in , ,

Staruszek Logan – tom 2: Berserk [recenzja]

Pierwszy tom serii Staruszek Logan nie przypadł mi do gustu. Na tyle, że naprawdę mocno zastanawiałem się czy sięgnąć po tom drugi. Ale w końcu mowa tu o Loganie, więc zasługuje on na drugą szansę. Tym bardziej, że za scenariusz Berserka odpowiedzialny jest Jeff Lemire.

Opis wydawcy: Przeżył zagładę superbohaterów, brutalne morderstwo swojej rodziny i śmierć najlepszego przyjaciela. Teraz jakaś siła rzuciła go w przeszłość i dała mu szansę na powstrzymanie wydarzeń, które za kilka lat zmienią świat w jałowe pustkowie. Żeby wykonać tę misję, Staruszek Logan zrobi wszystko i zabije każdego, kto stanie mu na drodze.

Za sprawą Tajnych Wojen, Logan trafia do uniwersum 616. Będąc pewnym, że znalazł się w swojej przeszłości, postanawia zapobiec wydarzeniom w wyniku których super herosi polegną, a jego najbliższych spotka okrutny los. Nękające go wizje oraz wspomnienia motywują oraz pobudzają jego rządzę zemsty. Niestety oślepia to Logana na tyle, iż nie zwraca większej uwagi na pewne nieścisłości, które rozróżniają czasy w których się znalazł od tych jakie zapamiętał. Czy aby na pewno to jest jego przeszłość?

Porywczy Logan mimo swego wieku jest cały czas w ruchu, do czasu opadnięcia z sił lub zbyt wolnej pracy czynnika gojącego, który nie jest już tak sprawny jak kiedyś. To w tych momentach czytelnikowi przedstawiane są fragmenty życia Logana w post apokaliptycznej przyszłości, w której przyszło mu założyć rodzinę. Obrazy te pozwalają zrozumieć motywację jego działań i źródło determinacji do osiągnięcia celu. Ponadto budzą współczucie wobec Logana, którego życie nie oszczędzało.

Najciekawszym aspektem omawianej historii są interakcje podstarzałego Rosomaka z innymi bohaterami, których spotyka na swej drodze. Dzięki temu uzyskujemy kontrast pomiędzy wypaczonym systemem wartości Logana a prawilnością super herosów. Sceny z udziałem innych bohaterów dają czytelnikowi odrobinę wytchnienia od posępnego tonu przedstawianej historii.

Inną mocną stroną albumu są rysunki włoskiego artysty, Andrea Sorrentino. Jego prace świetnie odzwierciedlają ciężki i ponury klimat fabuły. Sam główny bohater wydaje się być zagubiony w świecie w jakim się znalazł. Natomiast w scenach akcji, Sorrentino czytelnie ukazuje zwierzęcą naturę Logana, która w takich momentach bierze nad nim górę.

Całość dopieszcza odpowiednio dobrana kolorystyka. Szczególnie barwa czerwona często dominuje pojedyncze kadry jasno dając do zrozumienia jakie emocje w danej scenie targają głównym bohaterem.

Na obecnym etapie seria Staruszek Logana zapowiada się intrygująco. Brutalny i mroczny klimat oraz świetnie ukazana psychika tytułowej postaci wciągają czytelnika w lekturę i sprawiają że chce więcej.

Zdecydowanie warto było dać tej serii drugą szansę. Gorąco polecam!

P.S. Jako ciekawostkę dodam, iż akcja tego komiksu ma miejsce przed pierwszym tomem serii Extraordinary X-Men.

Dane techniczne:

  • Scenariusz: Jeff Lemire
  • Rysunek: Andrea Sorrentino
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Tytuł oryginalny: Wolverine: Old Man Logan Vol. 1: Berzerker
  • Wydawca oryginalny: Marvel Comics
  • Rok wydania oryginału: 2015
  • Liczba stron: 96
  • Format: 165×255 mm
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Cena okładkowa: 39,99 zł

Chleb wolnościowy. Komiks o więźniach Majdanka

Shazzam! [recenzja filmu]