in , , , ,

Bajka o Zmroku [recenzja]

Niektórzy boją się ciemności, a niektórych, ciemność wręcz fascynuje. Skąd taka skrajność? Gdy nie widzimy zbyt wiele, snujemy domysły. Kiedy gasną światła, a świat zapada w sen. Czy rzeczywiście coś może czaić się, ukrywać, spoglądać zza kurtyny ciemności?

Bajka o Zmroku to książka, w której poznajemy postać Zmroku, bojącego się ciemności. Nadchodzi noc, a on boi się wyjść ze swojego łóżka. W pewnym momencie, za oknem zauważa światło latarni ulicznej. Zaciekawiony, postanawia wyruszyć w podróż, podążając za jej blaskiem. Gdy opuszcza las, znowu dopada go strach. Jednak stara się być dzielny i odważnie kroczyć dalej. Nagle, zauważa, że w ciemności, świat jest piękny. Rośliny cudownie migocą. Światło drogocennych kamieni w jaskiniach, także wzbudza w nim pozytywne odczucia. Kiedy dociera do wioski, ukradkiem dostrzega, że wszyscy śpią, a nad ich głowami, pojawiają się sny, które wyglądają jakby były prawdziwe. Zaczyna rozmyślać nad tym, że ciemność nie jest wcale taka zła. Wędrując dalej, zachwyca się blaskiem Księżyca oraz światłem ogniska. Wracając do domu, jeszcze nie wie, że oswoił się z ciemnością. Zmęczony, zasypia, by inni mogli powitać nowy dzień.

Ta książka pozwala na zrozumienie, że światło i ciemność są sobie wzajemnie potrzebne. Muszą ze sobą współgrać, a bez jednego nie byłoby drugiego. Wykreowany tutaj świat pozwala na myślenie, że może być ciekawie, przyjemnie i wręcz nieziemsko, gdy zaczynamy podążać tajemniczymi drogami nocy. Możliwe, że dzięki Zmrokowi, dzieci oswoją się ze strachem przed ciemnością. Zaczną myśleć o niej w inny sposób, a pohukiwanie sowy nie będzie wzbudzało w nich negatywnych myśli, tylko… zaciekawienie.

Bajka o Zmroku to historia napisana wierszem. Zapoznając się z przygodami małego stworka, wkraczamy na kolejne etapy, w których jego przygoda nakierowana jest na pokonanie strachu. Ilustracje są ciemne, co idealnie odzwierciedla sytuację Zmroku oraz pozwala czytelnikowi na całkowite przeżywanie tej opowieści. Okładka książki zachęca do zapoznania się z jej wnętrzem. Nadaje książce tajemniczości.

W tej historii najbardziej urzekła mnie celowo wykorzystana postać Zmroku, który boi się ciemności. Jest to na tyle silne uosobienie bohatera, że pozwala na nadanie dużej autentyczności tej opowieści. Dla młodszego czytelnika może to mieć ogromne znaczenie.

Jeśli Twoje dziecko boi się ciemności, spróbuj zapoznać go z przygodami Zmroku. Być może zaprzyjaźnią się na tyle, że wspólnie przejdą drogę do celu, jakim jest nowy dzień.

Opis wydawcy:
Zmrok jest przerażony. Boi się nocy, boi się ciemności. Ale gdy piękna latarnia uliczna pojawia się przy jego oknie sypialnianym, jest zaciekawiony i podąża za jej światłem. Jej blask zabiera go do szumiących lasów, błyszczących jaskiń i rozświetlonej latarni morskiej. Zmrok szybko uczy się, jak piękna jest noc… i że światło nie może istnieć bez ciemności.

Dane techniczne:
Tytuł: Bajka o Zmroku
Autorka: Marit Kok
Tłumaczka: Joanna Borycka
Wydawnictwo: Nowa Baśń
Oprawa: Twarda
Data wydania: 2024
Liczba stron: 24
Wiek: 6-8

Buty [Z półki zdjęte]

2024 rokiem Kaczora Donalda!