in , , ,

Puste jest piekło [Recenzja]

           

Gdy się zbudziła o północy

Słyszała krzyki ptaków; potem

Koguty piały z całej mocy,

Pomruki bydła, co za płotem

  Lubię od czasu  do czasu sięgnąć po powieść kryminalną, którą przyjemnie się czyta, ma sporą dawkę humoru i aurę tajemnicy. Z wielką ciekawością zabrałam się za powieść Elly Griffiths, uhonorowaną nagrodą Edgara Allana Poe. Puste jest piekło, jest połączeniem kryminału z powieścią gotycką.
Clare nauczycielka angielskiego, kobieta po rozwodzie z kapryśną nastoletnią córką i psem na pokładzie, pewnego dnia otrzymuje straszną wiadomość, jej bliska przyjaciółka Ella, koleżanka z pracy również nauczycielka angielskiego zostaje brutalnie zamordowana. Przy jej zwłokach znajduje się cytat z Burzy Shakespeare`a, ale ślad prowadzi też do opowiadania grozy R. M. Hollanda (gdzie ów fragment się znajduje).

W kręgu podejrzanych jest odrzucony przez nią żonaty kochanek, jego szalejąca z zazdrości żona, uczeń oraz… Clare.

Drugą linią narracyjną książki jest opowieść tajemniczego pasażera pociągu. Dzieli się on ze swoim współpasażerem mrożącą krew w żyłach opowieścią o przyjęciu inicjacyjnym, którego był uczestnikiem przed laty …

Elly Griffiths potrafi w cudowny sposób snuć opowieść, jednocześnie nie tracąc tempa opowiadanej historii.

Podobał mi się zabieg, który został oparty na wprowadzeniu fragmentów utworu fikcyjnego autora, o czym dowiemy się z anglojęzycznej Wikipedii, oraz na fragmentach dzieła Shakespeare`a, chociaż i jego istnienie również jest poddawane dzisiaj w wątpliwość, może to jakiś trop interpretacyjny, który autorka nam sugeruje?

Bardzo przypadli mi do gustu bohaterowie, każdy ma wady i zalety, ale można ich polubić, przynajmniej niektórych.

Griffiths umiejętnie myli tropy, potrafi czytelnika zaskoczyć nie jeden raz w trakcie lektury. Są też duchy, dzięki którym możemy przy tym kryminale poczuć gęsią skórkę. Zamknięty krąg podejrzanych i klimat małego angielskiego miasta intrygująco dopełnia całość.

Podsumowując, jeśli mogę polecić Wam lekturę na chłodne jesienne wieczory, to Puste jest piekło, będzie idealną rozrywką, przy której nie będziecie się nudzić.

Dane techniczne:

Tytuł oryginalny: The Stranger Diaries

Tłumaczenie: Łukasz Praski

Format: 135x205mm

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Data wydania: 22 marca 2023 r.

[Współpraca barterowa] z https://www.wydawnictwoalbatros.com/

Battle of The Planets [Z półki zdjęte]

Cabaret [kartka z teatralnego notesu]