in , ,

The Goon – wyd. zbiorcze tom 5 [Recenzja]

Nadszedł w końcu ten moment.
Wydawnictwo Non Stop Comics wydało piąty, ostatni(?) tom The Goon.
Skąd ten znak zapytania?
Otóż twórca serii, Eric Powell w ostatnim czasie powrócił do niej.
Co z tego wyniknie?
Zobaczymy, a póki co skupmy się na 5 tomie.

Chociaż to nie koniec dla Franky’ego i Zbira, to jednak w trakcie lektury towarzyszy smutek.
To zdecydowanie najpoważniejsza ze wszystkich tomów kolekcji The Goon, ale fabuła jest tak dobra, a kiedy pojawia się humor, prawie spadasz z krzesła.

Powrót Kapłana Zombie, łacińska Godzilla, pijani żeglarze i Halloweenowa wizyta Billy the Kida to tylko niektóre ze specjalnych sztuczek i smakołyków zawartych w finałowym tomie The Goon.
Tym razem jest zarówno zabawnie jak i przygnębiająco.
Ostatni główny wątek fabularny Goona unika slapstickowego i nocnego humoru na rzecz przemocy i ponurej tragedii, a wyniki są ekscytujące i zaskakująco poruszające.

Ostatnią część tomu zajmuje kolekcja „Goon Noir”, seria krótkich, czarno-białych opowiadań od zaproszonych artystów i pisarzy, z mile widzianym akcentem prymitywnej komedii.
Wśród niezliczonej liczby pisarzy gościnnych są m.in. tacy jak komicy Brian Posehn, Thomas Lennon, a nawet Patton Oswalt.
Mogą bawić się w piaskownicy Powella i wcielać własne szalone pomysły w świat, który zbudował, a my, czytelnicy, wiele zyskujemy na tej współpracy.

Poza mish mashem artystycznym we wspomnianej części Goon Noir, możemy obserwować finalną drogę Powella w ewolucji jego stylu ilustratorskiego. Na przestrzeni całej serii obserwowaliśmy jak jego kreska zmieniała się na lepsze, tym samym każdy kolejny tom artystycznie przewyższał poprzedni, Omawiany tu tom 5 stanowi zwieńczenie tej drogi samodoskonalenia się Powella (nie tylko w kwestii artystycznej).

Forma wydania tomu piątego, tak jak i poprzednich stoi na wysokim poziomie. Pięknie oprawiony album ze stronami z wysokiej jakości, ciężkiego papieru jest niezwykle miły w dotyku oraz oddaje uczucie obcowania z ekskluzywnym wydaniem.

No i cała seria cudnie wygląda razem na półce 🙂

Co tu dużo mówić?
Jeżeli zasmakowaliście już wcześniej w przygodach Zbirach, to oczywistym jest sięgnięcie po tom 5 The Goon.
Natomiast, drogi czytelniku, jeżeli jeszcze nie zapoznałeś się z tą serią bo się wahasz, to wiedz że nie masz czemu i powinieneś prędko nadrobić zaległości.
The Goon to fenomenalna mieszanka humoru, grozy, wulgarności, akcji oraz tragedii.
Naprawdę polecam!

Dane:

  • Scenarzysta: Eric Powell
  • Ilustrator: Eric Powell
  • Wydawnictwo: Non Stop Comics
  • Format: 170×260 mm
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • ISBN-13: 9788382300314
  • Data wydania: 4 maj 2021
  • Cena okładkowa: 129 zł

Barany – Ixi Color [Recenzja]

Oszołamiające bajki urłałckie [Recenzja]