in , ,

Somosierra 1808 – Za Polskę! [Recenzja]

Historia jest moim ulubionym przedmiotem szkolnym Będąc uczniem oraz miłośnikiem komiksów nie mogłem się oprzeć chęci zaprezentowania jednego z moich ostatnich nabytków.
Przedstawiam Wam wydany jesienią ubiegłego roku przez wydawnictwo Anons Press komiks pt. Somosierra 1808 – Za Polskę!. Jest to drugi komiks wydany w ramach serii Za Polskę! – legendarne szarże Polskiej kawalerii. Pierwszym był wydany rok wcześniej Rokitna 1915-Za Polskę!, który niedawno doczekał się drugiego wydania.

Opis wydawcy:

Rok 1808. Hiszpańskie góry. Naszpikowana armatami górska droga prowadząca na przełęcz Somosierra. Szef Szwadronu Jan L.H. Kozietulski daje polskim szwoleżerom rozkaz do szarży.

Poszli wprost na armaty, pod górę , wąską drogą pełną zakrętów. Dziesiątkowani salwami ustawionych wzdłuż drogi strzelców hiszpańskich , masakrowani ogniem armat zdobywali kolejne baterie i stanęli na szczycie przełęczy Somosierra. Przeszli do legendy.

 

Twórcami pomysłu, scenariusza oraz tekstów są Krzysztof Komaniecki oraz Jacek Stankiewicz.
Ten pierwszy wykonał również rysunki. Są one bardzo realistyczne i to zarówno gdy mowa o postaciach, zwierzętach jak i budowlach. Prace Komanieckiego charakteryzują się dynamiką i nadają tempa całej przedstawionej historii .

Sam komiks składa się z dwóch części.

Pierwsza z nich przedstawia historię powstania Pułku Lekkokonnych Gwardii Cesarskiej znanego bardziej jako Pułku Polskich Szwoleżerów Gwardii. Jesteśmy świadkami jego wyprawy wraz z wojskami napoleońskimi do Hiszpanii oraz bitwę dzięki której Pułk przeszedł do historii, to jest słynną szarżę pod Somosierrą wykonaną 30 listopada 1808 roku. Samej szarży , która przedstawiona jest bardzo szczegółowo, poświęcona jest większość komiksu.

Druga, 4-stronnicowa część to rys historyczny opisujący wejście Napoleona na pozostające pod zaborami ziemie polskie oraz wpływ jaki miał ten fakt na powstanie wyżej wymienionego Pułku Szwoleżerów Gwardii. Przedstawia jego szlak bojowy na tle ówczesnej sytuacji politycznej w Europie oraz samą bitwę. Kończą go relacje z bitwy dwóch jej uczestników: Kozietulskiego oraz Niegolewskiego.

Dla mnie jako ucznia, komiks ten znacznie poszerza wiedzę historyczną na temat epoki oraz samej bitwy.
Somosierra 1808-Za Polskę! 
jest świetnym przykładem na to, że komiks jako medium nie jest jedynie prostą formą mało wymagającej rozrywki ale także może rozwijać i uczyć.
Myślę, że dzięki swojej szczegółowości oraz rysowi historycznemu komiks ten dobrze sprawdza się jako pomoc dydaktyczna.
Tytuł ten można polecić nie tylko fanom komiksów ale również miłośnikom historii.

P.S. Polecam oczywiście także pierwszy komiks z serii tj. „Rokitna 1915 – Za Polskę !”
Warto również nadmienić, że wydawnictwo zapowiada kolejne komiksy również opowiadające o najbardziej doniosłych wydarzeniach w historii Polski.

 

 

Dane Techniczne:

 • Scenariusz:      Jacek Stankiewicz, Krzysztof Komaniecki
 • Rysunki:           Krzysztof Komaniecki
 • Wydawca:         Anons Press
 • Seria:                Za Polskę!
 • Format:             204×291 mm
 • Liczba stron:     56
 • Oprawa:            twarda
 • Papier:              offsetowy
 • Druk:                 kolor
 • Cena:                 44 zł
 • Data wydania:   wrzesień 2019

Shi – tom 3 – Revenge [Recenzja]

Divinity [Recenzja]