in , ,

Tytus, Romek i A’Tomek w Świecie Młodych [wystawa]

Zapraszamy na wernisaż wystawy oryginalnych plansz i pasków komiksowych z Tytusem, Romkiem i A’Tomkiem, autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego (Papcia Chmiela), publikowanych na łamach czasopisma “Świat Młodych” w latach 60. XX wieku. Odbędzie się on w Muzeum Komiksu w Krakowie już 1 grudnia.

Tytus, Romek i A’Tomek to bohaterowie jednej z najsłynniejszych polskich serii komiksowych, ukazującej się od 1957 roku — najpierw na łamach gazety harcerskiej “Świat Młodych”, a następnie w formie albumów nazywanych przez autora “księgami”.

Z okresu prasowego przygód Tytusa, Romka i A’Tomka zachowało się jedynie kilkanaście plansz i pasków, a także pojedyncze ilustracje i winiety. Na niektórych z nich, widoczne są poprawki lub dopiski autora, naniesione w późniejszych latach.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą z prywatnych kolekcji Wojciecha Łowickiego (galeriakomiksu.pl) i Wojciecha Jamy (muzeumkomiksu.eu). Wszystkie zostały przedrukowane w Tytusopedii (wyd. Ongrys), czyli monumentalnej antologii poświęconej Tytusowi, Romkowi i A’Tomkowi, której premiera zbiega się z wystawą w Muzeum Komiksu.

Wernisaż wystawy poprzedzi odsłonięcie literackiej ławki Papcia Chmiela, znajdującej się na krakowskich Plantach, w rejonie wylotu ulicy Sarego. Literacka ławka Papcia Chmiela jest częścią projektu “Kody Miasta” realizowanego od 2014 roku przez Krakowskie Buro Festiwalowe w ramach programu Kraków – Miasto Literatury UNESCO. Inicjatorem powstania literackiej ławki Papcia Chmiela jest Fundacja Muzeum Komiksu.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Chleb wolnościowy 2. Zrzutka na wydanie komiksu

Rafa Janko — nagranie lajwa