in

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa 10/2024 (42)

Numer 10/2024 (42). Ten, w którym wszyscy czekamy na Komiksową Warszawę i Złote Kurczaki.

Spotkania/rozmowy

WIRTUALNE

Przypominam link do Kanału Książkowego z zaproszeniem do oglądania nagrań archiwalnych. W czerwcu zaprosimy do nas Adama Święckiego i Beatę Pytko. 

STACJONARNE

27 maja w szczecińskiej Piwnicy Kany odbędzie się spotkanie poświęcone animacjom na postawie komiksów dla dzieci. Start o godz. 18.00, wstęp wolny. 

Spotkanie z Edytą Kranc

29 maja w Warszawie odbędzie się spotkanie poświęcone zaangażowanej twórczości Edyty Kranc. Wydarzenie organizuje Koło Naukowe Anima Studies UW, wstęp wolny. Będzie także transmisja online, szczegóły w wydarzeniu

Publikacje/premiery/zapowiedzi

Dzisiaj podrzucam trzy publikacje okołokomiksowe. Dwie pierwsze to regularne książki: Powieść graficzna. Wprowadzenie pod redakcją Sebastiana Jakuba Konefała i Jerzego Szyłaka — rok wydania 2023, ale jeszcze o niej tu nie pisałam, a to lektura obowiązkowa dla wszystkich osób zainteresowanych komiksem i pozycja dla koneserów komiksu świętokrzyskiego, czyli Komiks w regionie świętokrzyskim. Plansze, publikacje postaci (w wersji polsko-angielskiej), która miała swoją premierę podczas Festiwalu Comic Barcelona na początku maja.

Trzecia pozycja to fanowska darmowa publikacja online klubu Sagitta Złota era polskiego komiksu

Crowdfunding

Nadal można wspierać też Czarne serce Łukasza Godlewskiego oraz wydanie Trylogii wg Sienkiewicza w komiksie gazetowym (link). 

TRWAJĄCE NABORY KOMIKSOWE

Z przyjemnością informuję, że dołączyłam do grona osób jurorskich w organizowanym przez Comics Factory – Fabryka Komiksów konkursie dla debiutantek/ów komiksowych. Prace można nadsyłać do końca czerwca, a zwycięskie osoby poznamy w lipcu, podczas Białogard Comic Con. Szczegóły w wydarzeniu.

Teksty i komiksy do planowanego na jesień numeru Zeszytów Komiksowych. Temat: Wojna – nabór do 31 maja.

Komiksy do Dreszczyk 4 – nabór do końca czerwca.

Do 30 czerwca trwa też nabór do kolejnej FANGI. Temat: delusions.

Muzeum Karykatury ogłosiło nabór na pasek komiksowy. Można zdobyć statuetkę profesora Filutka! Termin nadsyłania zestawów pasków: 30 czerwca 2024 r. Szczegóły oraz regulamin konkursu dostępne na stronie: https://shorturl.at/ejsW7

Do 31 sierpnia czekamy na Wasze prace w naborze do zina Głos, który będzie towarzyszył festiwalowi wirtualnemu Wielogłos. Szczegóły w wydarzeniu.

Nadchodzące festiwale komiksowe i okołokomiksowe

Komiksowa Warszawa

23-26 maja

WYDARZENIE

Złote Kurczaki

1 czerwca (Wrocław)

WYDARZENIE

Radomskie Spotkania z Komiksem i Mangą 2

1 czerwca

WYDARZENIE

Małopolski Festiwal Komiksu

8-9 czerwca (Kraków)

WYDARZENIE

Białogard Comic Con

6-7 lipca

STRONA

Klin

13 lipca (Wrocław)

STRONA

Poznań Zin Fest

Poznaliśmy datę tegorocznych poznańskich targów zinów. Trwa nabór wystawców na wydarzenie, które odbędzie się 31 sierpnia – 1 września. 

STRONA

Znamy termin nowego festiwalu wirtualnego Wielogłos. Zapraszamy 16 i 17 listopada, a tymczasem możecie zaobserwować nasze media społecznościowe: FBIGYT oraz wesprzeć kawowo. 

Pamiętajcie o zbiorczym artykule Imprezy komiksowe w Polsce 2024 oraz czacie poświęconym imprezom komiksowym: kliknij by dołączyć do czatu.

Wystawy

Do 6 czerwca w DOK Ursynów można oglądać wystawę “Fantastyczne światy, fantastyczne historie”  Miry “Sonne” Morawskiej, Emilii “Emi de Clam” Marlewskiej i Pauliny “PinPinax” Matyńki.

Z kolei od 14 czerwca w toruńskiej Galerii Sztuk Wozownia zawiśnie wystawa prac Wojtka Odronia, współautora komiksu Haerelands. Wystawa powisi do końca wakacji. 

VARIA

TO JEST MIEJSCE NA TWOJĄ INFORMACJĘ! A tak poważnie, to serio czekam na niusy, które Was dotyczą, interesują i chcieli i chciałybyście je tu znaleźć. 

Podoba Ci się moja praca? Możesz postawić mi kawę!

STAWIAM

Jeżeli chcesz, by jakaś informacja się ukazała w kolejnym numerze mojego newslettera, albo masz inne uwagi, pomysły, propozycje — zapraszam do kontaktu.

Z komiksowym pozdrowieniem
Martwa Kosteczka

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Białogard Comic Con [patronacki wpis aktualizowany]

Beret i Kapot. Inspektor Anton [recenzja]