in , , ,

Szramy. Herezja horusa [Recenzja]

Przenosimy się spowrotem w odmęty Herezji Horusa w 31. tysiącleciu za sprawą książki Szramy od wydawnictwa Copernicus Corporation.

Opis wydawcy:

Ze wszystkich Legionów Szramy Jaghataia Khana są najbardziej zagadkowe i trudne do zdefiniowania. Zrodziła je cywilizacja, która ceni honor, szybkość oraz wręcz straszliwą lojalność. Teraz gdy galaktykę rozdarła zdrada Horusa, a obie strony najwyraźniej widzą w nich sojuszników w nadchodzącej wojnie, wciąż nie wiadomo, komu okażą się wierne. Jednak kiedy Legion Alpha przypuszcza niespodziewany i równoczesny atak na Białe Szramy i Kosmiczne Wilki, Khan musi ostatecznie zadecydować czy stanie po stronie Imperatora, czy Mistrza Wojny… a może po żadnej.

Pierwotnie publikowana w formie cotygodniowych odcinków, dwudziesta ósma książka z niezwykle udanej serii Herezji Horusa skupia się na legionie Kosmicznych Marines noszącym miano Białych Szram (White Scars) a prowadzonym przez Prymarchę Jaghatai Khana.
Do momentu wydania tej książki, Legion ten był zmarginalizowany w serii, z zaledwie garstką legionistów pojawiających się jako pomniejsze postacie.
Omawiana tu książka ma na celu rzucenie trochę światła na Białe Szramy.

Początek historii widzimy oczami dwóch Khanów, Shiban i Torghun, którzy awansują w szeregi legionu. Do czasu głównej osi powieści awansowali na stanowiska Chanów ze swoich bractw wojowników i zapewniają okno na to, jak działa V Legion. Ich przeciwstawne pochodzenie i ideologie działają jak metafora dla legionu jako całości, ponieważ podziały między legionistami będącymi pochodzenia Terrańskiego i Chogorianskiego stopniowo stają się bardziej widoczne pod względem tego, jak postrzegają siebie i co oznacza dla każdego z nich bycie Białą Szramą.
Legion prowadzi kampanię na planecie Chondax, daleko od reszty legionów i odcięty od komunikacji międzygwiezdnej przez anomalię w Osnowie. Gdy Herezja nabiera rozpędu a wieści o niej w końcu docierają do Szram, będą musieli  zdecydować, po której stronie są. Część Legionu czeka aż ich Prymarcha dokona wyboru za nich wszystkich, podczas gdy reszta zaczyna wyrabiać własne zdanie i krzywo spoglądać na towarzyszy.

Jest to bardzo intrygujący moment opowieści. Każdy czytelnik niech spróbuje samemu postawić się na miejscu Jaghatai Khana i odpowiedzieć na pytania: Co byś zrobił, gdybyś przeoczył początek wojny domowej a komunikacja byłaby zepsuta? Komu byś zaufał i za kim podążył?
Za Horusem: przyjacielem, bratem, Mistrzem Wojny, czy Ojcem: Imperatorem, Tyranem, zdystansowanym manipulatorem?
Przeciwstawiając się mocom, które chcą nim manipulować – Wilki Lemana Russa proszą o pomoc w walce z Legionem Alfa w Mgławicy Alaxxes, podczas gdy oddzielna flota XX Legionu blokuje Szramy w systemie Chondax – Jaghatai Khan wybiera własną ścieżkę i postanawia odkryć prawdę na temat tego, co się naprawdę dzieje.

Ludzki pogląd przedstawia Ilya Ravallion, oficer logistyki przydzielona do floty Białych Szram, zarówno w jej próbach zrozumienia legionu, jak i w dyskursie z wyższymi szczeblami legionu, w tym z ich Prymarchą, który jest siłą napędową powieść i czyja to naprawdę jest historia.

Strukturalnie historia jest ciekawa, w dużej mierze ze względu na jej początkową, epizodyczną publikację. We wczesnych rozdziałach wydaje się, że jest jakaś zbędna ekspozycja, być może służąca jako podsumowanie poprzednich wydarzeń, ale w połączonym formacie powieści wydaje się to niepotrzebne. Podobnie na końcu wydaje się, że wydarzenia są przedstawiane zbyt szybko, co być może zostałoby zrobione w bardziej wyważony sposób, gdyby nie było ograniczone przez oryginalny format.

Lecz są to marginalne problemy. W zdecydowanej większości książka ma doskonałe tempo. Czytelnik nie grzęźnie w żargonie i żmudnych opisach. Ponadto rewelacje na końcu każdego rozdziału sprawiają, że bardzo trudno jest się oderwać od lektury, która stanowi czystą przyjemność.
Dlatego polecam Szramy Chrisa Wrighta. Książka ta zapewni Wam sporo rozrywki oraz pozwoli lepiej poznać jeden z mniej wyeksponowanych Legionów Kosmicznych Marines.

Dane:

  • Autor: Chris Wright
  • Wydawnictwo: Copernicus Corporation
  • Format: 128×198 mm
  • Liczba stron: 456
  • Oprawa: Miękka
  • ISBN-13: 9788382320091
  • Data wydania: 25 marzec 2021
  • Cena detaliczna: 49,00 zł

Rozbitkowie Czasu – tom 1 [Recenzja]

Dragonlance: Zaginione Kroniki [Recenzja]