in , ,

Rozpoczynamy przygodę z “Vei” [recenzja]

Thorgal, marvelowski Thor, serial Wikingowie – to pierwsze, co przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o mitologii nordyckiej. Jednak dzięki wydawnictwu NonStopComics do tego grona trafi komiks Vei.

Vei to komiks autorstwa Sary B. Elfgren (scenariusz) i Karla Johnssona (rysunku). Główną bohaterką historii jest tytułowa Vei. Poznajemy ją kiedy bliska śmierci dryfuje na morzu. Ratują ją wikingowie, którzy pod wodzą księcia Eidyra poszukują Jotunheimu – krainy zamieszkanej przez olbrzymy. Kiedy Vei otwiera oczy okazuje się, że pochodzi właśnie z Jotunheimu. Po tym odkryciu wikingowie, przekonani, że jest wiedźmą, chcą ją zabić. Żeby przeżyć dziewczyna prowadzi ich do swojej rodzinnej krainy.

To własnie w Jotunheim rozgrywa się akcja komiksu. Punktem przełomowym jest moment, kiedy Vei dociera do Dworu Jotunów, znajdującego się w Burzowej Górze. Bohaterka dowiaduje się, że ma reprezentować Jotunów w Meistarilekir, czyli cyklicznym turnieju, podczas którego reprezentanci Jotunheimu i Asgardu ścierają się w walce wręcz. Zwycięzca do następnego Meistarilekir będzie panował nad Midgardem.

Vei przed walką

Za stronę graficzną komiksu odpowiada Karl Johnsson. Wszystkie plansze są bardzo barwne, klimatyczne i realistyczne. Przepiękne krajobrazy przeplatają się z ciekawymi wnętrzami Burzowej Góry. Karl Johnsson razem z Sarą B. Elfgren stworzyli własną interpretację mitów nordyckich. Przedstawili Jotunów jako niebieskich olbrzymów o przyjaznym usposobieniu, natomiast Asów jako pewnych siebie brutali bez ogłady. Podczas czytania więcej sympatii budzą Jotunowie niż Asowie.

Burzowa Góra
Sala Kryształowa we Dworze
Loki z Vei

Wraz z rozwojem akcji poznajemy wielu bohaterów. Na szczególną uwagę zasługują tytułowa Vei – wojowniczka o bardzo silnym charakterze, Dal – wiking, który ratuje Vei, później jej towarzysz, Veidar – Jotun, olbrzym opiekujący się wioską, z której pochodzi Vei. Osobno należy wspomnieć o postaci Lokiego, boga kłamstw, który stoi za intrygami podczas turnieju. Loki rysowany jest w taki sposób, że nie wiadomo czy jest mężczyzną czy kobietą.

Z niecierpliwością czekam na drugi tom Vei.

Dane techniczne:
Gatunek: 
fantasy
Okładka: twarda
Wydawca oryginału: Kartago
Scenariusz: Sara Elfgren
Rysunki: Karl Johnsson
Tłumaczenie: Magdalena Greczichen
Ilość stron: 160
Format: 190 x 270 mm
Data wydania: 18.04.2018

Z zapisków historyka komiksu [Robert Kirkman: Nieznana Historia Komiksu]

Dzień Darmowego Komiksu w Poznaniu [zapowiedź]