in

Spotkanie z Pawłem Chmielewskim [nagranie]

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Pawłem Chmielewskim promującą jego najnowszą książkę Münchhausen w krainie szalonych kadrów. Jan Nepomucen Lewicki. Esej o adaptacji obrazkowej >Pamiętników< Jana Chryzostoma Paska i narodzinach polskiego fandomu.

Paweł Chmielewski, absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor naczelny magazynu kulturalnego „Projektor”. Autor książek teoretycznoliterackich: Słowacki w supermarkecieSłowacki w supermarkecie 2.0Słowacki w McDonaldzie; trzytomowej historii świętokrzyskiego komiksu Nie tylko Yorgi, monografii: Rozmaite gatunki szarańczy. Cykle ilustracyjne i formy komiksowe w polskiej prasie XIX wiekuNa dworze Goździkowego Króla. Polskie formy komiksowe w kontekście europejskim od XV wieku do roku 1914Kolacja u Jedynaczka. Franciszek Kostrzewski, pionier polskiego komiksu prasowego (edycja polsko-angielska) i Obywatel Szrajbman oraz współautor publikacji zbiorowych (m.in. 1000 filmów, które tworzą historię kina). Trzykrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W grudniu ukaże się monografia jego autorstwa Narracje graficzne, formy komiksowe w Europie i Polsce do roku 1918.

Münchhausen w krainie szalonych kadrów. Jan Nepomucen Lewicki. Esej o adaptacji obrazkowej >Pamiętników< Jana Chryzostoma Paska i narodzinach polskiego fandomu

Jan Nepomucen Lewicki (1795-1871) może być nazywany „Mikołajem Rejem polskiego komiksu” – w jego albumie, wydanym w 1850 r. w Paryżu, postaci historyjek obrazkowych po raz pierwszy przemówiły po polsku.

Książka (w wersji dwujęzycznej polsko-angielskiej) jest opowieścią i rekonstrukcją historii jednego z najbardziej tajemniczych i nowatorskich artystów polskiej grafiki i komiksu XIX wieku – Jana Nepomucena Lewickiego. Ten nadworny kartograf portugalskiego króla, założyciel pierwszego studia fotografii portretowej w Warszawie, był redaktorem graficznym „Tygodnika Illustrowanego” i zarazem współautorem największej afery w dziejach cenzury na terenie zaboru rosyjskiego. Przede wszystkim jednak w 1830 r., dzięki serii pocztówek narracyjnych sprowokował powstanie pierwszego ruchu fanowskiego w Polsce, a pracując od 1841 r. nad obrazkową adaptacją „Pamiętników” Jana Chryzostoma Paska (publikacja 1850 i 1853) stał się autorem najstarszego, z dotychczas znanych, komiksów, w którym bohaterowie przemówili polskim tekstem. Autorem książki jest Paweł Chmielewski, ilustratorem Tomasz Łukaszczyk, a tłumaczką Emmanuella Robak.

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Monika Filipiak laureatką konkursu EU Webtoons

Nowości komiksowe Non Stop Comics — listopad 2023