in , ,

Ms Marvel: Supersławna. Tom 5 [Recenzja]

Nie spodziewałem się po sobie, że wciągną mnie historie z udziałem nastoletniej superbohaterki. A jednak! Z każdą kolejną kontynuacją przygód Ms. Marvel, moja sympatia do niej wzrasta. Najnowszy, 5 tom skutecznie podtrzymuje tą passę.

Opis wydawcy: Kiedy Kamala dołączała do drużyny Avengers, nie sądziła, że w jej życiu zmieni się tak wiele. Szkoła, rodzina i przyjaciele zeszli na dalszy plan, a pozbawione obrońcy Jersey City znalazło się na celowniku pewnej podejrzanej firmy deweloperskiej. Gdy Ms Marvel próbuje ratować rodzinne miasto, szybko do niej dociera, że pod jej nieobecność w okolicy i w życiu jej bliskich zaszły większe zmiany, niż sądziła. Co ukrywa jej brat Aamir? I kim jest dziewczyna, która kręci się wokół Brunona?

Plusem przygód Ms. Marvel  jest ich lokalny zasięg, skupiający się na Jersey City. Jak dotąd nie doświadczyliśmy tutaj wielkich, epickich zmagań na skalę światową, dzięki czemu znalazło się miejsce by skupić się na życiu prywatnym Kamali. A konkretnie na jej codziennych problemach i troskach. Zupełnie jak kiedyś w przypadku kolegi z sąsiedztwa Spider-Mana. Złapałem się na tym, że znacznie bardziej wciągają mnie wydarzenia z życia w cywilu główniej bohaterki, niż te dotyczące jej trykociarskiego alter ego. Wynika to z dobrze rozplanowanej dynamiki pomiędzy członkami rodziny Kamali. Wstawki z ich udziałem nie sprawiają wrażenia tzw. zapchaj dziury.

Dzięki temu tempo przedstawianej historii w zasadzie w ogóle nie zwalnia. Tym bardziej, iż nasza młoda heroska wzbiła się na wyższy poziom superbohaterstwa wkraczając w szeregi Avengers. Chęć udowodnienia, iż w pełni zasługuje na członkostwo w drużynie, negatywnie odbija się na jej codziennych obowiązkach oraz na kontaktach z przyjaciółmi i bliskimi. Ponadto, nie zauważa w porę jak na jej dzielni zadomawia się pewna dobrze znana fanom Marvela grupa terrorystyczna. W pełni tego świadoma, Kamala postanawia rozwiązać powyższe problemy, tyle, że zabiera się do tego w narwany i mało przemyślany sposób. Jak się łatwo domyśleć, prowadzi to do szeregu niecodziennych sytuacji, wzbogaconych lekką nutą humoru oraz sporą dawką nietuzinkowej akcji.

Przyjemność lektury tego albumu potęgują dobre, szczegółowe i wielobarwne ilustracje. Znakomicie oddają klimat młodzieżowej historii z gatunku super hero z jaką mamy do czynienia.

Wszystkie wymienione powyżej aspekty sprawiają, że Supersławna jest pozycją lekką oraz satysfakcjonującą. Tom 5 utrzymuje dotychczasowy, wysoki poziom serii Ms. Marvel, którą można zarekomendować zarówno młodzieży wkraczającej w uniwersum Marvela jak i starym, dorosłym wyjadaczom. Gorąco polecam!

Dane techniczne:

 • Scenariusz: G. Willow Wilson
 • Rysunek: Adrian Alphona, Nico Leon, Takeshi Miyazawa
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Tytuł oryginalny: Ms. Marvel Volume 5: Super Famous
 • Wydawca oryginalny: Marvel Comics
 • Rok wydania oryginału: 2016
 • Liczba stron: 144
 • Format: 165×255 mm
 • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolor
 • Cena okładkowa: 39,99 zł

Zmiany na rynku wydawniczym w Polsce. Doniesienia z komiksowa

Pilipiuk wraca z nowym zbiorem opowiadań