in , ,

#KIEDYŚTOBYŁO6 -10 superbohaterów starszych od Supermana

Na pytanie ,,Kto jest najstarszym superbohaterem?”, wiele osób odpowiedziałoby: SUPERMAN.
Lecz w rzeczywistości istnieje wielu super herosów, którzy wyprzedzili go – niektórzy nawet o dekady.

Superman może być jednym z pierwszych pełnoprawnych superbohaterów, którzy kiedykolwiek zostali stworzeni i wydrukowani, ale to nie znaczy, że nie było żadnych podobnych tego typów postaci, które poprzedzały go. Byłyby one uważane za “superbohaterów” według współczesnych standardów. W rzeczywistości istnieje mnóstwo dobrych facetów, którzy są znacznie starsi od Człowieka ze Stali i pojawiają się zarówno w komiksach, tygodnikach, jak i innych mediach.

Bardzo trudno jest określić dokładny wiek Supermana w komisowym uniwersum, ale jako marka ma on około 82 lat. Debiutując w 1938 roku, Clark Kent stał się powszechnie znany. Do tego stopnia, że ​​prawie każdy super heros, który przyszedł po nim, był z nim porównywany, zarówno pod względem mocy, jak i popularności.

Hugo Hercules (1902)
Hugo Hercules był postacią opublikowaną w Chicago Tribune, którego przygody uważane są za jedno z najwcześniejszych przedstawień komiksu o superbohaterach.
Seria trwała przez pięć miesięcy, od 7 września 1902 do 11 stycznia 1903, publikując łącznie siedemnaście pasków.
Hugo był prostym człowiekiem obdarzonym nadludzką siłą oraz szybkością.
Wędrował po swoim mieście, pomagając ludziom w ich codziennych potrzebach, m.in. walcząc ze złoczyńcami. Jego siła nie była czymś, co można było lekceważyć.
Mógł z łatwością podnieść słonia i biec z prędkością podobną do pociągu.

Sir Percy Blakeney (1905)
Szkarłatny Kwiat (ang. The Scarlet Pimpernel ) to powieść przygodowa autorstwa Baronowej Orczy, wydana w 1905 roku. Akcja powieści osadzona jest w preludium rewolucji francuskiej. Tytułowy bohater, Sir Percy Blakeney, ukrywający się pod maską dandysa i pod tytułowym przydomkiem “Szkarłatny Kwiat”, wypowiada wojnę narastającemu terrorowi, ratując niewinnie skazywanych na śmierć arystokratów. Był szermierzem, mistrzem przebrania i artystą ucieczki.
Powieść ta jest jedną z pierwszych, które wprowadzają koncepcję  samozwańczego strażnika, będąc jednocześnie wczesnym przykładem postaci o sekretnej tożsamości.

John Carter z Marsa (1912)
John Carter był postacią bardzo wielowarstwową. Po raz pierwszy pojawił się w powieści Księżniczka Marsa (A Princess of Mars). Jest to powieść sci-fi amerykańskiego pisarza Edgara Rice Burroughsa.
Po raz pierwszy ukazała się w odcinkach w czasopiśmie All-Story Magazine od lutego do lipca 1912 roku. Pełna szermierki i śmiałych wyczynów powieść jest uważana za klasyczny przykład XX-wiecznej literatury pulp fiction. Jest to również przełomowy przykład międzyplanetarnego romansu, podgatunku fantastyki naukowej, który stał się bardzo popularny w dziesięcioleciach po jej opublikowaniu. Akcja rozgrywa się na Marsie, wyobrażonym jako umierająca planeta z surowym, pustynnym środowiskiem. Ta wizja Marsa została oparta na pracach astronoma Percivala Lowella, którego idee zostały szeroko spopularyzowane na przełomie XIX i XX wieku.

John Carter został przetransportowany na Marsa jako weteran amerykańskiej wojny secesyjnej.
Na czerwonej planecie działał jako watażka, próbując pomóc istotom ją zamieszkującym.
Nie posiada żadnych specjalnych zdolności, o których można by wspomnieć, ale należy zauważyć, że John Carter zmartwychwstał na Ziemi po tym, jak poświęcił swoje życie na Marsie, zyskując w ten sposób motyw mistyczny.
Przygody Johna Cartera były kontynuowane przez lata w kolejnych powieściach, adaptacjach komiksowych, a nawet w filmie Disneya z 2012 roku.

