in , , , ,

Zawirowania [Recenzja]

Czym jest pasja, co się kryje za potrzebą poddawania swojego ciała dyscyplinie, chęcią rywalizacji i zwyciężania? Tilie Walden w autobiograficznym komiksie, wyróżnionym nagrodą Eisnera, wydanym w tym roku w Polsce przez wydawnictwo Kultura Gniewu, wraca do wspomnień z dzieciństwa, gdy trenowała łyżwiarstwo figurowe, z którym wiązała swoją przyszłość.

Dla Tillie dorastanie nie jest łatwym okresem. Ciężko trenuje, aby wygrywać kolejne zawody. Chyba, nie do końca zastanawia się, czy łyżwiarstwo figurowe jest tym, czego potrzebuje, aby być szczęśliwą. Mama jest raczej nieobecna, wsparciem są dla niej tata i brat bliźniak, z którym dzieli wszystkie tajemnice. Przeprowadzka do innego stanu powoduje, że dojrzewająca dziewczynka musi na nowo znaleźć swoje miejsce w grupie szkolnej i wśród innych dziewczyn, z którymi trenuje łyżwiarstwo figurowe.

Dziewczyńska autobiograficzna opowieść Tillie Walden chwyta za serce, można się w niej przeglądać jak w lustrze i poczuć ukłucie serce. Odkrywanie swojej tożsamości dla bohaterki jest bolesnym, ale i wyzwalającym procesem coś się kończy coś zaczyna, nie jest już dzieckiem, ale i nie dorosłą kobietą. Podejmowanie pierwszych poważnych samodzielnych decyzji, pierwsze relacje romantyczne, to wszystko może przyprawić o zawrót głowy.

Tillie Walden nie odtwarza swojej historii z kronikarską dokładnością, ważniejsze są dla niej emocje i uczucia, które zapamiętała wracając do tamtych chwil, do ludzi, których spotkała. Patrzy na tamto doświadczenie z perspektywy dorosłej kobiety. Fabuła i narracja komiksu są proste i nie sposób nie zauważyć, że komiks jest znakomitym medium, aby za pomocą słowa i obrazka opowiedzieć historię dorastania z perspektywy dorastających dziewczyn.

Cały komiks jest utrzymany w odcieniach fioletu bielu i żółci, chłód lodowiska i chłód relacji pomiędzy bohaterami komiksu jest fantastycznie oddany. Kolorystyka i szorstka kreska mówią czytelnikom, że nie jest to kolejna sielska opowieść o końcu dzieciństwa.

Komiks „Zawirowania” jest ciekawą podróżą w przeszłość autorki, a pewne doświadczenia okazują się być uniwersalne i dlatego też wartościowe dla czytelników i czytelniczek, którzy sięgną po tę pozycję.

Dane techniczne:
Autorka: Walden Tillie
Tłumaczenie: Kaja Makowska
Tytuł oryginału: Spinning
Data wydania:
2023-01-25
Data 1. wyd. pol.:
2023-01-25
Data 1. wydania:
2017-09-12
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Format: 152 × 216 mm
Liczba stron: 396
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-67360-19-7

Darmowe komiksy z Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej 2023

Antygona i Daniel Chmielewski — spotkanie online