in , , ,

Leman Russ – Wielki Wilk [Recenzja]

Raz jeszcze wkraczamy w erę Wielkiej Krucjaty za sprawą kolejnej książki z serii Horus Heresy: Primarchs, zatytułowaną Leman Russ – Wielki Wilk.

Opis wydawcy:

Istnieje wiele sag o Lemanie Russie, Panu Zimy i Wojny, najstraszliwszym Prymarsze i synu Imperatora. U szczytu Wielkiej Krucjaty, jego Kosmiczne Wilki walczą, by doprowadzić do uległości zbuntowany świat Dulan. Rozwścieczony zuchwałością rządzącego tam tyrana, Russ przysięga osobiście się z nim rozprawić – lecz jego brat, Lion El’Johnson z Mrocznych Aniołów, doradza mu większą powściągliwość. Kiedy potęga dwóch Legionów ściera się z Dulańczykami, napięcie rośnie, a rywalizacja pomiędzy Wilkiem i Lwem może ich całkiem pochłonąć.

Historia Lwa i Wilka jest legendą z okresu 41. tysiąclecia, która wciąż jest czczona w rytualnym pojedynku między Zakonami, które podążały za tymi Prymarchami. Autor Chris Wraight zabiera nas do samego sedna tego mitu dzięki porywającej historii o heroizmie, niełatwym sojuszu i tajemnym strachu.
Wciąga nas w historię w niezwykłym momencie historii.
Legionów już nie ma, a nasi pierwsi rekruci z Zakonu Kosmicznych Wilków przygotowują się do wojny pośród oceanu gwiazd.
Podczas uroczystej uczty Haldor, jeden z rekrutów, wędruje po korytarzach Kła tylko po to, by spotkać Lemana Russa, Prymarchę Kosmicznych Wilków. Nieustannie czczony przez swoich zwolenników za to, że przegrał tylko ze swoim ojcem, Imperatorem Ludzkości, w bitwie, Russ opowiada Haldorowi o jeszcze jednej ze swoich porażek. O konfrontacji z Lionem El’Johnsonem, Prymarchą I Legionu – Mrocznych Aniołów.
Mityczna opowieść o Lwie i Wilku jest opowiedziana jako saga i otrzymujemy zaskakujący wgląd nie tylko w głowę Lemana Russa, ale także w niektórych wczesnych dowódców jego Legionu.
Saga wprowadza nas w eskalację wojny z Imperium Dulan, niezwykle wytrzymałą rasą kosmiczną rządzoną przez tyrana, który odrzuca ofertę dołączenia do ciągle rosnącego Imperium Człowieka.
Legiony Kosmicznych Wilków oraz Mrocznych Aniołów są zmuszone do niełatwej współpracy aby ukarać oponenta.
Otrzymujemy pełną akcji opowieść o wojnie i rozlewie krwi, z mnóstwem wglądu w Russa, jego relacje z szerszym Imperium i jego Legion jako całość.
W heraldyce i pochodzeniu Kosmicznych Wilków są wpływy nordyckie i wikingów. Używają run, nordyckich imion, a dwa wilki Russa nazywają się Freki i Geri po wilkach nordyckiego boga, Odyna. Imperator jest również określany jako Wszechojciec, co jest kolejnym imieniem Odyna. Kosmiczne Wilki walczą z szałową zaciekłością, którą widzimy podczas oblężenia Duran. Znajdują się na przeciwległym końcu spektrum od bardziej rycerskich Mrocznych Aniołów, którzy wolą planować, niż nurkować z furią i zemstą na umyśle. Opowieść działa na różnych płaszczyznach w konfrontacji między braćmi, których łączy krew i walka.

Całe przygotowanie do walki pomiędzy Lemanem Russem i Lionem El’Johnsonem było absolutnie genialne, nie mówiąc już o samej walce.
Natomiast epilog był niezwykle miłym akcentem, który zatoczył tę historię w kółko.

Lektura tej książki pochłonęła mnie na całego. Ciekawie zaprezentowane Legiony i ich Prymarchowie oraz liczne sceny batalistyczne (zarówno kosmiczne jak i lądowe) nie pozwalały na dopuszczenie nudy w trakcie czytania.
Ponadto książka ta ukazuje że Wielka Krucjata to dla uzdolnionych autorów niekończąca się, choć schematyczna piaskownica do opowiadania historii o podboju i rywalizacji między półboskim rodzeństwem.
Leman Russ – Wielki Wilk jest zdecydowanie pozycją jakiej warto poświęcić czas i uwagę.

Dane:

  • Autor: Chris Wraight
  • Wydawnictwo: Copernicus Corporation
  • Format: 135×205 mm
  • Liczba stron: 208
  • Oprawa: Twarda
  • ISBN-13: 9788382320022
  • Data wydania: 5 grudzień 2020
  • Cena okładkowa: 49,00 zł

Wróg Wewnętrzny – Dark Heresy – 2. edycja [Recenzja]

Droga Miecza – tom 2 [Recenzja]