Jimmie Dale/ Grey Seal (1914)
Za dnia zamożny playboy, w nocy zakłada niepozorne ciemne ubranie, maskę oraz czarny kapelusz i staje się Grey Seal. Zakrada się do firm lub domów i rozbija sejfy, zawsze zostawiając szare papierowe „pieczęcie” w kształcie rombu (z gumą na tyle), aby zaznaczyć jego podbój (aby inni nie byli obwiniani za jego zbrodnie). Lecz nigdy nic nie ginie.
Gdy w końcu zalicza wpadkę, szantażem zostaje zmuszony do prowadzenia wojny z organizacjami przestępczymi.
Wykształcony na Harvardzie i posiadający dom przy drogiej Riverside Drive, Dale jest członkiem bardzo ekskluzywnego klubu St. James. Majątek odziedziczył po swoim zmarłym ojcu. Starszy Jason jest jego lokajem, a młody Benson jego szoferem.
Jest także właścicielem starego domu z trzema wyjściami (jedno ukryte) w Bowery (Manhattan), który nazywa swoim Sanktuarium. Przechowuje tam przebrania na zmianę i układa je pod luźnymi deskami, na wypadek, gdyby musiał podjąć rolę narkomana znanego jako, “Larry The Bat “, który ma dostęp do całego przestępczego Podziemia, gdzie mu ufają.
Jako Grey Seal nosi maskę oraz pas pełen wytrychów, co oznacza, że ​​żadne drzwi ani sejf nie mogą mu się przeciwstawić.
Uzbrojony jest w pistolet, lecz nigdy nie zabija.

Jimmie Dale to fikcyjna postać stworzona przez Franka L. Packarda w 1914 roku. Historie przedstawiające tę postać zostały opublikowane w magazynie People’s Magazine a następnie zebrane w książkach i zaadaptowane do filmu (1917).
Uważany za bezpośrednią inspirację dla pierwszego pokolenia twórców komiksów, Grey Seal był kolejną wczesną  postacią zamaskowanego mściciela.

Scarecrow (1915)

Pochodzący z Oksfordu Christopher Syn, znany jako The Scarecrow, jest przedstawiany jako uczony, który prowadził bardzo spokojne życie, dopóki jego żona nie zdradziła go z jego bardzo bliskim przyjacielem. Pałający potrzebą zemsty, Syn postanowił zakłócić ich życie i w tym celu znalazł się na statku do Hiszpanii.
W trakcie rejsu jego statek został schwytany przez piracki statek The Sulphur Pit, dowodzony przez kapitana Szatana. W walce jeden na jednego, Syn pokonał i zabił kapitana Szatana, tym samym przejmując dowodzenie nad jego statkiem oraz załogą.

Doktor Christopher Syn, który z czasem zostaje piratem i przemytnikiem jest bohaterem serii powieści Russella Thorndike. Pierwsza książka, Doktor Syn: A Tale of Romney Marsh została opublikowana w 1915 roku. Jej inspiracją była historia  Romney Marsh – słabo zaludnionego, podmokłego obszaru w hrabstwach Kent i East Sussex w południowo-wschodniej Anglii.
Ze względu na swoje położenie, geografię i izolację był rajem dla przemytników między XVII a XIX w.
To tamtędy nocą przemycane były brendy oraz tytoń z Francji, aby uniknąć wysokiego podatku.
Inteligentny oraz zwinny Syn gdy został piratem zaczął nosić maskę podobną do twarzy stracha na wróble.
Nie jest przykładem typowego bohatera. Bliżej mu do roli antybohatera, którego koncept w dzisiejszych czasach cieszy się równie dużą popularnością.

  • Buck Rogers (1929)

Jeden z pierwszych prawdziwych “bohaterów komiksowych”, jacy są dziś znani.
Prawdziwe imię Bucka Rogersa to Anthony Rogers, a historia jego pochodzenia jest jedną z najbardziej osobliwych, z jakimi kiedykolwiek zetkną się fani.
Urodzony w 1898 roku Buck pracował dla American Radioactive Gas Corporation i był weteranem I wojny światowej.
Znajdował się na dolnym poziomie fabryki, kiedy miał miejsce wyciek radioaktywny, w wyniku czego Rogers wpadł w stan zwany Zawieszoną Animacją. W tym stanie pozostawał nieprzytomny przez około 492 lata i przy tym wcale się nie starzał.
Obudził się (myśląc, że spał od kilku godzin)  w świecie, którego nie znał.

