in , ,

Chleb wolnościowy. Komiks o więźniach Majdanka

Po raz pierwszy, w roku 75-lecia swojego istnienia, Państwowe Muzeum na Majdanku wydaje komiks oparty na relacjach byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu, stworzony przez artystę Pawła Piechnika. Komiks Chleb wolnościowy stanowi zbiór graficznych opowieści o losach jedenastu więźniów Konzentrationslager Lublin. Komiks będzie dostępny od 26 kwietnia.

Autor wykorzystał fragmenty wspomnień z książek Niebo bez ptaków Danuty Brzosko-Mędryk, Pole śmierci Andrzeja Stanisławskiego i Majdanek. Obóz koncentracyjny w relacjach więźniów i świadków w opracowaniu Marty Grudzińskiej oraz relację Jolanty Nowakowskiej-Korzeniewskiej, jako dziecko osadzonej na Majdanku. Komiksowi towarzyszą: krótkie posłowie historyczne, słownik terminów i biogramy więźniów, których historie stały się kanwą narracji.

Sformułowanie „chleb wolnościowy” było używane przez osadzonych w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Oznaczało chleb wypiekany poza obozem i jednoznacznie kojarzyło się z tęsknotą za domem. Chleb wolnościowy był i jest dzisiaj wartością, która wskazuje na różne postawy ludzkie, przedstawione w trzech częściach komiksu: O głodzie, O śmierci, O wolności. Tym, co łączyło współwięźniów i dawało siłę do codziennej walki o życie, była szeroko pojęta nadzieja wolności.

Spotkanie promocyjne odbędą się w ramach największych wydarzeń komiksowych w Polsce, m.in.: Pyrkonu, Komiksowej Warszawy, Festiwalu Komiksu w Łodzi i Falconu.

Paweł Piechnik – ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, studiował również na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2005 r. zajmuje się zawodowo komiksem, ilustracją, współtworzy filmy animowane, filmy do gier komputerowych oraz maluje murale. W 2012 r. zdobył m.in. Grand Prix za pracę Link w 23. Międzynarodowym konkursie na krótką formę komiksową na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Więcej na pawelpiechnik.com.

Konzentrationslager Lublin – obóz koncentracyjny w Lublinie, potocznie nazywany Majdankiem, istniał od października 1941 r. do lipca 1944 r. Pod względem liczby uwięzionych i bilansu ofiar należał do największych obozów, jakie Trzecia Rzesza założyła w Europie w latach 1933 – 1945. Na Majdanek deportowano ok. 150 tys. więźniów wielu narodowości, najwięcej Żydów, Polaków i Białorusinów. Z powodu głodu i chorób, a także w wyniku rozstrzeliwań i eksterminacji w komorach gazowych zginęło tutaj ok. 80 tys. osób.

Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. Specjalista ds. projektów edukacyjnych Stowarzyszenia POP-ART.

Głębia 4. Zewnętrzne aspekty wewnętrznych postaw [recenzja]

Staruszek Logan – tom 2: Berserk [recenzja]