in

Premiera komiksu o rotmistrzu Pileckim

Nakładem Zin Zin Press ukazał się komiks historyczny o rtm. Witoldzie Pileckim. Autorami komiksu Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego są – Witold Tkaczyk, pomysłodawca i autor scenariusza oraz rysownicy: Krzysztof Budziejewski i Wojciech Nawrot. Album ukazuje się niedługo przede 70. rocznicą zamordowania rtm. Witolda Pileckiego i w roku obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przedstawione są losy bohatera w czasie okupacji niemieckiej – budowanie struktur podziemnego państwa i dobrowolne zesłanie do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz w celu rozpoznania tam sytuacji, gdzie zorganizował skuteczny ruch oporu i samopomocy więźniów.

Osią scenariusza jest brutalne śledztwo, jakie po aresztowaniu prowadzili przesłuchujący Pileckiego funkcjonariusze bezpieki. Został aresztowany i poddany brutalnemu śledztwu, podczas którego był torturowany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego oznaczających się szczególnym okrucieństwem i sadyzmem. Prowadzone śledztwo nadzorowali najwyżsi urzędnicy MBP, a zainteresowani nim byli najwyżsi przedstawiciele komunistycznego establishmentu z prezydentem Bierutem i premierem Cyrankiewiczem na czele.

Ten ostatni był szczególnie wyczulony na zeznania Pileckiego, jako jego współwięzień z Auschwitz. Po wojnie bowiem – niezgodnie z prawdą – to Cyrankiewicza kreowano na twórcę i przywódcę tajnych struktur oporu i samopomocy w Oświęcimiu. Fabuła komiksu rozwija te wątki stawiajac w opozycji Pileckiego i Cyrankiewicza zarówno w czasie pobytu za drutami KL Auschwitz, jak i po wojnie.

Po pokazowym procesie Witold Pilecki został skazany na kilkukrotną karę śmierci. Był to typowy dla tamtego czasu mord sądowy. Prezydent Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok wykonano przez zastrzelenie w więzieniu na Mokotowie późnym wieczorem 25 maja 1948 r.

tytuł: Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego
pomysł i scenariusz: Witold Tkaczyk
rysunki: Krzysztof Budziejewski i Wojciech Nawrot
okładka: Krzysztof Budziejewski i Witold Tkaczyk
wydawca: Zin Zin Press
koordyncja projektu: Przemysław Góral (Ośrodek ,,Pamięć i Przyszłość”)
objętość: 52 strony (cz.-b.)
format: A4

Projekt zrealizowany w ramach Stypendium im. gen. Augusta Fieldorfa „Nila” ufundowanego przez Miasto Wrocław.

Partnerzy wspierający: Ośrodek ,,Pamięć i Przyszłość”, Fundacja Sapere Aude oraz Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

Materiał prasowy Wydawcy
ilustracje: Wojciech Nawrot/Krzysztof Budziejewski/Zin Zin Press Witold Tkaczyk

Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. Specjalista ds. projektów edukacyjnych Stowarzyszenia POP-ART.

From bold to gold [charakteryzatornia#2]

Oficjalny zwiastun “Shadow of the Tomb Raider”