Buck Rogers jest postacią science fiction stworzoną przez Philipa Francisa Nowlana w noweli Armageddon 2419 AD , która następnie pojawiła się w wielu mediach.
Po raz pierwszy opublikowany w sierpniowym wydaniu magazynu Amazing Stories z 1928 roku , postać i historia zostały wkrótce zaadaptowane do komiksu, który zadebiutował na początku 1929 roku. Późniejsze adaptacje obejmowały radio, filmy, serial telewizyjny oraz inne formaty.

Na przestrzeni lat Buck Rogers pojawił się w wielu komiksach.
Buck pojawił się w 69 numerach komiksu Famous Funnies z lat trzydziestych XX wieku , a następnie w dwóch w Vicks Comics , oba opublikowane przez Eastern Color Printing .
W 1940 roku Buck dostał swój własny komiks zatytułowany Buck Rogers, który trwał przez sześć numerów, ponownie opublikowany przez Eastern Printing.

Począwszy od 1933 roku, Whitman (wydawnictwo Western Publishing) wyprodukował 12 Buck Rogers Big Little Books :

  1. Buck Rogers, 25th Century A.D. (1933)
  2. The Adventures of Buck Rogers (1934)
  3. Buck Rogers in the City Below the Sea (1934)
  4. Buck Rogers on the Moons of Saturn (1934)
  5. Buck Rogers and the Depth Men of Jupiter (1935)
  6. Buck Rogers and the Doom Comet (1935)
  7. Buck Rogers in the City of Floating Globes (1935)
  8. Buck Rogers and the Planetoid Plot (1936)
  9. Buck Rogers in the War with the Planet Venus (1938)
  10. Buck Rogers Vs. the Fiend of Space (1939)
  11. Buck Rogers and the Overturned World (1941)
  12. Buck Rogers and the Super-Dwarf of Space (1943)

Firma Kelloggs Cereal Company wyprodukowała dwa komiksy Buck Rogers: jeden w 1933 r. I ponownie w 1935 r. W 1951 r. Firma Toby Press wydała 3 wydania Buck Rogers , wszystkie przedruki komiksu. W 1955 roku australijska firma Atlas Productions wydała pięć numerów Buck Rogers in 25th Century .
Gold Key Comics opublikował jeden numer komiksu Buck Rogers w 1964 roku.
Jak więc widać Buck Rogers i jego komiksy były obecne nie tylko przez całą Złotą Erę Komiksów ale i Srebrną.

 

Popeye (1929)

Prawdopodobnie wszyscy kojarzą marynarza o imieniu Popeye, ale fani mogą być zszokowani, gdy dowiedzą się, że został stworzony dziewięć lat przed Supermanem.
A jednak postać pozostała aktualna przez ponad wiek – nawet mając swój własny film akcji w 1980 roku z Robinem Williamsem wcielającym się w tytułową kultową postać.

Popeye został stworzony w 1929 r. przez Elziego Crislera Segara.
Jest marynarzem o dobrym sercu, ale porywczej naturze – uwielbia bójki. Nadzwyczajną siłę zyskuje po zjedzeniu puszki szpinaku (fakt ten miał zapewne spopularyzować to nielubiane zwykle przez dzieci warzywo). Jego narzeczoną jest Oliwka Olejek, a największym rywalem – Bluto.

Pierwowzorem postaci był prawdopodobnie mieszkający w rodzinnym mieście Segara Polak, Frank „Rocky” Fiegel (1868-1947).

W przedwojennej Polsce, Popeye znany był jako marynarz Kubuś.

.

Dick Tracy (1931)

Gwiazda serialu komiksów prasowych, Dick Tracy był prawdopodobnie jednym z pierwszych superbohaterów, który miał intelekt na poziomie geniuszu, a jego umiejętności detektywistyczne nie miały sobie równych. Ta postać nie miała większego tła poza faktem, że dołączył do policji po zamordowaniu ojca swojej dziewczyny.
Fabuła kręciła się wokół zorganizowanej przestępczości i tego, jak Dick wykorzystywał swój umysł, aby obalić zbrodniczych watażków.
Postać ta została stworzona przez Chestera Goulda i zadebiutowała w niedzielę, 4 października 1931 roku w Detroit Mirror, które było rozprowadzane przez Chicago Tribune New York News Syndicate.
Gould pisał i rysował komiks do 1977 r. a następnie jego pracę kontynuowali różni artyści i pisarze. Dick Tracy był także bohaterem w wielu filmach, w tym w Dick Tracy, w którym Warren Beatty grał główną rolę w 1990 roku.

