawionego w książce elementu zbroi lub rekwizytu, możemy skorzystać z zamieszczonej tam listy materiałów oraz narzędzi, jak również krok po kroku korzystając z opisów i zdjęć samodzielnie go wykonać.

W oryginale książka została wydana w 2016 roku w języku angielskim. W Polsce jej tłumaczeniem zajęła się jedna z najbardziej popularnych profesjonalnych polskich cosplayerek, Aleksandra Tora, znana jako Shappi Workshop.

Jak stworzyć kostium. Zbroja i rekwizyty do cosplayu jest lekturą obowiązkową dla każdego początkującego cosplayera.

Konkurs cosplay na MFKiG

Komisja [Żyjek#11]