in , , ,

Akademia mądrego dziecka – nowe książeczki z serii Pierwsze słowa i Pierwsze bajeczki [recenzja]

Akademia Mądrego Dziecka. Pierwsze słowa oraz Akademia Mądrego dziecka. Pierwsze bajeczki to serie książeczek dla najmłodszych dzieci wydawnictwa HarperKids autorstwa Nathalie Choux. Są one dedykowane dzieciom do lat 2, które dopiero uczą się nazw otaczających ich przedmiotów, roślin i zwierząt oraz nazw wykonywanych czynności. W zależności od wieku i umiejętności dziecka rodzic może sam poruszać ruchomymi elementami które znajdują się na każdej stronie książki lub pozwolić, by maluch robił to sam. Dzięki jej grubym i sztywnym kartkom może też ćwiczyć samodzielne przewracanie stron.

W styczniu swoją premierę miało aż 5 nowych tytułów z tych właśnie serii. Poniżej zdjęcia ich przykładowych stron wraz z krótkim opisem z oficjalnej strony wydawnictwa:

Akademia Mądrego Dziecka. Pierwsze słowa. Ubrania.

Książeczka z serii Pierwsze słowa Ubrania pokazuje małemu czytelnikowi różne rodzaje ubrań. Malec uczy się, co może włożyć, gdy pada deszcz, co w upalny letni dzień i przed pójściem spać.

Akademia Mądrego Dziecka. Pierwsze słowa. Warzywa.

Książeczka Warzywa to kolejna już pozycja w dobrze znanej serii Pierwsze słowa Akademii Mądrego Dziecka. Tym razem mały czytelnik poznaje różne warzywa oraz ich kolory. Dowiaduje się, że pomidory są czerwone i rosną na krzakach, a różowe buraczki – w ziemi. W książeczce znajdzie też inne warzywa, takie jak: por, cebula, brokuł, dynia, sałata, cykoria.

Akademia Mądrego dziecka. Pierwsze bajeczki. Dzień dobry, kroliczku!

To kolejna książeczka w serii Pierwsze bajeczki. Opowiada o rodzinie króliczków. Małe króliczki bawią się razem i skaczą, a po wyczerpującym dniu zasypiają wtulone w mamę w króliczej norce.

Akademia Mądrego dziecka. Pierwsze bajeczki. Smacznego, żyrafiątko!

To kolejna książeczka z serii Pierwsze bajeczki. Tym razem nasz czytelnik dowiaduje się, co je mała żyrafa. Zwierzątko najpierw pije mleczko mamy, potem próbuje wody z jeziora – co przez długą szyję nie jest to proste. Uwielbia zjadać zielone listki z drzew, aż wreszcie, po całym dniu spędzonym z mamą, zasypia z pełnym brzuszkiem.

Akademia Mądrego dziecka. Pierwsze bajeczki. Dzień dobry, Pani Doktor!

To kolejna książeczka z serii Pierwsze bajeczki. Pokazuje maluchowi, jak przebiega wizyta u lekarza od momentu wejścia do poczekalni, gdzie jest kącik zabaw dla dzieci, do wizyty w gabinecie. Pani doktor mierzy i waży dzidziusia, sprawdza uszka i, jeśli malec jest zdrowy, podaje mu szczepionkę. To dobry sposób na oswajanie dziecka z pierwszymi wizytami u lekarza.

Tak jak widać na załączonych wyżej obrazkach wszystkie tytuły, podobnie zresztą jak wszystkie pozostałe książeczki z tych serii, posiadają proste i przyjemne dla oka obrazki. Te z serii “Pierwsze słowa” są raczej dedykowane dla najmniejszych czytelników jako, że nie posiadają teł, tak aby dziecko mogło całkowicie skupić wzrok na przedstawionych na kartkach przedmiotach, które są dodatkowo podpisane. Osobiście zaczęłam je kupować gdy synek miał skończone 7 miesięcy, ale najczęściej były przez nas używane po skończeniu przez niego roczku – wtedy zaczynał stopniowo sam próbować swoich sił z ruszaniem ruchomych elementów. Seria “Pierwsze bajeczki” jest troszkę bardziej rozbudowana, ponieważ pojawiają się już w niej proste tła oraz krótkie zdania opowiadające o wydarzeniach przedstawionych na obrazkach. Obecnie to właśnie z książeczek z tej serii korzystamy częściej, jako że bardziej ciekawią mojego 16 miesięcznego malucha niż wcześniej opisane książeczki które mają tylko pojedyncze obrazki. W szczególności byłam ciekawa ostatniej z wymienionych wyżej nowości, tzn. “Dzień dobry, Pani Doktor!” ponieważ zależało mi na powolnym oswajaniu go z wizytami u lekarza którym towarzyszyć będzie robienie zastrzyku. Myślę że jej kupno było dobrym pomysłem, ponieważ w prosty i ładny graficznie sposób pokazuje przebieg takiej wizyty. Jeśli o mnie chodzi, bardzo polecam wszystkie książeczki z tej serii dla wszystkich dzieci poniżej 2 roku życia.

Dane:

Tekst: Nathalie Choux
Ilustracje: Nathalie Choux
Wydawnictwo: HarperKids
Tłumaczenie: Katarzyna Grzyb
Format: 17×17 cm
Oprawa: twarda
Liczba stron: 10
Rok wydania: 2023
Kategoria wiekowa: 0-2 lata
Cena detaliczna: 26,99 zł

Film animowany Kimetsu no Yaiba w kinach sieci Helios

Dekady w komiksie. Lata 80 w komiksie amerykańskim