Dan Dunn (1933)

Dan Dunn to fikcyjny detektyw stworzony przez Normana W. Marsha. Po raz pierwszy pojawił się w Detective Dan: Secret Operative No. 48 , komiksie z 1933 roku, wyprodukowanym przez Humor Publishing. Następnie pojawiał się w komiksach prasowych od 1933 do 1943 roku.
Określano detektywa Dunna o kwadratowej szczęce imitacją wspomnianego na tej liście Dicka Tracy, jednakże nie osiągnął takiej popularności. Mimo to postać ta została zaadaptowana do programu radiowego, a także do serii magazynów pulpowych.

Flash Gordon (1934)

Nareszcie!
Moja ulubiona postać z całej tej listy i prawdopodobnie jedno z najbardziej znanych nazwisk w historii superbohaterów.
Flash Gordon był bohaterem komiksu z cyklu Space Opera.

Twórcą postaci był  Alex Raymond. Po raz pierwszy opublikowany 7 stycznia 1934 r., pasek komiksowy udziałem Gordona został zainspirowany i stworzony, aby konkurować z już uznanym przez czytelników Buckiem Rogersem.
Co ciekawe obydwu tych bohaterów z czasem zagrał ten sam aktor, Buster Crabbe.

Komiks opowiada o przygodach Flasha Gordona, przystojnego gracza w polo i absolwenta Uniwersytetu Yale , oraz jego towarzyszy, uroczej Dale Arden i dr Hansa Zarkova.
Historia zaczyna się od tego że Ziemi zagrożona jest kolizją z planetą Mongo.
Dr Zarkov konstruuje rakietę kosmiczną, która ma udać się na spotkanie ze zbliżającą się planetą aby spróbować powstrzymać katastrofę.
Na wpół szalony Zarkov porywa Flasha i Dale, zabierając ich na pokład rakiety. Lądując na planecie i powstrzymując zderzenie, wchodzą w konflikt z okrutnym Imperatorem Mingiem, złym władcą Mongo.

Flash Gordon pojawił się w trzech filmach seryjnych z udziałem Bustera Crabbe’a : Flash Gordon (1936), Flash Gordon’s Trip to Mars (1938) i Flash Gordon Conquers the Universe (1940).
Seria Flash Gordon z 1936 roku została skondensowana w pełnometrażowym filmie zatytułowanym Flash Gordon lub Rocket Ship lub Space Soldiers lub Flash Gordon: Spaceship to the Unknown.
Serial z 1938 roku w pełnometrażowym filmie Flash Gordon: The Deadly Ray from Mars; oraz serial z 1940 roku w pełnometrażowym filmie pt. The Purple Death from Outer Space .
Pierwszy serial Flash Gordon pozostaje objęty prawami autorskimi, ale kompilacja utworzona z drugiego serialu i sam trzeci serial są w domenie publicznej.
Popularność Flasha Gordona trwała przez dziesięciolecia, inspirując trzy oddzielne seriale telewizyjne (1954, 1996 i 2007), a także kultowy klasyk z 1980 roku.

Firma King Features sprzedała historie Flash Gordon gazetom na całym świecie, a pod koniec lat trzydziestych XX wieku paski komiksowe zostały opublikowane w 130 gazetach, przetłumaczone na osiem języków obcych i przeczytane przez 50 milionów ludzi.
W trochę odmiennej formie przygody Flasha Gordona… przepraszam… Błyska Gordona trafiły do przedwojennej Polski.

Powyższa historia została przerobiona na nowelizację wzbogaconą o ilustracje z oryginalnego komiksu.

Młody kapral AK czytający polskie wydanie jednej z powieści graficznych Flash Gordon (“Błysk Gordon – Królowa Błękitnej Magii”) podczas Powstania Warszawskiego 1944 r.

 

Źródła:

Kuźnia Gniewu

Spitfire stanął na ogonie [Recenzja]