in , ,

Dawno temu w telewizji [recenzja]

Dla jednych to było bardzo dawno, dla innych tak jakby to było wczoraj, a tak naprawdę był to początek lat 90. XX wieku. Okres kiedy powstawały nowe komercyjne stacje telewizyjne, a telewizja publiczna również zmieniała swoje oblicze.

Czy ktoś jeszcze pamięta takie kultowe wtedy, a teraz trochę zapomniane programy jak: Randka w ciemno; Na każdy temat; Rower Błażeja? Skąd w telewizji pojawił się jako prowadzący Mariusz Szczygieł i dlaczego nie lubi opowiadać o Na każdy temat? A co o programie Randka w ciemno wiedział jego przyszły prowadzący? Jak Magda Mołek trafiła do telewizji? Na te pytania i wiele, wiele innych odsłaniających kulisy telewizji odpowiada w swojej książce Kamil Bałuk.

Dawno temu w telewizji to książkowa wersja wywiadów Kamila z 10 wybranymi legendami srebrnego ekranu przełomu XX i XXI wieku. Opowiadają o kulisach pracy przy pierwszych polskich reality shows, dawnych serialach i teleturniejach. Czytelnik może się tu spotkać z jedną z jurorek Idola — Elżbietą Zapendowską, Michałem Fajbusiewiczem współtwórcą i prowadzącym Magazyn kryminalny 997, oraz królową seriali Iloną Łepkowską.

Kamil Bałuk rozmawia z twórcami i bohaterami najpopularniejszych polskich produkcji z tamtego okresu i zabiera czytelnika w fascynującą podróż przełomu wieków i początków telewizji, jaką teraz znamy. Tak prowadzi swoje rozmowy, że czytelnik poznaje rozmówców poprzez anegdoty a czasami nieprawdopodobne historie i zbiegi okoliczności, jakie im towarzyszyły w pracy w tamtych latach. Rozmowy prowadzone są w sposób inteligentny i nienachalny, pozwalają czytelnikowi spojrzeć na telewizję z drugiej strony, być przez chwilę po drugiej stronie kamery. Możemy dowiedzieć się też, co robiło największe wrażenie na bohaterach wywiadów i jak poruszając trudne tematy, radzili sobie z własnymi emocjami.

W epilogu książki Kamil Bałuk tak pisze: “Był sobie podcast o tym samy tytule, co niniejsza książka. Bez tego podcastu książka nigdy by nie powstała. … Wydawało mi się, że zdradzam reportaż, zajmuję się bzdurami. A potem zrozumiałem, że to nieprawda. I poszło z górki. Przeżyłem przygodę życia.”

Czytelnik, którego interesuje telewizja, sięgając po Dawno temu w telewizji, też może przeżyć swoją przygodę. Sposób, w jaki autor prowadzi rozmowy, a raczej język, jakim są one spisane, jest bardzo przyjazny dla czytelnika. Każdy wywiad jest osobną zamkniętą historią i to nie wymusza na odbiorcy czytania książki od deski do deski. Można ją odłożyć i wrócić w dowolnym momencie jak do przerwanej na chwilę rozmowy.

Polecam na zimowe wieczory i nie tylko.

Kamil Bałuk — absolwent MISH UWr., socjologii, filologii niderlandzkiej i dziennikarstwa oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Reportaże publikował w „Dużym Formacie”, „Przekroju”, „Wysokich Obcasach” oraz w zbiorach książkowych „Grzech jest kobietą” i „Tutaj drzwi trzeba otwierać powoli”. Jego teksty były kilkukrotnie nominowane do Nagrody Newsweeka im. T. Torańskiej w kategorii Młody Talent. Współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest. Prowadził zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim, na co dzień współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie i wykłada w Polskiej Szkole Reportażu.

Wpis powstał w ramach współpracy recenzenckiej

Dane techniczne:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Wydanie: I
Data premiery: 27.09.2023
Format: 143×205 mm
Oprawa: broszurowa ze skrzydłami
Liczba stron: 304
ISBN: 978-83-08-08070-2

OSTATNIE SPOJRZENIE [RECENZJA]

HORROR DAY – DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL GROZY