in , ,

Komiksowe łódzkie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi realizuje projekt „Komiksowe łódzkie”.

Projekt skierowany jest do bibliotekarzy bibliotek publicznych z Łodzi i województwa łódzkiego.

Udział w projekcie ma bibliotekarzom dać możliwość zwiększenia wiedzy z zakresu szeroko pojętej sztuki komiksowej i ułatwić pracę z komiksem w bibliotece. Zaproponowane warsztaty i możliwość praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy znajdą przełożenie na codzienną pracę bibliotekarzy. Dzięki udziałowi w warsztatach bibliotekarze będą mogli stworzyć nową ofertę biblioteczną dla środowiska, w którym pracują.

W ramach realizacji projektu zaplanowano następujące działania:

  • przeprowadzenie przez bibliotekarzy w bibliotekach publicznych województwa łódzkiego akcji czytania komiksów, w nawiązaniu do Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów,
  • warsztaty dla bibliotekarzy z tworzenia komiksu, warsztaty przygotują bibliotekarzy do pracy z komiksem z użytkownikami bibliotek, głównie z dziećmi i młodzieżą,
  • możliwość udziału dla uczestników projektu w 34 Międzynarodowym Festiwalu Gier i Komiksów organizowanym w Łodzi,
  • organizacja konferencji „Komiksowe łódzkie – najnowsze trendy w sztuce komiksu”. Podczas konferencji będzie można usłyszeć o najważniejszych trendach komiksowych ostatnich lat.

Zaproponowane działania będą się skupiać wokół pasji komiksowej czytelników bibliotek i społeczności lokalnej. Działania bibliotekarzy mają być docelowo nastawione na pracę z dziećmi i młodzieżą.

Projekt „Komiksowe łódzkie” został przygotowany w nawiązaniu do kolekcji komiksów, która została wydzielona w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi.

Przy realizacji planowanych wydarzeń wsparcie merytoryczne zapewni pracownik Działu Zbiorów Specjalnych odpowiedzialny za Kolekcję Komiksów WBP w Łodzi, który jest autorem pytań konkursowych przygotowywanych na kolejne edycje Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

Projekt „Komiksowe łódzkie” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Spotkanie z Anną Krztoń

Październikowe zapowiedzi komiksowe od Non Stop Comics