in , ,

James Bond – 2 – Eidolon [recenzja]

Rok (!) wydawnictwo Non Stop Comics kazało czytelnikom czekać na kontynuację komiksowych przygód najsłynniejszego agenta Jej Królewskiej Mości, Jamesa Bonda. Czy warto było czekać na tom 2 zatytułowany Eidolon? Oj tak!

Opis wydawcy: Los Angeles. James Bond wraz zaprzyjaźnionym agentem MI6 wpadają w krzyżowy ogień. Obce służby wywiadowcze usiłują ich wyeliminować. Co gorsza, wygląda na to, że nie są to służby jednego wywiadu. W Wielkiej Brytanii sytuacja nie wyglada lepiej. Trup ściele się gęsto a duchy zabitych błąkają się w politycznej mgle. Bezpośrednia kontynuacja historii zawartej w tomie James Bond. Warg, ponownie napisana przez bestsellerowego scenarzystę Warrena Ellisa (Iron Man, Planetary, Astonishing X-Men) i narysowana przez znanego z Wolverine i Batman Incorporated Jasona Mastersa.

W trakcie lektury albumu od razu widać fakt, że scenarzysta bardziej poczuł klimat przygód tajnego agenta. Tym razem nie ma motywów rodem z sci-fi jak w pierwszym tomie (cybernetyczne protezy), a zagrożenie wydaje się być bardziej realne. Ellis postawił na realizm, dobierając odpowiednią ilość elementów polityki, tradycji oraz historii. Do tego dodał intrygę, wartką akcję oraz dobre dialogi. Z takiej mieszanki otrzymaliśmy naprawdę wciągającą, realistyczną historię, przy której ta z tomu 1. się chowa.

Sama postać Bonda jest milsza w odbiorze dzięki świetnym dialogom, momentami wzbogaconymi szczyptą czarnego humoru. Drugoplanowe postacie również zostały dobrze rozpisane i każda z nich ma swoją rolę do odegrania. Dzięki temu np. znana wszystkim fanom serii filmów o 007, Moneypenny pokazuje że jest kimś więcej niż jedynie sekretarką M., który zresztą także ma spory udział w fabule.

Jak już wspomniałem, zagrożenie jakiemu musi stawić czoło agent 007, jest bardzo realne. Konflikty agencji rządowych, nieoficjalne transfery pieniężne czy rozgoryczeni weterani wojenni są częstymi tematami na forach czy portalach internetowych. Dzięki temu czytelnikowi łatwiej zaakceptować przedstawiony na łamach komiksu konflikt.

Za warstwę graficzną i tym razem odpowiedzialny był Jason Masters, który w iście filmowy sposób rozrysowuje sceny akcji. Obserwując jego prace można bez problemu odtworzyć choreografię walk wręcz zastosowaną w kadrach komiksu. Ponadto prace Mastersa są czytelne i mile dla oka. Jedyne, do czego można się przyczepić, to mimika postaci, która momentami słabo oddaje emocje bohaterów.

Podsumowując: Eidolon jest naprawdę wciągającą pozycją, utrzymującą odpowiednie tempo akcji oraz dostarczającą sporą dawkę rozrywki. Bardzo gorąco polecam oraz proszę czytelników zawiedzionych po pierwszym tomie serii, by dali jej drugą szansę i sięgnęli po tom drugi. Nie zawiedziecie się!

Dane techniczne:

 • Scenariusz: Warren Ellis
 • Rysunek: Jason Masters, Dom Reardon
 • Wydawnictwo: Non Stop Comics
 • Tytuł oryginalny: James Bond Volume 2: EIDOLON
 • Wydawca oryginalny: Dynamite Entertainment
 • Rok wydania oryginału: 2017
 • Liczba stron: 152
 • Format: 180×270 mm
 • Oprawa: twarda
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolor
 • Cena z okładki: 49 zł

Kokeshi nie baba [W podróży #19]

„Good Omens” [video]